REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy pełni optymizmu: 61 proc. dobrze ocenia sytuację w zakładzie pracy

W drugiej połowie sierpnia 61 proc. osób pracujących zawodowo dobrze oceniła obecną sytuację w zakładach pracy
W drugiej połowie sierpnia 61 proc. osób pracujących zawodowo dobrze oceniła obecną sytuację w zakładach pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja w zakładzie pracy jest dobra – tak uważa 61 proc. pracowników badanych przez CBOS. Jedna czwarta jest zdania, że sytuacja nie jest ani dobra, ani zła. 12 proc. badanych sytuację w zakładzie pracy ocenia negatywnie.

W stosunku do lipca zanotowano poprawę ocen aktualnej sytuacji w zakładach pracy – o 5 punktów procentowych wzrósł odsetek uważających, że sytuacja w ich miejscach pracy jest dobra i o tyle samo ubyło postrzegających ją jako ani dobrą, ani złą – podali autorzy badania.

Autopromocja

Sytuacja w zakładach pracy w sierpniu

W drugiej połowie sierpnia 61 proc. osób pracujących zawodowo dobrze oceniła obecną sytuację w zakładach pracy, przy czym: 

 • 52 proc. z nich określiło ją jako dobrą, a 
 • 9 proc. jako bardzo dobrą

Co czwarty badany (25 proc.) uznał, że jest ona ani dobra, ani zła. 12 proc. negatywnie postrzega warunki w swoim miejscu pracy – 10 proc. respondentów z tej grupy uważało je za złe, a 2 proc. za bardzo złe.

Sytuacja najlepsza w spółkach

Z sondażu wynika również, że najlepiej aktualną sytuację w zakładach ocenili pracownicy spółek właścicieli prywatnych i państwa (70 proc.). Nieco mniej zadowolonych było wśród zatrudnionych w instytucjach państwowych lub publicznych oraz w sektorze prywatnym poza rolnictwem (po 61 proc.). Z kolei negatywnie sytuację tę ocenił blisko co czwarty badany (23 proc.) pracujący w prywatnym gospodarstwie rolnym.

Według CBOS postrzeganie sytuacji w zakładach pracy wyraźnie zależy od oceny własnych warunków materialnych – im lepiej badani postrzegają swoje warunki materialne, tym lepiej oceniają sytuację w zakładach pracy, i odwrotnie – im gorszy ogląd własnych warunków materialnych, tym mniejsze zadowolenie z sytuacji w miejscu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownicy spodziewają się poprawy

Z sondażu wynika, że w sierpniu odsetek osób spodziewających się poprawy sytuacji w swoim zakładzie pracy był najwyższy od maja 2021 r. Badani określający aktualną sytuację w swoim miejscu pracy jako dobrą najczęściej uważali, że w następnych dwunastu miesiącach się ona nie zmieni (62 proc.) albo nawet poprawi się (26 proc.). Ankietowani źle oceniający bieżącą sytuację najczęściej twierdzili, że w ciągu roku nie zajdą w niej żadne zmiany (26 proc.) albo sytuacja jeszcze się pogorszy (50 proc.). Wśród opisujących aktualną sytuację jako „ani dobrą, ani złą” niemal 60 proc. stanowili respondenci prognozujący w najbliższym roku brak zmian.

Kto boi się utraty pracy

Jeśli chodzi o poczucie zagrożenia bezrobociem, najbardziej pewni zatrudnienia byli pracownicy oceniający aktualną sytuację w swojej firmie jako dobrą (82 proc.). Najwięcej badanych, którzy liczyli się z utratą obecnej pracy, znalazło się wśród określających bieżącą sytuację w swoim zakładzie pracy jako złą (45 proc.), ale jednocześnie 48 proc. pesymistów nie brała pod uwagę możliwości zwolnienia. Pracownicy deklarujący aktualnie „ani dobrą, ani złą” sytuację w zakładach pracy najczęściej twierdzili, że zagrożenie bezrobociem ich nie dotyczy (66 proc.).

W drugiej połowie sierpnia najbardziej pewni, że nie stracą pracy byli rolnicy (88 proc.), a największe obawy o swoje zatrudnienie wyrażali pracownicy usług – utraty pracy obawiało się 41 proc. badanych z tej grupy.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono od 14 do 27 sierpnia w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie liczącej 1024 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. 

(PAP)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ivo.
  2023-09-07 09:19:33
  Świetnie, od nowego roku dogoni mnie najniższa płacą po 42 latach pracy.
  0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

REKLAMA

1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

REKLAMA

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

REKLAMA