REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy pełni optymizmu: 61 proc. dobrze ocenia sytuację w zakładzie pracy

W drugiej połowie sierpnia 61 proc. osób pracujących zawodowo dobrze oceniła obecną sytuację w zakładach pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja w zakładzie pracy jest dobra – tak uważa 61 proc. pracowników badanych przez CBOS. Jedna czwarta jest zdania, że sytuacja nie jest ani dobra, ani zła. 12 proc. badanych sytuację w zakładzie pracy ocenia negatywnie.

W stosunku do lipca zanotowano poprawę ocen aktualnej sytuacji w zakładach pracy – o 5 punktów procentowych wzrósł odsetek uważających, że sytuacja w ich miejscach pracy jest dobra i o tyle samo ubyło postrzegających ją jako ani dobrą, ani złą – podali autorzy badania.

REKLAMA

Autopromocja

Sytuacja w zakładach pracy w sierpniu

W drugiej połowie sierpnia 61 proc. osób pracujących zawodowo dobrze oceniła obecną sytuację w zakładach pracy, przy czym: 

  • 52 proc. z nich określiło ją jako dobrą, a 
  • 9 proc. jako bardzo dobrą

Co czwarty badany (25 proc.) uznał, że jest ona ani dobra, ani zła. 12 proc. negatywnie postrzega warunki w swoim miejscu pracy – 10 proc. respondentów z tej grupy uważało je za złe, a 2 proc. za bardzo złe.

Sytuacja najlepsza w spółkach

Z sondażu wynika również, że najlepiej aktualną sytuację w zakładach ocenili pracownicy spółek właścicieli prywatnych i państwa (70 proc.). Nieco mniej zadowolonych było wśród zatrudnionych w instytucjach państwowych lub publicznych oraz w sektorze prywatnym poza rolnictwem (po 61 proc.). Z kolei negatywnie sytuację tę ocenił blisko co czwarty badany (23 proc.) pracujący w prywatnym gospodarstwie rolnym.

Według CBOS postrzeganie sytuacji w zakładach pracy wyraźnie zależy od oceny własnych warunków materialnych – im lepiej badani postrzegają swoje warunki materialne, tym lepiej oceniają sytuację w zakładach pracy, i odwrotnie – im gorszy ogląd własnych warunków materialnych, tym mniejsze zadowolenie z sytuacji w miejscu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownicy spodziewają się poprawy

Z sondażu wynika, że w sierpniu odsetek osób spodziewających się poprawy sytuacji w swoim zakładzie pracy był najwyższy od maja 2021 r. Badani określający aktualną sytuację w swoim miejscu pracy jako dobrą najczęściej uważali, że w następnych dwunastu miesiącach się ona nie zmieni (62 proc.) albo nawet poprawi się (26 proc.). Ankietowani źle oceniający bieżącą sytuację najczęściej twierdzili, że w ciągu roku nie zajdą w niej żadne zmiany (26 proc.) albo sytuacja jeszcze się pogorszy (50 proc.). Wśród opisujących aktualną sytuację jako „ani dobrą, ani złą” niemal 60 proc. stanowili respondenci prognozujący w najbliższym roku brak zmian.

Kto boi się utraty pracy

Jeśli chodzi o poczucie zagrożenia bezrobociem, najbardziej pewni zatrudnienia byli pracownicy oceniający aktualną sytuację w swojej firmie jako dobrą (82 proc.). Najwięcej badanych, którzy liczyli się z utratą obecnej pracy, znalazło się wśród określających bieżącą sytuację w swoim zakładzie pracy jako złą (45 proc.), ale jednocześnie 48 proc. pesymistów nie brała pod uwagę możliwości zwolnienia. Pracownicy deklarujący aktualnie „ani dobrą, ani złą” sytuację w zakładach pracy najczęściej twierdzili, że zagrożenie bezrobociem ich nie dotyczy (66 proc.).

W drugiej połowie sierpnia najbardziej pewni, że nie stracą pracy byli rolnicy (88 proc.), a największe obawy o swoje zatrudnienie wyrażali pracownicy usług – utraty pracy obawiało się 41 proc. badanych z tej grupy.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono od 14 do 27 sierpnia w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie liczącej 1024 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. 

(PAP)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

REKLAMA

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA