REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm skończył debatę ws. projektu zmian w systemie emerytalnym

REKLAMA

Po prawie ośmiu godzinach zakończyła się w czwartek w Sejmie debata nad rządowym projektem podwyższającym wiek emerytalny do 67 lat. W piątek rano zostaną poddane pod głosowanie wnioski opozycji o odrzuceniu projektu.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował PAP po zakończeniu sejmowej debaty, że projekt ustawy, który przewiduje, iż z budżetu będą opłacane składki emerytalne za osoby wychowujące dzieci, trafi jak najszybciej do konsultacji społecznych. "Prawdopodobnie do konsultacji wyślemy go w piątek, najpóźniej w poniedziałek" - poinformował minister.

REKLAMA

Autopromocja

Chodzi o samozatrudnionych, podlegających ubezpieczeniu rolniczemu lub nieubezpieczonych. Zgodnie z zamierzeniami resortu pracy korzystaliby oni z rozwiązań analogicznych do urlopu wychowawczego. W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą podstawą wyliczenia składki byłoby 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku wychowujących dzieci kobiet i mężczyzn ubezpieczonych w KRUS, a także osób nieubezpieczonych, np. młodych kobiet, które urodziły dzieci, ale jeszcze nie pracują - studentek czy uczennic - podstawą wyliczenia składki byłoby 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Pod koniec debaty minister zapewnił, odpowiadając na pytania posłów, że tempo podwyższania wieku emerytalnego nie zostało przyśpieszone, co sugerowali niektórzy posłowie opozycji.

Uruchomiony został szczegółowy kalkulator emerytalny >>

"To tempo nie zmieniło się. Wiek emerytalny będzie wydłużany o trzy miesiące w ciągu roku, o jednej miesiąc przez cztery miesiące. Gdybyśmy to przyśpieszyli, to te wartości i osiągnięcie docelowego 67. roku życia, jako ustawowego wieku emerytalnego nie wypadałoby ani w 2020 r. (dla mężczyzn - PAP), ani w 2040 r. (dla kobiet - PAP)" - powiedział minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wyjaśnił, że projekt był przedstawiony do konsultacji społecznych, w trakcie których uwzględniono część zgłoszonych wniosków. Wskazał na przykład na możliwość odprowadzania składek ZUS od osób, które do tej pory nie miały tytułu do ich odprowadzania - w przypadku wykonywania umów o dzieło.

"Taka dobrowolność dzięki temu projektowi powstanie. Głównym elementem, który wynika z konsultacji społecznych i rozważań koalicyjnych, jest możliwość przejścia na częściową emeryturę dla kobiet od 62. roku życia (...) i od 65. roku dla mężczyzn" - poinformował.

Europejczycy na emeryturze mogą żyć w zdrowiu 9 lat >>

Dodał, że warunkiem emerytury częściowej będzie osiągnięcie 35 lat okresów składkowych i nieskładkowych dla kobiet i 40 dla mężczyzn. "To warte podkreślenia, że to nie tylko okresy składkowe. Do okresów nieskładkowych zaliczamy np. urlop wychowawczy, który przed 1999 r. nie był oskładkowany" - zaznaczył.

Na piątek rano zaplanowano głosowanie wniosków opozycji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Jeżeli nie zostaną one uwzględnione Sejm w głosowaniu zdecyduje o ewentualnym powołaniu i wyborze składu "Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw zakresu zabezpieczenia społecznego", która pracowałaby nad projektem podnoszącym wiek emerytalny do 67 lat oraz projektem dotyczącym zmian w emeryturach mundurowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA