| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Uruchomiony został szczegółowy kalkulator emerytalny

Uruchomiony został szczegółowy kalkulator emerytalny

Na stronie www.emerytura.gov.pl uruchomiony został szczegółowy kalkulator emerytalny. Teraz każdy może obliczyć swoją szacunkową emeryturę przed i po reformie. To kolejny etap rządowej kampanii informacyjnej.

Prognozowaną wysokość swojej przyszłej emerytury mogą obliczyć zarówno ubezpieczeni w ZUS, jak i członkowie OFE. Do obliczeń wykorzystano założenia społeczno-ekonomiczne z ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Ale każdy może wprowadzić swoje założenia.

Na początku należy podać swoje podstawowe dane: płeć, rok i miesiąc urodzenia, rok i miesiąc rozpoczęcia pracy oraz aktualne wynagrodzenie brutto.

W kolejnym kroku osoby, które rozpoczęły prace przed wprowadzeniem reformy emerytalnej w 1999 roku przenoszą się do działu "Kapitał początkowy". Tutaj mają trzy możliwości: mogą automatycznie wyliczyć wartość kapitału początkowego, mogą podać wartość kapitału początkowego wyliczony im przez ZUS lub samodzielnie obliczyć tę wartość. W przypadku wyboru pierwszej opcji automatycznie, a w przypadku dwóch pozostałych po wprowadzeniu odpowiednich danych, w kalkulatorze pojawia się dział "Wynik", prezentujący szacowaną emeryturę. Osoby, które rozpoczęły prace po reformie z 1999 roku otrzymują wynik swojej szacowanej emerytury już po wpisaniu podstawowych danych.

Korzystający z kalkulatora powinni pamiętać, ze wysokość zarobków rośnie wraz z czasem. Dlatego w szacunkach założono wzrost wynagrodzenia w oparciu o dane Ministerstwa Finansów. Dla przykładu dzisiejsze średnie wynagrodzenie wynoszące ok. 2,6 tys. zł netto, w roku 2024 osiągnie poziom ok. 3,6 tys. zł netto, a w roku 2037 wynosić będzie ok. 5,3 tys. zł netto (w cenach stałych z 2012 r.).

Rząd przyjął projekty ustaw: podwyższającą wiek emerytalny i reformującą emerytury mundurowe >>

Kalkulator prezentuje wysokość szacowanej emerytury netto przed reformą i po reformie. Załączone wykresy pokazują, jak wysokość szacowanej emerytury zmienia się wraz z wiekiem przejścia na emeryturę oraz jak wygląda relacja obliczonej emerytury netto do ostatniego wynagrodzenia netto. Kalkulator oblicza także tzw. emeryturę częściową - oczywiście tylko w przypadku, gdy ktoś spełnia odpowiednie kryteria stażu ubezpieczeniowego.

Reforma emerytalna to nie tylko wydłużenie czasu pracy, to także realne korzyści. Dzięki reformie w przyszłości nasze emerytury będą wyższe - średnio o 45 proc. Zasada jest prosta: dłużej pracujesz, więcej zyskujesz.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »