REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urzędy powinny szukać niepełnosprawnych pracowników

REKLAMA

Urzędy powinny aktywnie poszukiwać niepełnosprawnych pracowników, np. współpracując z organizacjami pozarządowymi i instytucjami pośredniczącymi w szukaniu pracy - powiedziała pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

W opinii pełnomocniczki, osoby z niepełnosprawnościami lepiej aktywizować przez mechanizmy pozwalające im funkcjonować na otwartym rynku niż przez zakłady pracy chronionej. Jestem zwolenniczką nowoczesnego podejścia, które wspomaga zainteresowanie pracownikami niepełnosprawnymi na rynku. Bo chodzi o integrację, a nie izolację tych ludzi" - powiedziała.

Autopromocja

Jej zdaniem urzędy mogą też wykorzystać w tym celu klauzule społeczne. Są to dopuszczalne polskim (i unijnym) prawem zamówień publicznych szczególne kryteria, jakie - obok ceny i jakości - mogą zostać sformułowane przez zamawiającego. Pozwalają zlecać usługi lub produkcję wykonawcom zatrudniającym wykluczonych społecznie - np. bezrobotnych lub niepełnosprawnych. "Chodzi o to, żeby w większym stopniu i szybciej wprowadzać na rynek pracy tych, którzy chcą pracować, ale napotykają różnego rodzaju bariery" - podkreśliła Kozłowska-Rajewicz.

Prawo pracowników niepełnosprawnych do dodatkowego urlopu >>

Przypomniała, że zgodnie z prawem, pracodawcy, zatrudniający co najmniej 25 pracowników, są zobowiązani do wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jeśli zatrudniają mniej niż 6 proc. osób z niepełnosprawnościami. Kancelaria premiera, przy której funkcjonuje biuro pełnomocniczki, płaci PFRON 450 tys. zł. Składki PFRON płacą również inne urzędy, np. Kancelaria Prezydenta - 134 tys. zł, a także Sejm, a nawet MPiPS, gdzie urzęduje Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Według Kozłowskiej-Rajewicz nie wynika to ze złej woli. "Niewiele urzędów jest w stanie ten próg osiągnąć. My w KPRM mamy wskaźnik 0,9 proc. Analizowaliśmy, dlaczego tak się dzieje. We wszystkich konkursach, jakie ogłasza KPRM, podkreśla się, że szczególnie zapraszamy osoby z niepełnosprawnościami. Jednak się nie zgłaszają, mimo że nowe przepisy ustawy o służbie cywilnej dają niepełnosprawnym pierwszeństwo w wyborze" - powiedziała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pełnomocniczka przypomniała nowe reguły: "Jeśli w konkursie na stanowisko w służbie cywilnej wśród 5 najlepszych kandydatów znajdzie się osoba z niepełnosprawnością, to jej należy powierzyć obowiązki. Na wyższych szczeblach zarządzania takie pierwszeństwo obowiązuje na etapie końcowym konkursu, kiedy pozostaje wybrać między dwoma najlepszymi kandydatami"

Dodała, że były już na ten temat szkolenia dla pracowników kadr KPRM, obecnie przygotowywane jest większe szkolenie, w ramach projektu unijnego, w ramach którego przewidziane są m.in. spotkania i warsztaty z organizacjami pozarządowymi, które mają kontakty z osobami niepełnosprawnymi i mogą pomóc Kancelarii Premiera znaleźć skuteczny sposób na zwiększenie zatrudnienia niepełnosprawnych w urzędzie.

"Widzę tu pewną analogię do problemu dostępu kobiet do najwyższych stanowisk w administracji i biznesie. Kobiety, które mogłyby zająć wysokie stanowiska, są do tego merytorycznie przygotowane, w ogóle o sobie nie myślą w tym kontekście i w związku z tym nie zabiegają o stanowisko, nie przekonują przełożonych, że są najlepsze. Podobnie osoby z niepełnosprawnościami nie myślą odważnie o swojej karierze, nie wierzą, że mogłyby skutecznie zawalczyć o pracę w administracji rządowej. Brak wiary w siebie powoduje, że nie zawsze zgłaszają się do konkursów i w rezultacie kto inny zajmuje stanowiska, które mogłyby z powodzeniem piastować. Ale tę przeszkodę można pokonać, m.in. przez współpracę z organizacjami pozarządowymi i aktywne wychodzenie urzędów do instytucji pośredniczących w poszukiwaniu pracy, takich jak np. uniwersyteckie biura karier" - przekonywała pełnomocniczka.

Jak wynika z danych PFRON, ponad 2 mln osób niepełnosprawnych jest zdolnych do pracy, jednak zaledwie co siódma z nich pracuje. Według Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, w 2010 r. aktywnych zawodowo było 25,9 proc. niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym. Pracowało 29,9 proc. osób z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności, 21 proc. z umiarkowanym i 7,9 proc. ze znacznym.

Wzrost dotacji dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych >>

Nawiązując do sytuacji w KPRM pełnomocniczka powiedziała: "To nie jest tak, że płacimy kary, bo dla nas ten problem jest nieważny. Przez ostatnie kilka lat wykonano w Kancelarii Premiera kosztowne remonty, aby dostosować budynek do potrzeb niepełnosprawnych. Szkolimy pracowników kadr, mamy przepisy preferujące niepełnosprawnych i wolę ich zatrudnienia, ale ci kandydaci po prostu się nie zgłaszają." "Jestem jednak pewna, że jeśli wykażemy więcej determinacji w upowszechnianiu informacji o wakatach i będziemy tych pracowników szukać bardziej aktywnie, uda nam się w przyszłości pracować w idealnie zróżnicowanym zespole" - podkreśliła.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

Rada Ministrów: Będzie nowelizacja Kodeksu pracy. Funkcje seksualne i płodność pracowników pod ochroną

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zmiany w Kodeksie pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Zostanie rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

REKLAMA

120 mln zł dla firm na poprawę BHP

120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

REKLAMA

ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

REKLAMA