REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przeciwdziałać niżowi demograficznemu?

Zwiększenie liczby miejsc pracy, zapewnienie stałości umów o pracę, więcej przedszkoli i żłobków, sprawiedliwa pomoc finansowa dla rodzin - to niektóre z przedstawianych przez polityków sposobów walki z problemami demograficznymi. Eksperci radzą m.in. korzystanie z wzorów francuskich.

Według najnowszego raportu GUS w ubiegłym roku urodziło się 391 tys. dzieci - o 22 tys. mniej niż w 2010 r. Choć - pomimo spadku liczby urodzeń - oznacza to jeszcze dodatni przyrost naturalny, wynoszący ok. 15 tys. osób, eksperci podkreślają, że sytuacja demograficzna staje się niepokojąca.

Dyrektor CBOS, socjolog prof. Mirosława Grabowska zaznacza, że "nie jest łatwo pogodzić pracę zawodową z obowiązkami rodzicielskimi, zwłaszcza macierzyńskimi". Szefowa CBOS uważa, że należy działać na rzecz tego, by na posiadanie dzieci decydowały się osoby należące do wyżu demograficznego z przełomu lat 70 i 80.

W opinii Grabowskiej, rząd powinien jak najszybciej przedstawić rozwiązania w kwestii polityki prorodzinnej. Według niej należy wybrać pomiędzy dwoma modelami. Pierwszy polega na zwiększeniu ulg na dzieci, wydłużeniu urlopów macierzyńskich i wychowawczych, drugi stawia na rozwój instytucji publicznych takich jak żłobki czy przedszkola. "Muszą być one powszechnie dostępne, blisko domu, dobre i tanie" - podkreśliła Grabowska. Jej zdaniem, w kwestiach polityki rodzinnej Polska powinna czerpać m.in. z dobrych wzorców francuskich.

Także działaczka Kongresu Kobiet prof. Magdalena Środa uważa, że Polska powinna wziąć przykład z Francji. "Jest tam bardzo dobra infrastruktura żłobków i przedszkoli, są formy elastycznego czasu pracy, na dzieci nie dostaje się becikowego, tylko różnego rodzaju bony edukacyjne czy opiekuńcze" - powiedziała Środa.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Dane demograficzne za 2011 r. potwierdzają, że Francja należy do europejskich liderów pod względem przyrostu naturalnego i liczby przychodzących na świat dzieci. Z opublikowanych w styczniu przez Narodowy Instytut Statystyki i Studiów Ekonomicznych danych wynika, że w 2011 r. liczba mieszkańców Francji zwiększyła się o blisko 350 tys. w porównaniu z 2010 rokiem. Francuscy specjaliści tłumaczą dynamizm demograficzny swojego kraju przede wszystkim opiekuńczą polityką rodzinną państwa, w tym rozbudowanym systemem pomocy socjalnej i ulgami podatkowymi dla rodzin z dziećmi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiek emerytalny jak to rozwiązują w Europie >>

Środa podkreśliła, że "kobieta we Francji jest zachęcana do posiadania dzieci". Natomiast - według niej - dane przedstawione przez GUS to wynik "strajku kobiet" w Polsce. "Dopóki rząd nie będzie prowadził rozsądnej polityki socjalnej, to nie będą się rodziły dzieci" - stwierdziła Środa.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Wiceszefowa sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, posłanka PO Magdalena Kochan przekonuje, że rząd i Platforma podejmują działania zmierzające do poprawy sytuacji demograficznej w Polsce. W tym kontekście wymieniła np. wprowadzenie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech (na jej mocy żłobki przestały być zakładami opieki zdrowotnej, łatwiejsze ma być założenie żłobka czy klubiku dziecięcego) oraz ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej (która zmienia zasady organizowania rodzinnej pieczy zastępczej, a także procedur adopcyjnych, wprowadza m.in. funkcję asystenta rodziny oraz tzw. rodziny pomocowe).

Według posłanki Kochan, PO w najbliższym czasie przedstawi propozycję ws. becikowego, która pomoże lepiej przekazywać te pieniądze do biedniejszych rodzin. Tzw. becikowe, czyli jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka - w wysokości 1 tys. zł, otrzymują wszystkie matki, niezależnie od dochodu.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Zdaniem innego wiceszefa sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny posła PiS Janusza Śniadka, problem demografii łączy się nie tyko z polityką prorodzinną, ale także kwestią rynku pracy. "Nie zbudujemy żadnej polityki demograficznej bez zbudowania poczucia bezpieczeństwa - ochrony stałego zatrudnienia" - uważa Śniadek.


Według niego, dla zbudowania tego bezpieczeństwa trzeba rozwiązać problem tzw. umów śmieciowych. Zapowiedział, że klub PiS będzie walczyć z tą formą zatrudniania. "Ludzie bez poczucia bezpieczeństwa, bez stałego zatrudnienia, zdolności kredytowej, nie zakładają rodzin" - powiedział Śniadek. W jego opinii "to jest ostatni dzwonek, by zmienić politykę państwa".

Na kwestię posiadania pracy zwraca także uwagę rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek. "Jak nie ma pracy - jest 13-proc. bezrobocie - to nic dziwnego, że ludzie nie decydują się na dzieci" - stwierdził.

W jego opinii, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci, należy ułatwić życie przedsiębiorcom. Rozenek przypomniał, że w tym celu jego ugrupowanie złożyło np. projekt ustawy o autocertyfikacji, która zakłada zastąpienie zaświadczeń urzędowych oświadczeniami obywateli we wszystkich postępowaniach wobec administracji publicznej. Ruch Palikota postuluje także obniżenie podatków, bo - jak powiedział Rozenek - "obniżając podatki przedsiębiorcom, spowodujemy wzrost gospodarczy, zwiększenie liczby miejsc pracy".

Posłanka SLD Anna Bańkowska zaznaczyła z kolei, że mając na uwadze niepokojące perspektywy demograficzne, Sojusz zgłosił już w Sejmie m.in. projekt "o sprawiedliwym becikowym, który zakłada podwyższenie o 50 proc. kwoty becikowego dla rodzin, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 504 zł" oraz projekt zakładający waloryzowanie zasiłków i świadczeń rodzinnych. Bańkowska oczekuje ponadto, że rząd zorganizuje debatę na temat polityki prorodzinnej.

Partie przedstawiły swoje pomysły na temat systemu >>

Z kolei poseł PSL Stanisław Żelichowski zapowiedział, że jego klub przedstawi w najbliższym czasie rozwiązania, które ułatwić mają budowę żłobków i przedszkoli. Podkreślił, że Stronnictwo chce ułatwić życie matkom, które decydują się na oddanie dzieci do tych placówek. Przypomniał także, że PSL chce, by wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego kobiet umożliwić matkom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę - w przypadku każdego dziecka czas pracy byłby skracany o trzy lata.

Również dla Solidarnej Polski rozwiązania dotyczące świadczeń emerytalnych są jednocześnie działaniem na rzecz poprawy sytuacji demograficznej. Posłanka SP Beata Kempa podkreśliła, że jej ugrupowanie proponuje, by kobiety, które urodziły i wychowały przynajmniej troje dzieci, miały zagwarantowaną emeryturę niezależnie od tego czy pracowały. "Kwestią do omówienia jest, na jakim poziomie ona będzie" - zaznaczyła. Rozwiązania te - zdaniem Kempy - mogą przyczynić się do tego, że małżeństwa będą chciały mieć więcej dzieci.

Kempa przypomniała też, że SP przygotowała projekt nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, w którym proponuje, by maksymalna opłata za żłobki w całej Polsce wynosiła 15 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Zaniepokojeni raportem GUS są politycy PJN. W świetle przedstawionych danych lider PJN Paweł Kowal zaapelował do rządu o przedstawienie informacji na temat działań, jakie podejmuje na rzecz rodziny i podjęcia na ten temat poważnej dyskusji politycznej. "Interes polskich rodzin powinien stać ponad wszelkimi sporami politycznymi. Jest to sprawa nadrzędna" - podkreślił Kowal w oświadczeniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polacy nie boją się utraty pracy?

    Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

    Karta Praw Dziecka w Biznesie ma już pierwszych sygnatariuszy!

    20 września 2023 r. w Domu Innowacji Społecznych “Marzyciele i Rzemieślnicy” pierwsze firmy podpisały Kartę Praw Dziecka w Biznesie. Czym jest ta deklaracja? Do czego zobowiązuje przedsiębiorców? Które firmy zdecydowały się ją podpisać? 

    Programowanie neurolingwistyczne w biznesie i życiu osobistym - przykłady zastosowania. Zmień swoje „oprogramowanie” na nowsze i lepsze!

    Programowanie Neurolingwistyczne, znane jako NLP, to nie tylko skomplikowana nazwa, lecz także potężne narzędzie pozwalające ulepszyć nasz sposób myślenia i komunikowania się. Podobne do programowania komputera, NLP umożliwia nam wpływ na własne "oprogramowanie", otwierając drzwi do większych sukcesów, lepszej efektywności i większej pewności siebie. W rozmowie z ekspertem Markiem Wzorkiem, dowiadujemy się, jakie konkretnie zastosowania ma ta metoda w życiu codziennym oraz biznesie, jakie szanse niesie ze sobą, a także jak ustrzec się przed ewentualnymi nadużyciami. 

    Nowelizacja KPC ważna dla pracowników wchodzi w życie. Co zmieni się 22 września

    Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca spraw z zakresu prawa pracy wchodzi w życie 22 września 2023 r. Wprowadza ona niewielkie, ale ważne zmiany dotyczące postępowań w sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Co zmienia się w przepisach K.p.c.? Kogo dotyczą zmiany? Wyjaśniamy.

    REKLAMA

    Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

    Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

    Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

    Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

    Big Data

    Big Data, czyli Wielkie Dane, to termin, który zyskuje coraz większą popularność w dzisiejszym świecie cyfrowym. Ale co dokładnie oznacza ten tajemniczy termin i dlaczego jest tak ważny?

    Tydzień pracy trwa w Polsce 40,4 godz. Polacy na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu

    W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny. Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

    REKLAMA

    Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

    Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

    16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

    Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

    REKLAMA