REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca seniorów: Seniorzy na rynku pracy mają wdrażać młodych do zawodu

Seniorzy są na rynku pracy bardzo potrzebni
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Seniorzy na rynku pracy są bardzo potrzebni, aby wdrażać młode pokolenie do poszczególnych zawodów. Polityka senioralna musi mieć odniesienie do całej polityki społecznej – mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Seniorzy są na rynku pracy bardzo potrzebni, aby wdrażać młode pokolenie do poszczególnych zawodów. Wychodzimy z założenia, że to nie może się dziać na siłę. Nie na zasadzie tego, co Platforma Obywatelska zaproponowała Polakom, a więc wydłużenie wieku emerytalnego, tylko danie przywilejów i ten przywilej został przywrócony” – podkreśliła Marlena Maląg. Wzięła ona udział w odbywającej się w Gdyni VI edycji Forum Wizja Rozwoju, w panelu zatytułowanym: Polityka senioralna wyzwaniem dla rządu

REKLAMA

Autopromocja

Wsparcie dla seniorów to inwestycja

Zdaniem Marleny Maląg, aby mówić o polityce senioralnej należy mieć odniesienie do całej polityki społecznej. „Chodzi o to, że inwestycja w kapitał ludzki daje siłę, daje moc do rozwoju Polski. Zmieniamy sytuację tych ludzi, patrząc przez pryzmat tego, że jest to inwestycja. W podziałkach budżetowych nie jest to koszt dla budżetu państwa, tylko jest to inwestycja w przyszłość. Ta zmiana filozofii myślenia daje to, że zaczęły być na tym fundamencie budowane kolejne działania” – mówiła.

Odpowiadając na pytanie prowadzącego o fundamenty, na których budowana jest polityka senioralna rządu minister Maląg wśród nich wymieniła, m.in. wsparcie finansowe oraz wsparcie aktywności osób starszych. „Jesień życia musi być godna, musi mieć zabezpieczenie finansowe w postaci godnej emerytury, ale waloryzacja tych świadczeń też musi być godna, nie groszowa (…). W tym roku wprowadziliśmy waloryzację kwotowo-procentową, minimalna emerytura automatycznie ma wyższy wskaźnik waloryzacji niż emerytury średnie. Wprowadziliśmy dodatkowe świadczenia, takie jak trzynasta i czternasta emerytura po to, aby zabezpieczyć jesień życia” – powiedziała.

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

REKLAMA

„Aktywność osób starszych, to kontynuacja programu tworzenia sieci domów i klubów seniora, program «Aktywni Plus», ale także program «Wspieraj Seniora» oraz programy związane z opieką nad osobami starszymi. Warto zwrócić uwagę, że program «Senior Plus» cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzisiaj w Polsce mamy ok. 1,2 tys. domów i klubów seniora. Naszym marzeniem jest to, aby te domy i kluby seniora docelowo powstawały w każdej gminie” – dodała Marlena Maląg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister rodziny i polityki społecznej odniosła się także do kwestii dotyczącej sytuacji demograficznej w kraju. „Musimy podjąć bardzo mocne działania, aby wyjść z pułapki niskiej dzietności i to robimy. Tylko, że to jest proces nie jednej, nie dwóch kadencji, tylko jest to proces na kilka kadencji. (…). To jest zmiana filozofii spojrzenia, że trzeba inwestować w ludzi, bo to jest przyszłość” – mówiła. (PAP)

Autor: Dariusz Sokolnik

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA