REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca seniorów: Seniorzy na rynku pracy mają wdrażać młodych do zawodu

Seniorzy są na rynku pracy bardzo potrzebni
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Seniorzy na rynku pracy są bardzo potrzebni, aby wdrażać młode pokolenie do poszczególnych zawodów. Polityka senioralna musi mieć odniesienie do całej polityki społecznej – mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Seniorzy są na rynku pracy bardzo potrzebni, aby wdrażać młode pokolenie do poszczególnych zawodów. Wychodzimy z założenia, że to nie może się dziać na siłę. Nie na zasadzie tego, co Platforma Obywatelska zaproponowała Polakom, a więc wydłużenie wieku emerytalnego, tylko danie przywilejów i ten przywilej został przywrócony” – podkreśliła Marlena Maląg. Wzięła ona udział w odbywającej się w Gdyni VI edycji Forum Wizja Rozwoju, w panelu zatytułowanym: Polityka senioralna wyzwaniem dla rządu

REKLAMA

Autopromocja

Wsparcie dla seniorów to inwestycja

Zdaniem Marleny Maląg, aby mówić o polityce senioralnej należy mieć odniesienie do całej polityki społecznej. „Chodzi o to, że inwestycja w kapitał ludzki daje siłę, daje moc do rozwoju Polski. Zmieniamy sytuację tych ludzi, patrząc przez pryzmat tego, że jest to inwestycja. W podziałkach budżetowych nie jest to koszt dla budżetu państwa, tylko jest to inwestycja w przyszłość. Ta zmiana filozofii myślenia daje to, że zaczęły być na tym fundamencie budowane kolejne działania” – mówiła.

Odpowiadając na pytanie prowadzącego o fundamenty, na których budowana jest polityka senioralna rządu minister Maląg wśród nich wymieniła, m.in. wsparcie finansowe oraz wsparcie aktywności osób starszych. „Jesień życia musi być godna, musi mieć zabezpieczenie finansowe w postaci godnej emerytury, ale waloryzacja tych świadczeń też musi być godna, nie groszowa (…). W tym roku wprowadziliśmy waloryzację kwotowo-procentową, minimalna emerytura automatycznie ma wyższy wskaźnik waloryzacji niż emerytury średnie. Wprowadziliśmy dodatkowe świadczenia, takie jak trzynasta i czternasta emerytura po to, aby zabezpieczyć jesień życia” – powiedziała.

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

REKLAMA

„Aktywność osób starszych, to kontynuacja programu tworzenia sieci domów i klubów seniora, program «Aktywni Plus», ale także program «Wspieraj Seniora» oraz programy związane z opieką nad osobami starszymi. Warto zwrócić uwagę, że program «Senior Plus» cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzisiaj w Polsce mamy ok. 1,2 tys. domów i klubów seniora. Naszym marzeniem jest to, aby te domy i kluby seniora docelowo powstawały w każdej gminie” – dodała Marlena Maląg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister rodziny i polityki społecznej odniosła się także do kwestii dotyczącej sytuacji demograficznej w kraju. „Musimy podjąć bardzo mocne działania, aby wyjść z pułapki niskiej dzietności i to robimy. Tylko, że to jest proces nie jednej, nie dwóch kadencji, tylko jest to proces na kilka kadencji. (…). To jest zmiana filozofii spojrzenia, że trzeba inwestować w ludzi, bo to jest przyszłość” – mówiła. (PAP)

Autor: Dariusz Sokolnik

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

REKLAMA