REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związki zawodowe nie zgadzają się na podniesienie wieku emerytalnego

REKLAMA

Związki zawodowe nie zgadzają się na podniesienie wieku emerytalnego - powiedział przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz. Zdaniem OPZZ przejście na emeryturę powinno być zależne od stażu pracy.

W swoim expose premier Donald Tusk zapowiedział stopniowe wydłużanie lat pracy i zrównanie wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet do 67 lat.

REKLAMA

Autopromocja

Związkowcy proponują, by kobiety mogły przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni - 40 lat. "Powinniśmy dążyć do tego, by wdrożyć w Polsce maksymalnie elastyczny wiek przechodzenia na emeryturę" - mówił Guz.

Argumentował, że propozycje premiera naśladujące trendy zachodzące w Europie Zachodniej są niedostosowane do polskich realiów. Jak zaznaczył, średnia wieku życia mężczyzn w Polsce to 72 lata. Oznacza to, że polscy emeryci korzystają z emerytury przez 5 lat, na Zachodzie Europy zaś statystycznie - 15 lat.

"Uważamy, że wydłużenie wieku emerytalnego dzisiaj jest niecelowe. Decyzją Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, użyjemy wszelkich środków i metod, by przekonać rząd do naszych propozycji. W przypadku, gdy nasze propozycje nie będą uwzględniane, będziemy negocjować z użyciem bardziej drastycznych środków, nie wykluczając protestów ulicznych, a także strajków" - powiedział szef OPZZ.

Dodał, że związki otrzymują setki listów z poparciem, "że ich propozycja jest rozsądna, ekonomicznie uzasadniona i akceptowana przez społeczeństwo, a także sprawdzona w wielu krajach europejskich, gdzie jest elastyczny wiek przechodzenia na emeryturę".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Odnosząc się do zapowiedzi podniesienia stawki na ubezpieczenie rentowe, wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Tarnowska podkreśliła, że związki sprzeciwiały się jej obniżeniu, udowadniając, że spowoduje to ogromy deficyt w systemie emerytalno-rentowym. Zaznaczyła, że obawy związków się sprawdziły, ale obecnie podniesienie tej składki jest "niebezpieczne dla rynku pracy i pracowników".

Jej zdaniem, wyższa składka na ubezpieczenie rentowe, która wiąże się ze wzrostem kosztów pracy, będzie argumentem dla wielu pracodawców, by nie podnosić wynagrodzeń. Dodała, że z analiz OPZZ wynika, że firmy nie mają trudnej sytuacji finansowej, pieniądze lokowane są w bankach, a nie są przeznaczane na inwestycje i tworzenie miejsc pracy. "Uważamy, że podniesienie składki jest koniecznością, ale cała odpowiedzialność za tę zawieruchę spowodowaną tym podniesieniem spadnie na parlament" - mówiła Tarnowska.

OPZZ nie podoba się także propozycja premiera dotycząca kwotowej waloryzacji emerytur. Zdaniem Tarnawskiej jest to niekonstytucyjne. "Nie jest to dla nas forma waloryzacji, ale 68 zł dodatku drożyźnianego" - powiedziała wiceszefowa związków.

Jan Guz podkreślił z kolei, że obecnie nie ma dialogu społecznego, a Komisja Trójstronna nie funkcjonuje. "Rząd nie chce rozmawiać ze związkami, a premier Tusk od miesiąca nie może znaleźć czasu na spotkanie z przedstawicielami związkowców w bardzo pilnych i ważnych sprawach" - powiedział.

Jak zaznaczył przewodniczący OPZZ, w Sejmie procedowane są ustawy, które nie były konsultowane z organizacjami związkowymi, m.in. dotyczy to ustawy budżetowej, jak również ustaw okołobudżetowych, które m.in. ograniczają fundusz socjalny. Dodał, że projekt budżetu, mimo obowiązku ustawowego, wcześniejszej jego konsultacji z Komisją Trójstronną, nie trafił do tego gremium. "Dlatego zwróciliśmy się do pani marszałek z prośbą o zatrzymanie procedowania złego prawa wbrew konstytucji i zasadom przyjętym w dialogu społecznym" - powiedział Guz.

"Jeżeli te prace nie zostaną wstrzymane, będziemy musieli skorzystać ze ścieżki prawnej i zastanowić się, czy nie skierować wniosku w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego" - tłumaczył Guz.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA