REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy: Minister mówi, że sytuacja jest optymalna

W tym roku waloryzacja była dwukrotna ze względu na wskaźniki inflacji – mówi Marlena Maląg
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja na rynku pracy jest optymalna, jak na trudne warunki, w których nam przyszło żyć – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zdaniem Maląg w czasach pandemii koronawirusa państwo wsparło przedsiębiorców i ochroniło miejsca pracy. „Po tym czasie nastąpiło uruchomienie inwestycji strategicznych. Te inwestycje strategiczne, które są realizowane w samorządach przez lokalne firmy, pozwalają nadal utrzymać dobrą kondycję” – zapewniła.

REKLAMA

Autopromocja

Płaca minimalna zabezpieczona

Odnosząc się do kwestii pensji minimalnej, powiedziała: „Staramy się przede wszystkim zabezpieczyć te grupy, które to minimalne wynagrodzenie otrzymują. Jest to ok. 3 mln Polaków. W tym roku waloryzacja była dwukrotna ze względu na wskaźniki inflacji. Zabezpieczamy także stawkę godzinową, aby zabezpieczyć tym Polakom, którzy są na umowach cywilno-prawnych wysokość godnego wynagrodzenia” – powiedziała Maląg.

Ważne

Minimalne wynagrodzenie w 2023 r. wynosi: 

  • od 1 stycznia 2023 r. – 3490 zł brutto, 
  • od 1 lipca 2023 r. – 3600 zł brutto.

Minimalna stawka godzinowa w 2023 r. wynosi: 

  • od 1 stycznia 2023 r. – 22,80 zł brutto, 
  • od 1 lipca 2023 r. – 23,50 zł brutto.

„Przede wszystkim staramy się jako rząd, aby zarówno wzmacniać pracowników, jak i wzmacniać pracodawców, bo to są naczynia powiązane. Ale także wprowadzamy szereg rozwiązań, które mają przede wszystkim przyczynić się do tego, abyśmy dalej mogli pobudzać naszą gospodarkę mimo tego trudnego czasu” – zaznaczyła.

Bezrobocie najniższe

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że obecnie jest najniższy poziom bezrobocia w historii III RP. „To bezrobocie jednocześnie dalej maleje. W marcu, który był często miesiącem wzrostu bezrobocia, liczba zarejestrowanych, pokazanych miejsc pracy okazała się jeszcze wyższa niż w zeszłym roku. To są dobre prognozy, to jest nasz model rozwoju” – zapewnił. „Nie mam obaw co do rynku pracy. Najbardziej martwi mnie dzisiaj wysoka inflacja, walczymy z tą inflacją na najróżniejsze sposoby, cieszę się, że ona jest w trendzie spadającym” – powiedział Morawiecki.

Poziom płacy minimalnej jeszcze bezpieczny

Marlena Maląg odniosła się w powyższy sposób do wcześniejszej wypowiedzi prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa. Był on pytany przez dziennikarzy, czy to dobrze, że płaca minimalna wzrośnie w przyszłym roku o 20 proc. Jak powiedział, „bardziej się obawia w ostatnich latach o skutki wzrostu płacy minimalnej niż o waloryzację 500 plus”. Według niego „płaca minimalna wcześniej była na zbyt niskim poziomie”. „Przyjmuje się że ona powinna być tak na około 50 proc. średniego wynagrodzenia na świecie” – mówił Borys. Dopytywany, jak będzie wyglądała sytuacja po podwyżce płacy minimalnej w przyszłym roku, stwierdził: „Jesteśmy mniej więcej na tych poziomach, troszeczkę więcej, więc jeszcze nie przekroczyliśmy takiego niebezpiecznego poziomu, który miałby też negatywne konsekwencje dla rynku pracy.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak czytamy w kwietniowym komunikacie Federacji Przedsiębiorców Polskich, wymagany ustawowo gwarantowany poziom płacy minimalnej w przyszłym roku wyniesie 4254,40 zł, zaś minimalna stawka godzinowa – 27,80 zł. „W stosunku do średniorocznego poziomu płacy minimalnej w 2023 r. oznacza to wzrost aż o 20 proc. Pracownik zarabiający płacę minimalną otrzymałby w ujęciu średniorocznym 709,40 zł brutto podwyżki swego miesięcznego wynagrodzenia” – podano.

Borys dodał, że wzrost płacy minimalnej mógłby wykluczać część ludzi z rynku pracy, ponieważ pracodawcy nie chcieliby tak dużo płacić za ich pracę. „Ale znowu doszliśmy do takiego momentu, że dotąd jeszcze to moim zdaniem nie wywołało jakichś negatywnych skutków, ale dalszy wzrost w relacji do średniego wynagrodzenia – trzeba do tego podchodzić ostrożnie” – przestrzegł Borys. (PAP)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA