REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki kontroli zawodowych kierowców. Wykryto liczne nieprawidłowości!

Kontrola zawodowa kierowców
Kontrola zawodowa kierowców
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola zawodowa kierowców. 70 proc. kontroli wykazało, że zawodowi kierowcy nie mają zapewnionych przerw w pracy wynikających z unijnych przepisów. Wykryto też inne, liczne nieprawidłowości - wynika z informacji Głównego Inspektora Pracy przedstawionej sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej.

Kontrola zawodowa kierowców

"Rodzaj nieprawidłowości był ten sam, ale skala naruszeń w kolejnych latach była już różna" - powiedziała dyrektor departamentu prawa pracy Anita Gwarek, prezentując informację Głównego Inspektora Pracy na temat kontroli dotyczącej przestrzegania przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdów, przerw i czasu pracy kierowców w latach 2019-2021.

Autopromocja

W ostatnich latach przeprowadzano średnio około pół tysiąca kontroli rocznie, co przekładało się na skontrolowanie czasu i warunków pracy ok 2,5 tys. kierowców w każdym roku. Często wykrywaną nieprawidłowością było zatrudnianie kierowców powyżej 10 godzin, gdy pracowali oni w nocy. Od 2019 roku tego typu praktyki wykryto podczas 49 proc kontroli, ale w 2021 już tylko w 35 proc. Wzrósł natomiast odsetek nieprzestrzegania tygodniowego czasu pracy (z 4 proc. w 2019 do 8 proc. w 2021) i niezapewniania przerwy po 6 godzinach pracy także (z 4 proc. w 2019 do 8 proc. w 2021).

"Były takie podmioty, w których nie stwierdzano nieprawidłowości wcale, a były i takie, gdzie wciąż powtarzały się nieprawidłowości - dodała Gwarek.

Przerwy po 4,5 godzinach jazdy - co wynika z prawa unijnego - nie zapewniano kierowcom aż w 70 proc. skontrolowanych podmiotów, ale naruszenia limitu tygodniowego czasu pracy należało do rzadkości (ok. 5 proc. przypadków).

"Jest potrzeba, żeby monitorować przestrzeganie tych przepisów" - mówiła Gwarek, dodając, że zdarzało się, iż kierowcy pracowali dłużej niż we wskazaniach tachografu. Jak poinformowała na kontrolowane podmioty nałożono kary - w 2019 roku były to aż 2 mln zł, ale w 2020 już tylko 1,3 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastępca Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski podkreślił, że te kwestie mają zasadnicze znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa na drogach, jak i socjalnego dobrostanu kierowców.

Zaznaczył też, że ważne miejsce w działaniach podejmowanych przez Państwową Inspekcję Pracy na rzecz bezpiecznej pracy w transporcie zajmują przedsięwzięcia prewencyjne, które polegały one głównie na: prowadzeniu szkoleń, warsztatów i spotkań informacyjno-szkoleniowych, organizowaniu konkursów wiedzy o czasie pracy kierowców, prowadzeniu działań popularyzacyjnych podczas imprez plenerowych i targów wystawienniczych oraz udzielaniu porad w trakcie prowadzonych czynności kontrolnych w firmach transportowych.

Kontrole prowadziło nie tylko 87 inspektorów pracy, ale także policja, Państwowa Inspekcja Transportowa i służby celno-skarbowe. Organy uprawnione do kontroli przeprowadzają kontrole firm transportowych, realizując założenia "Krajowej Strategii Kontroli przepisów w zakresie czasu jazdy i czasu postoju, obowiązkowych przerw i czasu odpoczynku kierowców", zatwierdzonej przez Radę Ministrów. Działania takie PIP prowadzi od 2009 r.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska

lui/ jann/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA