REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy programisty Java?

  • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Owocowe czwartki, ponadprzeciętne wynagrodzenie oraz praca w klimatyzowanym biurze to marzenie wielu młodych programistów Java. Często jednak te pięknie brzmiące frazesy odwracają uwagę od rzeczywistego problemu, jakim jest chroniczny stres, z którym muszą zmagać się osoby pracujące na tym stanowisku. Co robić, aby sobie z nim poradzić i jednocześnie nie utracić dobrej pozycji zawodowej?

Nie narzucaj na siebie zbyt wielu obowiązków

Dążenie do osiągnięcia jak najlepszej pozycji w karierze bywa niezwykle stresujące. Dokładając do tego stale wzrastającą konkurencję w branży IT, sytuacja wydaje się być jeszcze gorsza. Nic więc dziwnego, że wielu pracodawców wymaga od potencjalnych kandydatów dużej odporności na stres oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Tendencję tę można zauważyć choćby podczas przeglądania nowych ofert pracy na stanowisku programista Java. W rzeczywistości jednak bywa z tym różnie, a odczuwane emocje zależą wyłącznie od programisty i jego podejścia do pełnionych obowiązków.

REKLAMA

Przede wszystkim warto pamiętać, że niezwykle istotny jest umiar we wszelkich dążeniach do celu. Aby ograniczyć stres, programista Java powinien więc dążyć do zrealizowania swojej wizji, jednak nie „po trupach”. Dostosowanie odpowiedniego tempa sprawi, że podejmowane przez niego decyzje będą o wiele bardziej racjonalne. Dlatego też nie należy narzucać na siebie zbyt wielu obowiązków oraz powinności – tylko wtedy samorozwój zyskuje jakikolwiek sens.

Zadbaj o work-life balance

Z powyższą kwestią nierozerwalnie wiąże się wypracowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym. Work-life balance to koncepcja zakładająca taki sposób zarządzania czasem, aby na wszystko go wystarczyło. Bardzo częstym zjawiskiem w branży IT jest bowiem pozostawanie w pracy po godzinach lub przenoszenie obowiązków zawodowych w domowe zacisze. W takiej sytuacji nie można mówić o żadnym odpoczynku, który jest niezwykle ważny w każdej podejmowanej pracy. Pracoholizm może zaś doprowadzić do wypalenia zawodowego, którego zwalczenie może okazać się niemożliwe. Aby więc uniknąć tak przykrych skutków, warto więc konsekwentnie oddzielać sferę zawodową od prywatnej. Przebywanie w domu ma bowiem służyć redukcji stresu, a nie jego potęgowaniu.

Dąż do stałego rozwijania swoich kompetencji – we własnym tempie!

Odpowiednie dostosowanie ilości codziennych obowiązków do indywidualnych możliwości to niezwykle istotna sprawa. Niemniej jednak w całym tym procesie nie można zapominać o rozwijaniu siebie i swoich umiejętności. Zgłębianie coraz to nowszych tajników programowania, jak również zwiększanie kompetencji może pozytywnie wpływać na nastawienie osoby zatrudnionej na tym stanowisku, jednocześnie redukując poziom odczuwanego przez nią stresu. Wszystko za sprawą tego, iż większe doświadczenie przekłada się na większą wiarę w swoje możliwości, a co za tym idzie, pewność siebie w wykonywanych obowiązkach zawodowych. Jest to więc doskonały sposób, aby ukrócić stres, związany z brakiem wiedzy potrzebnej do realizacji zadań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli interesują Cię oferty pracy z branży IT, sprawdź ogłoszenia z lokalizacją w Katowicach na portalu branżowym the:protocol.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

REKLAMA

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

REKLAMA