REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy programisty Java?

  • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Owocowe czwartki, ponadprzeciętne wynagrodzenie oraz praca w klimatyzowanym biurze to marzenie wielu młodych programistów Java. Często jednak te pięknie brzmiące frazesy odwracają uwagę od rzeczywistego problemu, jakim jest chroniczny stres, z którym muszą zmagać się osoby pracujące na tym stanowisku. Co robić, aby sobie z nim poradzić i jednocześnie nie utracić dobrej pozycji zawodowej?

Nie narzucaj na siebie zbyt wielu obowiązków

Dążenie do osiągnięcia jak najlepszej pozycji w karierze bywa niezwykle stresujące. Dokładając do tego stale wzrastającą konkurencję w branży IT, sytuacja wydaje się być jeszcze gorsza. Nic więc dziwnego, że wielu pracodawców wymaga od potencjalnych kandydatów dużej odporności na stres oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Tendencję tę można zauważyć choćby podczas przeglądania nowych ofert pracy na stanowisku programista Java. W rzeczywistości jednak bywa z tym różnie, a odczuwane emocje zależą wyłącznie od programisty i jego podejścia do pełnionych obowiązków.

REKLAMA

Przede wszystkim warto pamiętać, że niezwykle istotny jest umiar we wszelkich dążeniach do celu. Aby ograniczyć stres, programista Java powinien więc dążyć do zrealizowania swojej wizji, jednak nie „po trupach”. Dostosowanie odpowiedniego tempa sprawi, że podejmowane przez niego decyzje będą o wiele bardziej racjonalne. Dlatego też nie należy narzucać na siebie zbyt wielu obowiązków oraz powinności – tylko wtedy samorozwój zyskuje jakikolwiek sens.

Zadbaj o work-life balance

Z powyższą kwestią nierozerwalnie wiąże się wypracowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym. Work-life balance to koncepcja zakładająca taki sposób zarządzania czasem, aby na wszystko go wystarczyło. Bardzo częstym zjawiskiem w branży IT jest bowiem pozostawanie w pracy po godzinach lub przenoszenie obowiązków zawodowych w domowe zacisze. W takiej sytuacji nie można mówić o żadnym odpoczynku, który jest niezwykle ważny w każdej podejmowanej pracy. Pracoholizm może zaś doprowadzić do wypalenia zawodowego, którego zwalczenie może okazać się niemożliwe. Aby więc uniknąć tak przykrych skutków, warto więc konsekwentnie oddzielać sferę zawodową od prywatnej. Przebywanie w domu ma bowiem służyć redukcji stresu, a nie jego potęgowaniu.

Dąż do stałego rozwijania swoich kompetencji – we własnym tempie!

Odpowiednie dostosowanie ilości codziennych obowiązków do indywidualnych możliwości to niezwykle istotna sprawa. Niemniej jednak w całym tym procesie nie można zapominać o rozwijaniu siebie i swoich umiejętności. Zgłębianie coraz to nowszych tajników programowania, jak również zwiększanie kompetencji może pozytywnie wpływać na nastawienie osoby zatrudnionej na tym stanowisku, jednocześnie redukując poziom odczuwanego przez nią stresu. Wszystko za sprawą tego, iż większe doświadczenie przekłada się na większą wiarę w swoje możliwości, a co za tym idzie, pewność siebie w wykonywanych obowiązkach zawodowych. Jest to więc doskonały sposób, aby ukrócić stres, związany z brakiem wiedzy potrzebnej do realizacji zadań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli interesują Cię oferty pracy z branży IT, sprawdź ogłoszenia z lokalizacją w Katowicach na portalu branżowym the:protocol.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA