REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapewnienie kadry na kierunkach informatycznych to wyzwanie

Subskrybuj nas na Youtube
programista informatyk
programista informatyk
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zapewnienie kadry na informatyce ze względu na poszerzającą się lukę pokoleniową jest coraz większym wyzwaniem. Przyczynia się do tego duża różnica między zarobkami naukowców i osób pracujących w firmach - ocenił prof. Jarosław Arabas z Politechniki Warszawskiej.

Kadra na informatyce

W niedawno opublikowanym Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022 wśród studiów technicznych studia informatyczne na Politechnice Warszawskiej zajęły pierwszą pozycję.

REKLAMA

PAP zapytała dyrektora Instytutu Informatyki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej prof. Jarosława Arabasa o to, czy w świecie, w którym technologie cyfrowe tak szybko się zmieniają, nauczanie informatyki na uczelniach nadal ma sens.

REKLAMA

"Samochody też się szybko zmieniają, ale zasady jazdy i zasady działania pozostają z grubsza niezmienione. Tutaj mamy podobną sytuację, jeśli chodzi o nauczanie prowadzone przez uczelnię, to gdybyśmy traktowali je jako zbiór kursów przygotowawczych z jakiegoś narzędzia, to ta wiedza rzeczywiście szybko się starzeje" - zwrócił uwagę.

"Natomiast w informatyce, tak jak w wielu innych dziedzinach techniki czy nauki, chodzi o pewną formację umysłową - tzn. o wykształcenie w studentach umiejętności rozumowania w kategoriach informatyki. Uczymy studentów pewnego stylu działania i myślenia o rzeczywistości. Nauka specyficznego myślenia powoduje, że opanowanie nowych narzędzi nie powinno być dla naszych absolwentów trudne" - wskazał prof. Arabas.

Szef instytutu przyznał, że w czasie studiów być może uczelnia nie kształci tak, że absolwenci stają się doskonałymi fachowcami w konkretnym języku programowania czy technologii, bo te się zmieniają co parę lat. Jednak dzięki zdobytej wiedzy łatwiej zrozumieją kolejne języki programowania i się ich nauczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Gdy pozna się pewien zbiór języków oprogramowania, to nauka kolejnego jest zdecydowanie prostsza. Można to porównać do operowania językami. Na przykład grupa języków słowiańskich jest zbliżona do siebie, więc gdy podejmujemy się nauki kolejnego, to jest nam zdecydowanie łatwiej" - wskazał.

Modernizacja sprzętu

Pytany o to, czy uczelnia nadąża z modernizacją sprzętu przyznał, że nie zawsze jest to możliwe.

REKLAMA

"Ale celem kształcenia nie jest zapoznanie z najnowszymi sprzętami, które ledwo co zeszły z linii produkcyjnej, tylko ze sprzętem, który jest typowy. Wtedy mamy szansę na to, że będziemy uczyć rzeczy przydatnych, bo zestawy +chwytów+ inżynierskich przewijają się w różnych odsłonach przez wiele lat" - zapewnił.

Prof. Arabas dodał, że w unowocześnieniu bazy sprzętowej nie pomaga wymóg zakupów poprzez procedurę zamówień publicznych, która przedłuża ten proces. Dodał, że uczelnia nie zapewnia laptopów do użytku własnego - studenci je z reguły posiadają, zresztą często już na pierwszym czy drugim roku studiów pracują w branży, więc dostęp do tego typu sprzętu mają zapewniony.

"Udostępniamy studentom środowiska chmurowe, które zapewniają moc obliczeniową. Ta jest niezbędne w czasie zajęć" - podkreślił naukowiec. Zapewnił, że PW inwestuje też w bazę serwerów - centralne komputery.

Prof. Arabas podkreślił, że coraz większym problemem jest zapewnienie kadry na kierunku informatycznym i coraz bardziej widoczna jest luka pokoleniowa. Podstawowym problemem jest to, że zarobki w sektorze prywatnym dla informatyków o podobnych kompetencjach bywają wielokrotnie wyższe, niż na uczelni. "Kiedyś była ta kilkakrotność zarobków, ale teraz ta różnica staje się jeszcze większa" - zaznaczył.

"Praca na uczelni to pewien styl życia. To niektórym bardziej odpowiada, bo to rodzaj wolnego zawodu. Finanse to nie wszystko. Chcemy, by ludzie odnajdowali przyjemność w pracy na uczelni i by dawała im poczucie sensu oraz możliwość rozwijania się. Część naszych pracowników łączy pracę w sektorze prywatnym z życiem akademickim, co pozwala zatrzymać ich na uczelni. To też korzystne dla studentów, bo nauczanie powinno się opierać o wiedzę mającą charakter praktyczny" - dodał.

Zaznaczył, że Instytut Informatyki jest otwarty na współpracę z przedsiębiorstwami, które czasem dają pracownikom zlecenia o charakterze analitycznym. "Można to określić mianem outsourcingu w wymiarze myślenia - w obszarach badań i rozwoju" - powiedział.

Prof. Arabas przyznał jednak, że w ostatnich latach wśród kadry narasta frustracja - głównie ze względu na niskie zarobki.

Co oprócz podwyżek dla kadry byłoby odpowiednim krokiem, by informatyka na uczelni mogła się rozwijać? Zdaniem prof. Arabasa należy zadbać o większe powiązanie akademii z biznesem. "Jedziemy na jednym wózku z firmami. One przecież chcą mieć dostęp do wykształconej i intelektualnie uformowanej kadry. Jednocześnie przedsiębiorstwa nie chcą inwestować w coś, co nie da im od razu widocznego zysku. Dlatego warto byłoby pomyśleć np. o specjalnych ulgach podatkowych dla nich, by chętniej przyznawały środki" - podkreślił.

Instytut Informatyki PW kształci rocznie około 1000 studentów. Wciąż jest to jeden z najbardziej obleganych kierunków na tej uczelni. W 2020 i 2021 r. zmodyfikowano program nauczania, tak aby był jeszcze bardziej dostosowany do dzisiejszych wymogów - na informatyce wykorzystywane są najnowocześniejszych rozwiązania dydaktyczne, takie jak PBL (project based learning). Na takich zajęciach studenci uczą się na realnych problemach, z jakimi spotykają się firmy. Pracownicy Instytutu Informatyki w 2021 r. byli autorami ok. 140 prac, w tym ok. 100 najwyżej punktowanych. Kadra instytutu liczy ok. 80 osób.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mir/

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA