REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie specjalistów i menedżerów wzrosło o 13 proc.

wynagrodzenie
wynagrodzenie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Średnie miesięczne wynagrodzenie specjalistów i menedżerów wyniosło w tym roku 13 654 zł brutto, o 13 proc. więcej niż rok temu - wynika z raportu płacowego firmy rekrutacyjnej Antal. Największe podwyżki były w branży IT - średnio o 34 proc.

Średnie wynagrodzenie wzrosło

Według raportu, średnie zarobki specjalistów i menedżerów w IT w tym roku osiągnęły 18 843 zł brutto, notując największą, 34-proc. podwyżkę w stosunku do raportu płacowego sprzed roku. Pod względem wysokości zarobków IT wyprzedza tylko kadra zarządzająca – średnie wynagrodzenie miesięczne w tej grupie wyniosło 25 895 zł brutto, o 18 proc. więcej.

Autopromocja

Jak skomentowała Monika Kiliańska z Antal, zapotrzebowanie na specjalistów IT przewyższa ich dostępność na rynku. "Nadal branża technologii informatycznych chłonie doświadczone osoby, jak również wychodzi z ofertami do kandydatów, którzy przebranżowili się na IT bądź zaczynają zdobywać swoje pierwsze doświadczenia zawodowe w tym obszarze. Na rosnące wynagrodzenia wpływa też sytuacja ekonomiczna w kraju – inflacja, zmiany związane z Polskim Ładem, które często rzutują negatywnie na wynagrodzenia w przypadku pracy kontraktowej, niezwykle popularnej w sektorze" – podkreśliła ekspertka. Zwróciła uwagę, że pracownicy coraz częściej oczekują propozycji finansowych w stabilnym w ich opinii euro. "Mnogość ofert pracy skutkuje również tym, że kandydaci stają się coraz bardziej wybiórczy i czekają na oferty wyjątkowe, które pozwolą im podnieść poziom finansowy o nawet 5000-6000 zł brutto" - dodała.

Duży wzrost płac

Bardzo duży wzrost płac, o 29 proc., odnotowano w sprzedaży i marketingu oraz finansach i księgowości. W przypadku pierwszej z branż średnia pensja brutto wyniosła w tym roku 13 804 zł brutto, w przypadku drugiej - 13 284 zł brutto.

Michał Borkowski z Antal skomentował, że pracodawcy z obszaru finansów i księgowości wręcz nie nadążają za zmieniającymi się wynagrodzeniami. "Najwyższe wzrosty odnotowano na poziomie specjalistów i menedżerów niższego szczebla. Na wyższych stanowiskach nie ma tak dużych zmian. Wpływ na wynagrodzenia miały: inflacja, wysokie stopy procentowe wpływające na raty kredytów, zmiany w polityce wynagrodzeń od stycznia 2021 r., a przede wszystkim pracodawcy, którzy szukają mocno wyspecjalizowanych, aktywnych ekspertów i wspierających biznes menedżerów" - ocenił ekspert.

Specjaliści i menedżerowie zarządzania zasobami ludzkimi zanotowali wzrost wynagrodzeń o 22 proc. – średnio wyniosło ono 12 524 zł brutto. O tyle samo wzrosły średnie płace w centrach usług wspólnych (do 9 834 zł brutto). Nieznacznie mniej, o 21 proc. zwiększyły się średnie zarobki specjalistów w logistyce (do 12 164 zł brutto).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W branży farmaceutycznej i sprzętu medycznego średnie miesięczne wynagrodzenie specjalistów i menedżerów wyniosło 13 572 zł brutto (wzrost o 12 proc.), na stanowiskach inżynieryjnych - 10 611 zł brutto (wzrost o 10 proc.), a w bankowości i ubezpieczeniach - 12 724 zł brutto (wzrost o 7 proc.).

Najmniejszy wzrost płac, o 3 proc., odczuli prawnicy, którzy w początkach pandemii zyskali najwięcej. Ich średnie miesięczne wynagrodzenie, według bieżącego raportu płacowego, wyniosło 13 068 zł brutto. Najgorzej opłacaną grupą są natomiast przedstawiciele administracji, mimo wzrostu o 28 proc. w stosunku do poprzedniej edycji raportu Antal – ich przeciętne wynagrodzenie ukształtowało się na poziomie 7 925 zł brutto. Jak zaznaczono, na tle ostatnich lat dynamika wzrostu wynagrodzeń w tej grupie jednak rośnie.

Jakie benefity?

Z badania wynika, że najbardziej oczekiwanymi przez specjalistów i menadżerów benefitami są dodatkowe premie (66 proc. wskazań), elastyczny czas pracy (65 proc.) i możliwość pracy zdalnej (64 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się prywatna opieka medyczna (59 proc.), dodatkowe dni urlopu (49 proc.), prywatna opieka medyczna dla członków rodziny (44 proc.), prezenty i bony świąteczne (43 proc.) i samochód służbowy (41 proc.).

Badanie pokazuje, że większość pracodawców dobrze określa potrzeby swoich pracowników oferując możliwość pracy zdalnej (69 proc. pracowników deklaruje, że ich pracodawca zapewnia im taką możliwość) i prywatną opiekę medyczną (58 proc. wskazań). Pracownicy przyznają, że otrzymują też zachęty w postaci dodatkowych premii i świątecznych bonów.

Największe różnice między oczekiwanymi a faktycznie otrzymywanymi benefitami dotyczą dodatkowych dni urlopu – może na nie liczyć tylko 14 proc. specjalistów i menedżerów; ponadto samochodu służbowego (17 proc. badanych deklaruje, że pracodawca mu je zapewnia) i dofinansowania edukacji (ma je 13 proc. ankietowanych, tymczasem chciałoby 36 proc.). Według specjalistów i menedżerów przeceniane są natomiast karty fitness (otrzymuje je 44 proc., a oczekuje ich tylko 36 proc.).

Raport płacowy został przygotowany na podstawie analizy płac 8657 specjalistów i menedżerów uczestniczących w procesach rekrutacyjnych Antal na przestrzeni drugiego półrocza 2021 i pierwszego półrocza 2022. Dane zostały zweryfikowane i poszerzone o informacje z procesów rekrutacyjnych z 2020 r., a także wywiady telefoniczne z pracodawcami i kandydatami.(PAP)

autorka: Karolina Mózgowiec

kmz/ drag/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

  Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  REKLAMA

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  REKLAMA

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  REKLAMA