REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

46 proc. Polaków uważa, że zdarza im się udawać, że pracują

kobieta, komputer, praca, biuro, uśmiech/fot.Shutterstock
kobieta, komputer, praca, biuro, uśmiech/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

46 proc. Polaków twierdzi, że zdarza im się udawać, że pracują, 33 proc. nudzi się podczas pracy; 22 proc. badanych uważa swoją pracę za społecznie nieprzydatną; mimo to 81 proc. Polaków twierdzi, że lubi swoją pracę, a 74 proc. przynosi ona satysfakcję - wynika z badania przeprowadzonego przez serwis LiveCareer.pl.
rozwiń >

Jak pracownicy traktują pracę?

Na łamach serwisu LiveCareer.pl przeprowadzono badanie "Jak Polacy podchodzą do swojej pracy?" inspirowane artykułem "On the Phenomenon of Bullshit Jobs: A Work Rant" amerykańskiego antropologa Davida Greabera. W ankiecie ponad 1000 respondentów podzieliło się swoimi opiniami na temat tego, jak traktują pracę.

Autopromocja

Praca tylko, aby z czegoś żyć

Z badania wynika, że 60 proc. ankietowanych przyznała, że podjęła pracę zawodową jedynie po to, żeby mieć z czego żyć. Wśród pracowników sektora edukacji, zaledwie 37 proc. zgodziło się z powyższym stwierdzeniem, zaś wśród zatrudnionych w przemyśle, finansową motywacją kierowało się aż 85 proc. pracujących.

Gdyby zawód nie istniał, społeczeństwo nie poniosłoby żadnych konsekwencji

Jedna trzecia respondentów uznała, że gdyby ich zawód nie istniał, społeczeństwo nie poniosłoby żadnych konsekwencji. Tego zdania jest 37 proc. mężczyzn oraz 27 proc. kobiet.

Społecznie użyteczna praca

Zaledwie 27 proc. ankietowanych stwierdziło, że mogłoby wykonywać społecznie użyteczną pracę za zarobki mniejsze niż obecne. Z drugiej strony 87 proc, respondentów sądzi, że osoby wykonujące społecznie pożyteczną pracę powinny zarabiać więcej.

Wysoko rozwinięte zawody?

Obecnie w wielu krajach wysoko rozwiniętych zawody, bez których społeczeństwo nie jest w stanie skutecznie funkcjonować, są niestety bardzo nisko opłacane, a w związku z tym, coraz mniej osób podejmuje w nich pracę. Częściowo jest to związane z dużymi brakami kadrowymi w ochronie zdrowia czy edukacji w kraju — co stało się jeszcze bardziej oczywiste podczas pandemii COVID-19.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Jeśli system nie przejdzie reformy, a pracownicy tych sektorów nie będą sprawiedliwie wynagradzani, nie będziemy mieli sprawnie działających usług publicznych m.in. krótszych kolejek do lekarzy specjalistów czy edukacji na wysokim poziomie" - oceniła Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery LiveCareer.pl.

Kto nie lubi swojej pracy?

W grupie badanych, którzy nie lubią swojej pracy, za społecznie nieprzydatną uznaje ją 49 proc.

"52 proc. ankietowanych przyznało, że praca sprawia, że nie mają czasu na zajmowanie się hobby, a 53 proc., iż brakuje im na nie energii. Mimo to, 85 proc. badanych zgadza się ze stwierdzeniem - +pracuję, więc jestem wartościowym członkiem społeczeństwa+" - przekazał LiveCareer.pl.

Praca jako wartość sama w sobie

Z badania wynika, że praca jest dla Polaków wartością samą w sobie i to niezależnie od tego, czym się zajmują — nawet, jeśli szczerze przyznają, że nie są w stanie utrzymać zdrowego work-life balance, albo ich obowiązki ich nudzą, czy nie sprawiają satysfakcji.

"To prosta droga do wypalenia zawodowego i szybkiej utraty motywacji, a w związku z tym potencjalnych problemów ze zdrowiem psychicznym" - ostrzega Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery LiveCareer.pl.

Zwraca uwagę, że jako społeczeństwo "przywiązujemy ogromną wagę do życia zawodowego, w wyniku czego cierpi nasze życie prywatne". "Być może testowane obecnie na świecie rozwiązania, jak skrócenie czasu pracy do 4 dni w tygodniu lub 35 godzin albo bezwarunkowy dochód podstawowy, są receptą na zmianę naszego podejścia i rewolucję na rynku pracy" — stwierdzała.

Badanie pokazuje również, że 65 proc. ankietowanym "często zdarza się wykonywać swoje obowiązki w czasie krótszym niż przewidziany".

Ponadto, za najmniej społecznie przydatne zawody Polacy uznają: polityków, influencerów, księży, telemarketerów, a także lekarzy i straż miejską.

Za najbardziej społecznie użyteczną swoją pracę uznają pracownicy sektora edukacji - 95 proc., a za najmniej — osoby zatrudnione w przemyśle - 70 proc. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Rejestracja spółki z o.o.
    2022-06-10 14:31:03
    Nie nudź się w swojej pracy, załóż własną firmę, która pozwoli na rozwój twoich pasji! Zapraszamy do kontaktu :) rejestracja-spolki-zoo pl
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uciążliwy obowiązek pracodawcy - comiesięczne wpłaty na PFRON

Od 1 marca 2024 r. zwiększyła się comiesięczna wpłata na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wpłata wynosi 3065,16 zł za etat. Czy każdy pracodawca musi dokonywać wpłat na PFRON?

4-dniowy tydzień pracy [WYWIAD]

4-dniowy tydzień w pracy w Polsce? Czy to możliwe na gruncie przepisów Kodeksu pracy? Czy 4 dni pracy to mniejsza liczba godzin pracy i niższe wynagrodzenie? Jak krótszy tydzień pracy wpływa na zaangażowanie i wydajność pracowników?

Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2024 - podstawa wymiaru

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy w 2024 roku zależy od formy opodatkowania - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa. Jaka jest wysokość składki zdrowotnej w tych przypadkach?

Podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

Fala podwyżek dla pracowników sfery budżetowej przybiera na sile. Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA

Podwyżki w CBA. Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego zarobi maksymalnie 18780 zł, agent specjalny – 10140 zł, agent – 8220 zł. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

Centralne Biuro Antykorupcyjne również dostanie podwyżki. Chociaż aktualne stawki uposażenia w CBA obowiązują od 1 marca 2023 r., podwyżki nastąpią także w 2024 r. Uposażenia wzrosną z poziomu 4800–15650 zł do poziomu 5760–18780 zł. Funkcjonariusze CBW otrzymają podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Emeryt może dorobić do emerytury 5278,30 zł bez zmniejszenia świadczenia. Zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 9802,50 zł przychodu. Nowe kwoty obowiązują od 1 marca 2024 r.

Próg przychodowy, po przekroczeniu którego następuje zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych wzrósł 1 marca 2024 r. z 5036,50 zł do 5278,30 zł. Zawieszenie wypłaty świadczeń następu po przekroczeniu progu 9802,50 zł. Poprzednio było to 9353,50 zł.

Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

REKLAMA

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

REKLAMA