REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Morawiecki o kobietach: choć mamy takie same prawa i obowiązki - musimy mieć równe szanse

kobiety
kobiety
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Choć mamy takie same prawa i obowiązki, to musimy mieć równe szanse - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas gali wieńczącej konferencję "Polka XXI wieku". W ocenie szefa rządu w przyszłości "świat gospodarczy będzie miał coraz bardziej twarz kobiety".

Polka XXI w.

Organizowana przez Fundację Projekt PL konferencja "Polka XXI w. - Edycja 2022" była poświęcona obecności i roli kobiet w życiu społecznym, gospodarczym, technologicznym oraz kulturowym. W gali kończącej konferencję, w czasie której wręczono nagrody w kilku kategoriach, wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

Autopromocja

Kobietom jest trudniej

"Nie ma co ukrywać, że w życiu zawodowym, kobietom, paniom jest obiektywnie trudniej z różnych względów. Doskonale o tym wiecie. Choć dziś biznes to rzeczownik rodzaju męskiego, to przedsiębiorczość - to już rodzaj żeński. Wiemy doskonale, że biznes bez przedsiębiorczości się nigdy nie powiedzie. Nie będzie nigdy biznesem sukcesu" - podkreślił w czasie gali szef rządu.

Premier pogratulował laureatkom konkursu tego, że potrafią walczyć. "A ze swojej strony mogę tylko obiecać, że będziemy starali się poprawiać: warunki życia, warunki pracy, warunki przedsiębiorczości - właśnie dla kobiet" - zapewnił.

Wspomniał też swoją rodzinę. "Ale miałem szczególnie szczęście do kobiet: mojej mamy, mojej żony. Można o nich wiele powiedzieć, ale na pewno nie pasuje do nich określenie +słaba płeć+. To mogę paniom powiedzieć" - podkreślił

Świat gospodarczy będzie miał twarz kobiety

Ocenił, że w przyszłości "świat gospodarczy będzie miał twarz kobiety".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyznając, że choć kobiety są uosobieniem poświęcenia, spokoju i delikatności, coraz częściej "przebijają się przez trudny czasami świat biznesu, polityki i kultury".

Jak zaznaczył, "choć mamy takie same prawa i obowiązki, to musimy mieć równe szanse".

Równe szanse

"Tylko równe szanse tworzą świat, w którym nie tylko indywidualnie każdy ma takie same możliwości, ale także wszyscy jako wspólnota - Polska, Polska z Ukrainą, Europa, Unia Europejska - dużo szybciej się wzbogacamy i mamy dużo lepsze perspektywy" - ocenił premier Morawiecki.

Pogratulował wszystkim laureatkom konkursu "Polka XXI wieku" - "kobietom którym się chce, które walczą na polu polityki, kultury, biznesu". "Jestem absolutnie przekonany, że świat gospodarki, który w XXI wieku będzie naszym doświadczeniem będzie coraz bardziej należał do kobiet" - oświadczył szef polskiego rządu.

Przemiany

Wyjaśnił, że to wynika z przemian społeczno-ekonomicznych. "Jeszcze 100 lat temu dominowały zawodu pracy fizycznej, ciężka praca na roli, w przemyśle. Tymczasem obecnie jest coraz więcej maszyn i to one produkują zamiast ludzi, a świat przesuwa się w kierunku usług, kultury, edukacji - a tutaj przymioty i zdolności interpersonalne, które mają kobiety będą coraz bardziej dominować, dlatego świat coraz bardziej będzie należał do was drogie panie" - stwierdził szef polskiego rządu.

Ocenił, że zachodząc zmiany idą w dobrym kierunku. "To będzie bardzo dobry świat, w którym będzie pełno wspaniałych idei, dobra i miłości" - powiedział.

Podziękował także kobietom za ich ciężką pracę. Życzył im, żeby miały wobec siebie trochę więcej "taryfy ulgowej".

Przyszłość jest kobietą

"Wierzę, że przyszłość, która nasz czeka będzie tak wspaniała, jak wspaniałe są polskie kobiety" - oświadczył premier.

Autopromocja

Kulminacją konferencji było wręczenie wyróżnień dla kobiet, które swoimi działaniami wyróżniły się w roku 2021 w ramach 6 kategorii. W ten sposób jury doceniło osoby, które - jak podkreślono - są liderkami swoich środowisk, inspirują, przewodzą i edukują, ale ich praca nie zawsze jest doceniana, bo nie są osobami z pierwszych stron gazet.

W kategorii innowacje i nowe technologie zwyciężyła Kamila Hankiewicz, która stworzyła Untrite AI Platform. To platforma oparta na sztucznej inteligencji.

W kategorii samorząd wygrała burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska.

W kategorii działalność społeczna zwyciężyła Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, założycielką Fundacji Gajusz, w 2019 r. uruchomiła Fundację Moje Drzewko Pomarańczowe i podlegający jej dom dziecka, by objąć specjalistyczną opieką dzieci.

Laureatką w kategorii edukacji została pierwsza w kraju propagatorka STEAM w edukacji, twórczyni materiałów dla nauczycieli, które pomogą w realizacji zajęć w oparciu o STEAM - Anna Zapał.

Zwyciężczynią w kategorii przedsiębiorczość została Agnieszka Szewczyk, która odnalazła się z powodzeniem w męskim świecie prowadząc i rozwijając jedną z największych fabryk uszczelnień w Europie.

Przyznano też nagrodę specjalną dla prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej. Jury oceniło, że laureatka przyczyniła się do cyfrowej transformacji ZUS.(PAP)

Autorzy: Szymon Zdziebłowski, Magdalena Gronek

szz/ mgw/ mhr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  REKLAMA

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  REKLAMA