REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Morawiecki o kobietach: choć mamy takie same prawa i obowiązki - musimy mieć równe szanse

kobiety
kobiety
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Choć mamy takie same prawa i obowiązki, to musimy mieć równe szanse - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas gali wieńczącej konferencję "Polka XXI wieku". W ocenie szefa rządu w przyszłości "świat gospodarczy będzie miał coraz bardziej twarz kobiety".

Polka XXI w.

Organizowana przez Fundację Projekt PL konferencja "Polka XXI w. - Edycja 2022" była poświęcona obecności i roli kobiet w życiu społecznym, gospodarczym, technologicznym oraz kulturowym. W gali kończącej konferencję, w czasie której wręczono nagrody w kilku kategoriach, wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Autopromocja

Kobietom jest trudniej

"Nie ma co ukrywać, że w życiu zawodowym, kobietom, paniom jest obiektywnie trudniej z różnych względów. Doskonale o tym wiecie. Choć dziś biznes to rzeczownik rodzaju męskiego, to przedsiębiorczość - to już rodzaj żeński. Wiemy doskonale, że biznes bez przedsiębiorczości się nigdy nie powiedzie. Nie będzie nigdy biznesem sukcesu" - podkreślił w czasie gali szef rządu.

Premier pogratulował laureatkom konkursu tego, że potrafią walczyć. "A ze swojej strony mogę tylko obiecać, że będziemy starali się poprawiać: warunki życia, warunki pracy, warunki przedsiębiorczości - właśnie dla kobiet" - zapewnił.

Wspomniał też swoją rodzinę. "Ale miałem szczególnie szczęście do kobiet: mojej mamy, mojej żony. Można o nich wiele powiedzieć, ale na pewno nie pasuje do nich określenie +słaba płeć+. To mogę paniom powiedzieć" - podkreślił

Świat gospodarczy będzie miał twarz kobiety

Ocenił, że w przyszłości "świat gospodarczy będzie miał twarz kobiety".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyznając, że choć kobiety są uosobieniem poświęcenia, spokoju i delikatności, coraz częściej "przebijają się przez trudny czasami świat biznesu, polityki i kultury".

Jak zaznaczył, "choć mamy takie same prawa i obowiązki, to musimy mieć równe szanse".

Równe szanse

REKLAMA

"Tylko równe szanse tworzą świat, w którym nie tylko indywidualnie każdy ma takie same możliwości, ale także wszyscy jako wspólnota - Polska, Polska z Ukrainą, Europa, Unia Europejska - dużo szybciej się wzbogacamy i mamy dużo lepsze perspektywy" - ocenił premier Morawiecki.

Pogratulował wszystkim laureatkom konkursu "Polka XXI wieku" - "kobietom którym się chce, które walczą na polu polityki, kultury, biznesu". "Jestem absolutnie przekonany, że świat gospodarki, który w XXI wieku będzie naszym doświadczeniem będzie coraz bardziej należał do kobiet" - oświadczył szef polskiego rządu.

Przemiany

Wyjaśnił, że to wynika z przemian społeczno-ekonomicznych. "Jeszcze 100 lat temu dominowały zawodu pracy fizycznej, ciężka praca na roli, w przemyśle. Tymczasem obecnie jest coraz więcej maszyn i to one produkują zamiast ludzi, a świat przesuwa się w kierunku usług, kultury, edukacji - a tutaj przymioty i zdolności interpersonalne, które mają kobiety będą coraz bardziej dominować, dlatego świat coraz bardziej będzie należał do was drogie panie" - stwierdził szef polskiego rządu.

Ocenił, że zachodząc zmiany idą w dobrym kierunku. "To będzie bardzo dobry świat, w którym będzie pełno wspaniałych idei, dobra i miłości" - powiedział.

Podziękował także kobietom za ich ciężką pracę. Życzył im, żeby miały wobec siebie trochę więcej "taryfy ulgowej".

Przyszłość jest kobietą

"Wierzę, że przyszłość, która nasz czeka będzie tak wspaniała, jak wspaniałe są polskie kobiety" - oświadczył premier.

Kulminacją konferencji było wręczenie wyróżnień dla kobiet, które swoimi działaniami wyróżniły się w roku 2021 w ramach 6 kategorii. W ten sposób jury doceniło osoby, które - jak podkreślono - są liderkami swoich środowisk, inspirują, przewodzą i edukują, ale ich praca nie zawsze jest doceniana, bo nie są osobami z pierwszych stron gazet.

W kategorii innowacje i nowe technologie zwyciężyła Kamila Hankiewicz, która stworzyła Untrite AI Platform. To platforma oparta na sztucznej inteligencji.

W kategorii samorząd wygrała burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska.

W kategorii działalność społeczna zwyciężyła Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, założycielką Fundacji Gajusz, w 2019 r. uruchomiła Fundację Moje Drzewko Pomarańczowe i podlegający jej dom dziecka, by objąć specjalistyczną opieką dzieci.

Laureatką w kategorii edukacji została pierwsza w kraju propagatorka STEAM w edukacji, twórczyni materiałów dla nauczycieli, które pomogą w realizacji zajęć w oparciu o STEAM - Anna Zapał.

Zwyciężczynią w kategorii przedsiębiorczość została Agnieszka Szewczyk, która odnalazła się z powodzeniem w męskim świecie prowadząc i rozwijając jedną z największych fabryk uszczelnień w Europie.

Przyznano też nagrodę specjalną dla prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej. Jury oceniło, że laureatka przyczyniła się do cyfrowej transformacji ZUS.(PAP)

Autorzy: Szymon Zdziebłowski, Magdalena Gronek

szz/ mgw/ mhr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

REKLAMA

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

REKLAMA