REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zdrowie i poczucie bezpieczeństwa to najważniejsze wartości dla kobiet

kobiety
kobiety
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdrowie, poczucie bezpieczeństwa i bezpieczeństwo ekonomiczne to najważniejsze wartości w życiu kobiet – wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego na reprezentatywnej próbie 1229 Polek.

Badania na temat preferencji życiowych kobiet

Projekt „Preferencje życiowe kobiet w Polsce” powstał dzięki wsparciu Fundacji State of Poland, a za jego realizację odpowiadał zespół badawczy Instytutu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Autopromocja

Jak podkreślił ekspert Instytutu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Dariusz Tworzydło, głównym celem projektu jest przyczynienie się do zmiany istniejącego modelu życia kobiet w Polsce. „Zgodnie z tym modelem praca zarobkowa kobiet jest uważana za mniej ważną dla rodziny, a od kobiet oczekuje się podporządkowania obowiązkom matki i żony” – dodał.

Zdaniem Tworzydły, przeprowadzone badania miały pomóc znaleźć odpowiedzi m.in. na pytania, jakie ścieżki i życiowe decyzje podejmują Polki i co stawiają na pierwszym miejscu.

Statystyczna Polka

Jak wynika z zaprezentowanego we wtorek badania statystyczna Polka to pracująca na cały etat mężatka, z wykształceniem średnim, dwójką „odchowanych” dzieci powyżej 16. roku życia, mieszkająca w gospodarstwie, gdzie dochód na osobę wynosi poniżej 3 tys. netto.

W ocenie badanych kobiet najważniejszymi wartościami w życiu są: zdrowie, poczucie bezpieczeństwa, bezpieczeństwo ekonomiczne, samostanowienie o sobie, swoboda działania i równość szans.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast mieszkanki Podkarpacia wyróżnia skoncentrowanie na pracy, co daje im satysfakcję i odpowiednie wynagrodzenie. Z drugiej strony w województwie podkarpackim zdecydowanie mniej kobiet niż średnia w Polsce uważa, że sposób, w jaki żyją został przez nie samodzielnie wybrany.

Kobiety skoncentrowane na pracy

Jak mówił współautor badań Przemysław Szuba, aż 32 proc. respondentek z Podkarpacia deklaruje, że jest skoncentrowana na pracy. „Był to drugi z najwyższych wyników regionalnych, który znacznie przewyższał średnią ogólnokrajową oscylującą na poziomie 24 proc. W województwie podkarpackim badane kobiety mają też wysokie aspiracje życiowe” – dodał.

Szuba podał również, że w województwie podkarpackim tylko 33 proc. badanych kobiet uważa, że same decydują o swoim życiu, czyli sposób, w jaki żyją został przez nie wybrany samodzielnie. „Dla porównania – średnia ogólnopolska jest aż o 18 punktów procentowych wyższa. Ponadto na Podkarpaciu częściej pojawiały się opinie, że na sposób życia kobiet wpływają inne czynniki zewnętrzne, np. presja otoczenia. I to one mogą powodować poczucie ograniczonej sprawczości” – podkreślił.

Najważniejsze zdrowie i bezpieczeństwo 

W czasie dyskusji nad wynikami badań Iwona Pruchnicka z Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie zwróciła uwagę, że kobiety w badaniu uznały, że najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo. Dodała, że w kontekście pandemii i wojny na Ukrainie takie zestawienie jest jak najbardziej zrozumiałe. Zdaniem Pruchnickiej, kobiety podkreślając rolę poczucia bezpieczeństwa rozumieją go również w odniesieniu do rodziny i najbliższych.

Z kolei przewodnicząca rzeszowskiej rady kobiet przy prezydencie Rzeszowa Patricia Mitro zaznaczyła, że tylko 33 proc. kobiet z regionu uważa, że same decydują do swoim życiu. „To jest niepokojące, jak wiele kobiet oddaje swoje życie w ręce losu, przypadku. Nie planuje swojego życia i ścieżki zawodowej” – dodała.

Natomiast socjolog z WSPiA Leszek Gajos zauważył, że z badania wynika, że zmieniła się hierarchia wartości. Przypomniał, że w kiedyś najważniejsza była rodzina – czyli wartość prospołeczna. „Obecnie jest to zdrowie i poczucie bezpieczeństwa, a to są wartości egoistyczne” – powiedział. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ mhr/

Autopromocja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA