REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska drugim państwem w UE z najniższym bezrobociem

bezrobotny, bezrobocie/fot. Shutterstock
bezrobotny, bezrobocie/fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister rodziny Marlena Maląg powiedziała, że jesteśmy drugim państwem w Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem. Dzięki specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy usprawniliśmy proces zatrudniania oraz umożliwiliśmy pracodawcom uzupełnianie braków kadrowych w firmach - tłumaczyła.

Pomoc Ukrainie

Minister Maląg mówiła w poniedziałek podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego o pomocy dla obywateli Ukrainy. Podkreśliła, że polski rząd od samego początku, tj. od 24 lutego, prowadzi skoordynowane działania we współpracy z samorządami, organizacjami pozarządowymi i wszystkimi ludźmi dobrej woli, aby nieść pomoc Ukraińcom.

Autopromocja

Zależy nam na tym, aby wprowadzić systemowe i systematyczne działania - powiedziała.

Podkreśliła, że Polska stała się największym hubem dla Ukrainy i dla Ukraińców. Do tej pory na teren Polski przybyło ponad 2,9 mln obywateli Ukrainy. Na dzień dzisiejszych zostało nadanych ponad milion numerów PESEL - mówiła.

Jak tłumaczyła, dla rządu najważniejsze było, aby jak najszybszej przygotować specustawę, która pozwoli obywatelom Ukrainy legalnie przebywać na terenie RP oraz uzyskać dostęp do pracy. "Ten dostęp do pracy daje również dostęp do wszystkich świadczeń - rodzinnych oraz opieki społecznej" - wskazała.

Jak mówiła, dzięki specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy usprawniliśmy proces zatrudniania i tym samym umożliwiliśmy pracodawcom uzupełnianie braków kadrowych w firmach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najniższe bezrobocie

"Aktualnie jesteśmy drugim państwem w Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem, a więc jest przestrzeń na rynku pracy do zagospodarowania, aby Polska mogła się silnie rozwijać oraz aby Ukrainki, bo przede wszystkim są to Ukrainki, mogły znaleźć pracę" - wyjaśniła Maląg.

Minister wskazała, że pierwszym etapem pomocy dla uchodźców było zapewnienie bezpieczeństwa i schronienia w Polsce. Po tym pierwszym etapie kolejnym jest wprowadzenie systemowych rozwiązań. "Tworzymy teraz tzw. pakiet adaptacyjny, którego koordynacją zajmuje się minister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker" - mówiła.

Jak podała, już 90 tys. Ukraińców po 24 lutego 2022 r. podjęło pracę w Polsce. "Patrząc na sytuację, która jest na rynku pracy to ja oceniam, że ten parametr jest parametrem dobrym" - stwierdziła.

Przypomniała również, że została utworzona strona http://pomagamukrainie.gov.pl, dzięki której możliwe jest koordynowanie pomocy humanitarnej.

Ponadto minister poinformowała, że w najbliższym czasie zostanie wydłużony okres wsparcia dla Polaków, którzy przyjęli pod swój dach obywateli Ukrainy. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu specustawa będzie zmieniana, aby ten okres przedłużyć na kolejne dwa miesiące.

Wsparcie adekwatne do potrzeb

"Zwracamy również uwagę, aby wsparcie, które jest dedykowane dla obywateli Ukrainy, którzy przybywają do Polski, było adekwatne do potrzeb, ale także, aby było odpowiednie i równe temu, jakie otrzymują Polacy. To jest bardzo ważne, żeby to wsparcie było takie samo jak dla Polaków" - podkreśliła.

"Również w tej całej sferze pomocowej bardzo ważna jest pomoc sierotom, które przybywają z Ukrainy" - mówiła.

Mamy stworzone odpowiednie procesy, które powodują, że dzieci z ukraińskich domów dziecka przybywają do Polski na zaproszenie rządu polskiego. Prowadzimy pełen rejestr. Powstały dwa sztaby, które zajmują się ewakuacją i ulokowaniem w Polsce dzieci z Ukrainy, w tym właśnie z ukraińskich domów dziecka – Sztab Ewakuacja Dzieci oraz Sztab Miejsce dla Dzieci - tłumaczyła.

Maląg poinformowała, że obecnie na terenie Polski przebywa ok. 3 tys. dzieci z domów dziecka i sierocińców, które będą przebywały w Polsce tak długo, aż Ukraina się odbuduje.

"Działania, które są podejmowane, w mojej ocenie, działają sprawnie dzięki dialogowi, który prowadzony jest poza podziałami politycznymi" - podsumowała. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ mhr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA