REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska drugim państwem w UE z najniższym bezrobociem

bezrobotny, bezrobocie/fot. Shutterstock
bezrobotny, bezrobocie/fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister rodziny Marlena Maląg powiedziała, że jesteśmy drugim państwem w Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem. Dzięki specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy usprawniliśmy proces zatrudniania oraz umożliwiliśmy pracodawcom uzupełnianie braków kadrowych w firmach - tłumaczyła.

Pomoc Ukrainie

Minister Maląg mówiła w poniedziałek podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego o pomocy dla obywateli Ukrainy. Podkreśliła, że polski rząd od samego początku, tj. od 24 lutego, prowadzi skoordynowane działania we współpracy z samorządami, organizacjami pozarządowymi i wszystkimi ludźmi dobrej woli, aby nieść pomoc Ukraińcom.

REKLAMA

Autopromocja

Zależy nam na tym, aby wprowadzić systemowe i systematyczne działania - powiedziała.

Podkreśliła, że Polska stała się największym hubem dla Ukrainy i dla Ukraińców. Do tej pory na teren Polski przybyło ponad 2,9 mln obywateli Ukrainy. Na dzień dzisiejszych zostało nadanych ponad milion numerów PESEL - mówiła.

Jak tłumaczyła, dla rządu najważniejsze było, aby jak najszybszej przygotować specustawę, która pozwoli obywatelom Ukrainy legalnie przebywać na terenie RP oraz uzyskać dostęp do pracy. "Ten dostęp do pracy daje również dostęp do wszystkich świadczeń - rodzinnych oraz opieki społecznej" - wskazała.

Jak mówiła, dzięki specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy usprawniliśmy proces zatrudniania i tym samym umożliwiliśmy pracodawcom uzupełnianie braków kadrowych w firmach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najniższe bezrobocie

"Aktualnie jesteśmy drugim państwem w Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem, a więc jest przestrzeń na rynku pracy do zagospodarowania, aby Polska mogła się silnie rozwijać oraz aby Ukrainki, bo przede wszystkim są to Ukrainki, mogły znaleźć pracę" - wyjaśniła Maląg.

Minister wskazała, że pierwszym etapem pomocy dla uchodźców było zapewnienie bezpieczeństwa i schronienia w Polsce. Po tym pierwszym etapie kolejnym jest wprowadzenie systemowych rozwiązań. "Tworzymy teraz tzw. pakiet adaptacyjny, którego koordynacją zajmuje się minister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker" - mówiła.

Jak podała, już 90 tys. Ukraińców po 24 lutego 2022 r. podjęło pracę w Polsce. "Patrząc na sytuację, która jest na rynku pracy to ja oceniam, że ten parametr jest parametrem dobrym" - stwierdziła.

Przypomniała również, że została utworzona strona http://pomagamukrainie.gov.pl, dzięki której możliwe jest koordynowanie pomocy humanitarnej.

Ponadto minister poinformowała, że w najbliższym czasie zostanie wydłużony okres wsparcia dla Polaków, którzy przyjęli pod swój dach obywateli Ukrainy. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu specustawa będzie zmieniana, aby ten okres przedłużyć na kolejne dwa miesiące.

Wsparcie adekwatne do potrzeb

"Zwracamy również uwagę, aby wsparcie, które jest dedykowane dla obywateli Ukrainy, którzy przybywają do Polski, było adekwatne do potrzeb, ale także, aby było odpowiednie i równe temu, jakie otrzymują Polacy. To jest bardzo ważne, żeby to wsparcie było takie samo jak dla Polaków" - podkreśliła.

"Również w tej całej sferze pomocowej bardzo ważna jest pomoc sierotom, które przybywają z Ukrainy" - mówiła.

Mamy stworzone odpowiednie procesy, które powodują, że dzieci z ukraińskich domów dziecka przybywają do Polski na zaproszenie rządu polskiego. Prowadzimy pełen rejestr. Powstały dwa sztaby, które zajmują się ewakuacją i ulokowaniem w Polsce dzieci z Ukrainy, w tym właśnie z ukraińskich domów dziecka – Sztab Ewakuacja Dzieci oraz Sztab Miejsce dla Dzieci - tłumaczyła.

Maląg poinformowała, że obecnie na terenie Polski przebywa ok. 3 tys. dzieci z domów dziecka i sierocińców, które będą przebywały w Polsce tak długo, aż Ukraina się odbuduje.

"Działania, które są podejmowane, w mojej ocenie, działają sprawnie dzięki dialogowi, który prowadzony jest poza podziałami politycznymi" - podsumowała. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ mhr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA