REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska drugim państwem w UE z najniższym bezrobociem

bezrobotny, bezrobocie/fot. Shutterstock
bezrobotny, bezrobocie/fot. Shutterstock

REKLAMA

Minister rodziny Marlena Maląg powiedziała, że jesteśmy drugim państwem w Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem. Dzięki specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy usprawniliśmy proces zatrudniania oraz umożliwiliśmy pracodawcom uzupełnianie braków kadrowych w firmach - tłumaczyła.

Pomoc Ukrainie

Minister Maląg mówiła w poniedziałek podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego o pomocy dla obywateli Ukrainy. Podkreśliła, że polski rząd od samego początku, tj. od 24 lutego, prowadzi skoordynowane działania we współpracy z samorządami, organizacjami pozarządowymi i wszystkimi ludźmi dobrej woli, aby nieść pomoc Ukraińcom.

Zależy nam na tym, aby wprowadzić systemowe i systematyczne działania - powiedziała.

Podkreśliła, że Polska stała się największym hubem dla Ukrainy i dla Ukraińców. Do tej pory na teren Polski przybyło ponad 2,9 mln obywateli Ukrainy. Na dzień dzisiejszych zostało nadanych ponad milion numerów PESEL - mówiła.

Jak tłumaczyła, dla rządu najważniejsze było, aby jak najszybszej przygotować specustawę, która pozwoli obywatelom Ukrainy legalnie przebywać na terenie RP oraz uzyskać dostęp do pracy. "Ten dostęp do pracy daje również dostęp do wszystkich świadczeń - rodzinnych oraz opieki społecznej" - wskazała.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Jak mówiła, dzięki specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy usprawniliśmy proces zatrudniania i tym samym umożliwiliśmy pracodawcom uzupełnianie braków kadrowych w firmach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najniższe bezrobocie

"Aktualnie jesteśmy drugim państwem w Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem, a więc jest przestrzeń na rynku pracy do zagospodarowania, aby Polska mogła się silnie rozwijać oraz aby Ukrainki, bo przede wszystkim są to Ukrainki, mogły znaleźć pracę" - wyjaśniła Maląg.

Minister wskazała, że pierwszym etapem pomocy dla uchodźców było zapewnienie bezpieczeństwa i schronienia w Polsce. Po tym pierwszym etapie kolejnym jest wprowadzenie systemowych rozwiązań. "Tworzymy teraz tzw. pakiet adaptacyjny, którego koordynacją zajmuje się minister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker" - mówiła.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Jak podała, już 90 tys. Ukraińców po 24 lutego 2022 r. podjęło pracę w Polsce. "Patrząc na sytuację, która jest na rynku pracy to ja oceniam, że ten parametr jest parametrem dobrym" - stwierdziła.

Przypomniała również, że została utworzona strona http://pomagamukrainie.gov.pl, dzięki której możliwe jest koordynowanie pomocy humanitarnej.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Ponadto minister poinformowała, że w najbliższym czasie zostanie wydłużony okres wsparcia dla Polaków, którzy przyjęli pod swój dach obywateli Ukrainy. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu specustawa będzie zmieniana, aby ten okres przedłużyć na kolejne dwa miesiące.

Wsparcie adekwatne do potrzeb

"Zwracamy również uwagę, aby wsparcie, które jest dedykowane dla obywateli Ukrainy, którzy przybywają do Polski, było adekwatne do potrzeb, ale także, aby było odpowiednie i równe temu, jakie otrzymują Polacy. To jest bardzo ważne, żeby to wsparcie było takie samo jak dla Polaków" - podkreśliła.

"Również w tej całej sferze pomocowej bardzo ważna jest pomoc sierotom, które przybywają z Ukrainy" - mówiła.

Mamy stworzone odpowiednie procesy, które powodują, że dzieci z ukraińskich domów dziecka przybywają do Polski na zaproszenie rządu polskiego. Prowadzimy pełen rejestr. Powstały dwa sztaby, które zajmują się ewakuacją i ulokowaniem w Polsce dzieci z Ukrainy, w tym właśnie z ukraińskich domów dziecka – Sztab Ewakuacja Dzieci oraz Sztab Miejsce dla Dzieci - tłumaczyła.

Maląg poinformowała, że obecnie na terenie Polski przebywa ok. 3 tys. dzieci z domów dziecka i sierocińców, które będą przebywały w Polsce tak długo, aż Ukraina się odbuduje.

"Działania, które są podejmowane, w mojej ocenie, działają sprawnie dzięki dialogowi, który prowadzony jest poza podziałami politycznymi" - podsumowała. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ mhr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA