Opole - najmniej umów o dzieło w kraju
REKLAMA
REKLAMA
Najmniej umów o dzieło w województwie opolskim
Jak poinformował rzecznik opolskiego ZUS, w skali całego kraju w 2021 roku do krajowego ubezpieczyciela zgłoszono 1,1 formularzy z deklaracją zawarcia umów o dzieło dotyczące 1,7 mln umów. Najmniej tego typu umów zawarto w województwie opolskim.
REKLAMA
"Umowy z regionu opolskiego stanowiły w minionym roku zaledwie 1,7 procent ogółu. Na drugim biegunie byli zgłaszający umowy o dzieło z województwa mazowieckiego. Na ten największy region przypadało aż 25 procent wszystkich deklaracji w kraju. Podobnie jak wśród zgłaszających umowy o dzieło, procentowo najwięcej wykonawców umów pochodziło z województwa mazowieckiego. Mieszkało tam 26,2 proc. zgłoszonych wykonawców. Najmniej wykonawców zgłoszono w województwach lubuskim i opolskim, odpowiednio – 1,42 proc. i 1,37 proc." - powiedział Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu.
Jakie umowy zawierano?
Według klasyfikacji KRD najwięcej umów o dzieło w regionie opolskim dotyczyło kategorii: działalność w zakresie architektury i inżynierii; badania i analizy techniczne (7,89 proc.), działalność organizacji członkowskich (7,56 proc.), administracja publiczna oraz polityka gospodarcza i społeczna (6,23 proc.),działalność twórcza związana z kulturą i rozrywką oraz edukacja (po 5,81 proc.).
Średni okres, na który zawarto w Polsce umowy o dzieło, to 21,9 dnia. Umowy o dzieło najczęściej zawierano na nie dłużej niż 9 dni (71,12 proc.), rzadziej na 30 dni i więcej (14,97 proc. umów). Najmniejszy udział, bo niespełna 6 procentowy miały umowy na okres od 20 do 29 dni. W 38,6 tys. zgłoszeniach umawiający się nie określili daty zakończenia umowy o dzieło. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ drag/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat