REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukraińskie kobiety chciałyby pracować w Polsce w swoim zawodzie

uchodźcy
uchodźcy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przeszło 130 obywateli Ukrainy, głównie kobiet, zarejestrowało się w ciągu ostatnich dwóch tygodni w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu. Panie chciałyby pracować w swoich dotychczasowych zawodach jako nauczycielki, pielęgniarki, księgowe czy sprzedawczynie.

Praca w swoim zawodzie

Obywatele Ukrainy w większości zgłaszają chęć podjęcia pracy zgodnej z ich dotychczasowymi kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym. Zatrudnienia szukają głównie pracownicy umysłowi, do 45 roku życia. Przeważająca większość stanowią kobiety.

Autopromocja

"Bardzo dużo jest nauczycielek: od matematyki, poprzez język angielski, geografię po nauczanie początkowe. Są pytania o pracę w niepełnym wymiarze, którą można by pogodzić z opieką nad dziećmi" – poinformował w poniedziałek szef radomskiego pośredniaka Sebastian Murawski.

Do urzędu pracy zgłasza się też wiele pielęgniarek, na które w Polsce jest duże zapotrzebowanie. "Ważne jest, aby w szybkim tempie mogły nostryfikować swoje dyplomy, bo w przypadku zawodów medycznych problem stanowi, niestety, brak dokumentów potwierdzających kwalifikacje. Do tego czasu mogą podejmować pracę w sektorze medycznym, ale poniżej swoich kwalifikacji" – powiedział Murawski. Dodał, że dużą barierę stanowi język. Dla wielu bowiem pracodawców przynajmniej podstawowa znajomość języka polskiego jest niezbędnym warunkiem zatrudnienia. Dlatego też wkrótce PUP zorganizuje kursy języka polskiego.

Uchodźcy z Ukrainy - rejestracja w urzędach pracy 

Uchodźcy z Ukrainy rejestrują się w urzędach pracy od 14 marca. W ciągu dwóch tygodniu Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu zarejestrował 131 obywateli Ukrainy: 121 kobiet i 10 mężczyzn. 68 osób skorzystało już z usługi pośrednictwa pracy: rozpoznane zostały ich potrzeby, niektórzy otrzymali ofertę zatrudnienia.

Cudzoziemcy obsługiwani są w głównej siedzibie PUP przy ul. Łukasika w Radomiu, w punkcie obsługi dedykowanym obywatelom Ukrainy w Kamienicy Deskurów oraz w siedmiu filiach pośredniaka, w Pionkach, Skaryszewie, Iłży, Wierzbicy, Przytyku i Jedlni–Letnisku oraz w Goździe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie w bazie PUP w Radomiu jest ponad 700 wolnych miejsc pracy. Większość stanowią propozycje w zawodach tradycyjnie obsadzanych przez mężczyzn. Poszukiwani są: kierowcy kat C+E, pracownicy branży budowlanej, metalowej, jest kilkadziesiąt ofert w przemyśle przetwórczym, cały czas pracowników rekrutuje budujące się w Radomiu lotnisko. Poszukiwani są również pracownicy ochrony.

Jak wygląda rekrutacja?

Dostęp do rynku pracy jest w Polsce otwarty dla każdego obywatela Ukrainy, który przebywa u nas legalnie. Rekrutacja jest identyczna, jak w przypadku Polaka. Pracodawca ma tylko jeden obowiązek: musi poinformować w ciągu 14 dni urząd pracy o fakcie zatrudnienia cudzoziemca.

Zgodnie z ustawą podpisaną przez Prezydenta RP 12 marca obywatele Ukrainy mogą zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotni lub poszukujący pracy i być objęci takim samym wsparciem, z jakiego korzystają obywatele RP. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ mir/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

  Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

  Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

  Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

  REKLAMA

  Pozorna umowa o pracę a ZUS

  Pracodawca decyduje o zatrudnieniu i zwolnieniu - nie sąd, nie ZUS, więc nie ma np. zakazów zawierania umowy o pracę z kobietą w ciąży, celem objęcia ją ochroną ubezpieczeniową. To ważny aspekt swobody działalności gospodarczej, ponieważ sądy nie są uprawnione do badania, czy zmiany w zakresie zatrudnienia były potrzebne i celowe, ponieważ decyzja o ich przeprowadzeniu należy wyłącznie do autonomii zarządczej pracodawcy i nie podlega ocenie sądu. Sądy nie mogą oceniać zasadności polityki zatrudnienia pracodawców i kontroli ekonomicznej podejmowanych w tym zakresie przez nich decyzji.

  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  REKLAMA