REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukraińskie kobiety chciałyby pracować w Polsce w swoim zawodzie

uchodźcy
uchodźcy
Shutterstock

REKLAMA

Przeszło 130 obywateli Ukrainy, głównie kobiet, zarejestrowało się w ciągu ostatnich dwóch tygodni w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu. Panie chciałyby pracować w swoich dotychczasowych zawodach jako nauczycielki, pielęgniarki, księgowe czy sprzedawczynie.

Praca w swoim zawodzie

Obywatele Ukrainy w większości zgłaszają chęć podjęcia pracy zgodnej z ich dotychczasowymi kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym. Zatrudnienia szukają głównie pracownicy umysłowi, do 45 roku życia. Przeważająca większość stanowią kobiety.

"Bardzo dużo jest nauczycielek: od matematyki, poprzez język angielski, geografię po nauczanie początkowe. Są pytania o pracę w niepełnym wymiarze, którą można by pogodzić z opieką nad dziećmi" – poinformował w poniedziałek szef radomskiego pośredniaka Sebastian Murawski.

Do urzędu pracy zgłasza się też wiele pielęgniarek, na które w Polsce jest duże zapotrzebowanie. "Ważne jest, aby w szybkim tempie mogły nostryfikować swoje dyplomy, bo w przypadku zawodów medycznych problem stanowi, niestety, brak dokumentów potwierdzających kwalifikacje. Do tego czasu mogą podejmować pracę w sektorze medycznym, ale poniżej swoich kwalifikacji" – powiedział Murawski. Dodał, że dużą barierę stanowi język. Dla wielu bowiem pracodawców przynajmniej podstawowa znajomość języka polskiego jest niezbędnym warunkiem zatrudnienia. Dlatego też wkrótce PUP zorganizuje kursy języka polskiego.

Uchodźcy z Ukrainy - rejestracja w urzędach pracy 

Uchodźcy z Ukrainy rejestrują się w urzędach pracy od 14 marca. W ciągu dwóch tygodniu Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu zarejestrował 131 obywateli Ukrainy: 121 kobiet i 10 mężczyzn. 68 osób skorzystało już z usługi pośrednictwa pracy: rozpoznane zostały ich potrzeby, niektórzy otrzymali ofertę zatrudnienia.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Cudzoziemcy obsługiwani są w głównej siedzibie PUP przy ul. Łukasika w Radomiu, w punkcie obsługi dedykowanym obywatelom Ukrainy w Kamienicy Deskurów oraz w siedmiu filiach pośredniaka, w Pionkach, Skaryszewie, Iłży, Wierzbicy, Przytyku i Jedlni–Letnisku oraz w Goździe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie w bazie PUP w Radomiu jest ponad 700 wolnych miejsc pracy. Większość stanowią propozycje w zawodach tradycyjnie obsadzanych przez mężczyzn. Poszukiwani są: kierowcy kat C+E, pracownicy branży budowlanej, metalowej, jest kilkadziesiąt ofert w przemyśle przetwórczym, cały czas pracowników rekrutuje budujące się w Radomiu lotnisko. Poszukiwani są również pracownicy ochrony.

Jak wygląda rekrutacja?

Dostęp do rynku pracy jest w Polsce otwarty dla każdego obywatela Ukrainy, który przebywa u nas legalnie. Rekrutacja jest identyczna, jak w przypadku Polaka. Pracodawca ma tylko jeden obowiązek: musi poinformować w ciągu 14 dni urząd pracy o fakcie zatrudnienia cudzoziemca.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Zgodnie z ustawą podpisaną przez Prezydenta RP 12 marca obywatele Ukrainy mogą zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotni lub poszukujący pracy i być objęci takim samym wsparciem, z jakiego korzystają obywatele RP. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną upływa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady pracy zdalnej. Przepisy dotyczące telepracy od tego momentu nie mogą być już stosowane.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

ilp/ mir/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowelizacja KPC ważna dla pracowników wchodzi w życie. Co zmieni się 22 września

    Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca spraw z zakresu prawa pracy wchodzi w życie 22 września 2023 r. Wprowadza ona niewielkie, ale ważne zmiany dotyczące postępowań w sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Co zmienia się w przepisach K.p.c.? Kogo dotyczą zmiany? Wyjaśniamy.

    Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

    Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

    Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

    Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

    Big Data

    Big Data, czyli Wielkie Dane, to termin, który zyskuje coraz większą popularność w dzisiejszym świecie cyfrowym. Ale co dokładnie oznacza ten tajemniczy termin i dlaczego jest tak ważny?

    REKLAMA

    Tydzień pracy trwa w Polsce 40,4 godz. Polacy na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu

    W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny. Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

    Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

    Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

    16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

    Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

    Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę typu A – jaki obowiązek ma pracodawca

    Zezwolenie na pracę typu A legalizuje pracę cudzoziemców, którzy nie są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia, w Polsce. Pracodawca powinien pamiętać o obowiązkach, które na nim spoczywają po uzyskaniu dokumentu. Jednym z nich jest przekazanie zezwolenia cudzoziemcowi. W ilu egzemplarzach i w jakiej formie? Odpowiadamy. 

    REKLAMA

    Renty rodzinne. Uczniowie i studenci muszą złożyć do ZUS-u zaświadczenia ze szkoły

    Uczniowie otrzymujący rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, którzy ukończyli 16. rok życia, mają obowiązek dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie ze szkoły, że dalej się uczą. Wraz z zaświadczeniem muszą złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty. W przeciwnym razie stracą świadczenie. Taki obowiązek spoczywa również na studentach – przypomina ZUS.

    Absencja pracowników. Główne wyzwanie kadrowe dla niemal 40 proc. przedsiębiorców

    Wysoka absencja pracowników stanowi największe wyzwanie kadrowe dla 39 proc. managerów i pracowników HR reprezentujących duże przedsiębiorstwa oraz 37 proc. przedstawicieli średnich firm w Polsce – wynika z badania zrealizowanego przez ICAN Institute na zlecenie VanityStyle. Z jakimi jeszcze problemami pracowniczymi mierzą się polscy przedsiębiorcy? 

    REKLAMA