REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja pracowników - jak powinno wyglądać CV absolwenta

REKLAMA

Nie jest sztuką napisać CV mając wiele lat doświadczenia i kilka sukcesów na swoim koncie. Problem pojawia się wtedy, gdy dopiero stawiamy pierwsze kroki na ścieżce zawodowej. O tym, jak powinien wyglądać profesjonalnie przygotowany życiorys, doradza absolwentom Piotr Dziedzic z  firmy doradztwa personalnego Page Personnel.

Choć wiele firm wykorzystuje obecnie zestandaryzowane formularze aplikacyjne, CV wciąż pozostaje podstawowym dokumentem wymaganym w procesie rekrutacji. Dobrze przygotowany życiorys zachęca pracodawcę do zaproszenia kandydata na rozmowę kwalifikacyjną oraz zwiększa szanse na znalezienie wymarzonej pracy. Jednak wielu studentów i absolwentów popełnia w nim istotne błędy. Tymczasem CV, w którym nie ma nic poza danymi kontaktowymi, informacją o wykształceniu i zainteresowaniach, nie przykuje uwagi potencjalnego pracodawcy.

Autopromocja

Praca na czarno - za nielegalne zatrudnianie grozi kara >>

CV powinno być odpowiedzią na daną ofertę pracy, a nie szablonowym dokumentem zredagowanym w oparciu o gotowy wzór. Dobrze przygotowany życiorys wyróżnia zrozumienie potrzeb pracodawcy oraz przedstawienie własnej osoby pod kątem poszukiwanych przez niego kompetencji twardych i miękkich. Przed napisaniem CV należy zatem zastanowić się, jakie umiejętności są kluczowe dla danego pracodawcy oraz ocenić własne predyspozycje i możliwości zawodowe.

„CV przygotowane w formie ogólnej, nieadekwatne do wymagań konkretnej firmy, jest dużo mniej skuteczne” – podkreśla Piotr Dziedzic z Page Personnel. – „Dobre CV pokazuje nie tylko kompetencje danej osoby oraz jej dotychczasowe doświadczenie, ale również słuszność aplikowania na konkretne stanowisko. Niestety, wielu absolwentów nie umie przedstawić w życiorysie swoich zalet. Cierpią na tzw. syndrom braku doświadczenia. Nie eksponują działalności w stowarzyszeniach studenckich, osiągnięć naukowych czy pracy na zasadach wolontariatu”.

Ważnym elementem CV jest informacja o odbytych praktykach. Taka forma doświadczenia pozwala zdobyć młodym ludziom pierwsze szlify zawodowe, a także świadczy o pracowitości. Informację o zatrudnieniu należy opisać chronologicznie, zaczynając od ostatniego miejsca stażu. W CV trzeba podkreślić również wszystkie te aktywności, które potwierdzają posiadanie cech pożądanych przez pracodawcę. Sukcesy naukowe lub sportowe sugerują, że dana osoba potrafi realizować postawione cele oraz jest konsekwentna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firmy przerzuciły ryzyko na pracowników >>

Planowanie kariery zawodowej należy zacząć jak najwcześniej” – radzi Piotr Dziedzic. – „Umiejętne wykorzystanie okresu studiów do podnoszenia swoich kompetencji i rozwoju osobistego zaprocentuje w przyszłości. Taka osoba będzie mogła zaoferować pracodawcy coś więcej niż tylko dyplom wyższej uczelni”.  

Jeżeli posiadamy już wstępnie zredagowany życiorys, powinniśmy zadbać o jego formę. Błędy w pisowni czy interpunkcji wpływają negatywnie na ocenę kandydata. Podobnie, jak źle dobrane zdjęcie, przedstawiające osobę w nieformalnym stroju lub otoczeniu. CV musi być estetyczne, konkretne i czytelne, a podane informacje nie powinny budzić żadnych wątpliwości.

Dodatkowe świadczenia pozapłacowe elementem ofert pracy >>

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w CV jest podawanie nieprawdziwych danych, na przykład jeżeli chodzi o znajomość języków obcych czy oprogramowania” – podkreśla Piotr Dziedzic. – „Jest to bardzo ryzykowne, gdyż tego typu umiejętności można łatwo sprawdzić, chociażby podczas rozmowy rekrutacyjnej poprowadzonej w języku obcym. Pracodawcy coraz częściej weryfikują również referencje, na które powołują się kandydaci”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  REKLAMA

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA