REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja pracowników - jak powinno wyglądać CV absolwenta

REKLAMA

Nie jest sztuką napisać CV mając wiele lat doświadczenia i kilka sukcesów na swoim koncie. Problem pojawia się wtedy, gdy dopiero stawiamy pierwsze kroki na ścieżce zawodowej. O tym, jak powinien wyglądać profesjonalnie przygotowany życiorys, doradza absolwentom Piotr Dziedzic z  firmy doradztwa personalnego Page Personnel.

Choć wiele firm wykorzystuje obecnie zestandaryzowane formularze aplikacyjne, CV wciąż pozostaje podstawowym dokumentem wymaganym w procesie rekrutacji. Dobrze przygotowany życiorys zachęca pracodawcę do zaproszenia kandydata na rozmowę kwalifikacyjną oraz zwiększa szanse na znalezienie wymarzonej pracy. Jednak wielu studentów i absolwentów popełnia w nim istotne błędy. Tymczasem CV, w którym nie ma nic poza danymi kontaktowymi, informacją o wykształceniu i zainteresowaniach, nie przykuje uwagi potencjalnego pracodawcy.

REKLAMA

Autopromocja

Praca na czarno - za nielegalne zatrudnianie grozi kara >>

CV powinno być odpowiedzią na daną ofertę pracy, a nie szablonowym dokumentem zredagowanym w oparciu o gotowy wzór. Dobrze przygotowany życiorys wyróżnia zrozumienie potrzeb pracodawcy oraz przedstawienie własnej osoby pod kątem poszukiwanych przez niego kompetencji twardych i miękkich. Przed napisaniem CV należy zatem zastanowić się, jakie umiejętności są kluczowe dla danego pracodawcy oraz ocenić własne predyspozycje i możliwości zawodowe.

„CV przygotowane w formie ogólnej, nieadekwatne do wymagań konkretnej firmy, jest dużo mniej skuteczne” – podkreśla Piotr Dziedzic z Page Personnel. – „Dobre CV pokazuje nie tylko kompetencje danej osoby oraz jej dotychczasowe doświadczenie, ale również słuszność aplikowania na konkretne stanowisko. Niestety, wielu absolwentów nie umie przedstawić w życiorysie swoich zalet. Cierpią na tzw. syndrom braku doświadczenia. Nie eksponują działalności w stowarzyszeniach studenckich, osiągnięć naukowych czy pracy na zasadach wolontariatu”.

Ważnym elementem CV jest informacja o odbytych praktykach. Taka forma doświadczenia pozwala zdobyć młodym ludziom pierwsze szlify zawodowe, a także świadczy o pracowitości. Informację o zatrudnieniu należy opisać chronologicznie, zaczynając od ostatniego miejsca stażu. W CV trzeba podkreślić również wszystkie te aktywności, które potwierdzają posiadanie cech pożądanych przez pracodawcę. Sukcesy naukowe lub sportowe sugerują, że dana osoba potrafi realizować postawione cele oraz jest konsekwentna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firmy przerzuciły ryzyko na pracowników >>

Planowanie kariery zawodowej należy zacząć jak najwcześniej” – radzi Piotr Dziedzic. – „Umiejętne wykorzystanie okresu studiów do podnoszenia swoich kompetencji i rozwoju osobistego zaprocentuje w przyszłości. Taka osoba będzie mogła zaoferować pracodawcy coś więcej niż tylko dyplom wyższej uczelni”.  

Jeżeli posiadamy już wstępnie zredagowany życiorys, powinniśmy zadbać o jego formę. Błędy w pisowni czy interpunkcji wpływają negatywnie na ocenę kandydata. Podobnie, jak źle dobrane zdjęcie, przedstawiające osobę w nieformalnym stroju lub otoczeniu. CV musi być estetyczne, konkretne i czytelne, a podane informacje nie powinny budzić żadnych wątpliwości.

Dodatkowe świadczenia pozapłacowe elementem ofert pracy >>

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w CV jest podawanie nieprawdziwych danych, na przykład jeżeli chodzi o znajomość języków obcych czy oprogramowania” – podkreśla Piotr Dziedzic. – „Jest to bardzo ryzykowne, gdyż tego typu umiejętności można łatwo sprawdzić, chociażby podczas rozmowy rekrutacyjnej poprowadzonej w języku obcym. Pracodawcy coraz częściej weryfikują również referencje, na które powołują się kandydaci”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA