REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tarcza antyputinowska dla firm

Redakcja
Tarcza antyputinowska dla firm i rolników oraz ochrona miejsc pracy i walka z inflacją
Tarcza antyputinowska dla firm i rolników oraz ochrona miejsc pracy i walka z inflacją
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Tarcza antyputinowska ma przeciwdziałać negatywnym skutkom wojny w Ukrainie i zapewnić niezależność gazową Polski. Tarcza przewiduje również dopłaty dla rolników, przeciwdziałanie inflacji, wsparcie firm działających dotychczas w Rosji i ochronę miejsc pracy.

Tarcza antyputinowska dla firm

Założenia tarczy antyputinowskiej dla firm przedstawione przez premiera Mateusza Morawieckiego mają na celu przede wszystkim przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy i wsparcie firm działającym dotychczas na rynku rosyjskim. Działanie tarczy antyputinowskiej ma służyć „derusyfikacji polskiej i europejskiej gospodarki”.

REKLAMA

Autopromocja

Zdaniem premiera na wojnie najbardziej ucierpiało polskie rolnictwo i branża transportowa, ale też i inne branże. Należy spodziewać się wprowadzenia mechanizmów pomocowych szczególnie w tych sektorach.

Tarcza antyputinowska będzie skupiała się na przedłużeniu rozwiązań, które mają hamować wzrost cen, a także znalezieniu nowych rynków zbytu dla firm, które handlowały z Rosją. Pomoc dla firm nie będzie więc pomocą finansową, a nakierowaną na poszukiwanie innych niż wschodnie kierunki zbytów. Ma to prowadzić do naprawy sytuacji ekonomicznej firm.

Tarcza antyputinowska – ochrona miejsc pracy

Nie wiadomo jeszcze na czym miałaby polegać ochrona miejsc pracy w ramach tarczy antyputinowskiej. Wydaje się, że pośrednio będzie wpływała na to pozostała przewidziana pomoc. Na przykład wsparcie firm, które działały na terenie Rosji w przeorganizowaniu się i zapewnieniu nowych rynków zbytu, pomoże w utrzymaniu rentowności przedsiębiorstw, a co za tym idzie ochroni miejsca pracy. Niedługo powinny być znane szczegółowe propozycje rządu w tym zakresie.

Tarcza antyputinowska dla rolników

Jednym z założeń tarczy antyputinowskiej są dopłaty dla rolników. Miałyby wynosić 500 zł za każdy hektar użytków rolnych maksymalnie do 50 ha. Dopłaty dla rolników mają pokryć podwyższone koszty związane z zakupem nawozów. Docelowo jest to wsparcie mające przeciwdziałać wzrostowi cen żywności. Dla łąk i pastwisk dopłaty mają być niższe. Będą wynosiły 250 zł za każdy hektar, również maksymalnie do 50 ha.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dopłaty dla rolników - tarcza antyputinowska

Dopłaty dla rolników Wysokość dopłat Limit ha
użytki rolne 500 zł 50 ha
łąki i pastwiska 250 zł 50 ha

Dekapitalizacja spółki Gaz-System

W ramach tarczy antyputinowskiej Polska dokona dekapitalizacji spółki Gaz- System. Na ten cel przeznacza się aż 3 mld zł. To inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne Polski, które będzie opierało się na Gazociągu Bałtyckim i gazoporcie w Świnoujściu. Planuje się w ten sposób również obniżkę cen gazu. Celem podstawowym, najważniejszym jest jednak niezależność gazowa Polski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA