REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rośnie liczba ofert pracy dla uchodźców z Ukrainy

Rośnie liczba ofert pracy dla uchodźców z Ukrainy
Rośnie liczba ofert pracy dla uchodźców z Ukrainy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Deklaracje pracodawców, gotowych zatrudnić uchodźców z Ukrainy, wciąż spływają do bazy ofert prowadzonej przez urząd pracy w Krakowie. Chętnych, którzy chcą szybko uniezależnić się od pomocy z zewnątrz, również nie brakuje; często decydują się oni na pracę poniżej swoich kwalifikacji.

Coraz więcej ofert pracy dla uchodźców z Ukrainy

"W tym momencie mamy około 940 deklaracji pracodawców odnośnie tego, że byliby chętni zatrudnić uchodźców, ze wskazaniem, w jakiej branży" - powiedziała PAP w środę Anna Polańska, kierownik referatu promocji i zarządzania informacją Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

REKLAMA

Autopromocja

W utworzonej i na bieżąco poszerzanej bazie GUP znalazły się oferty pracy m.in. w produkcji, handlu, usługach i gastronomii. Wiele osób szuka jednak zatrudnienia bez pośrednictwa urzędu, na przykład z pomocą osób, u których zatrzymały się po przyjeździe do Polski. "Różne duże firmy, również zagraniczne, też mają swój system rekrutacji, więc prawdopodobnie część osób będzie znajdowała zatrudnienie z pominięciem naszego urzędu" - dodała Polańska.

Oferty pracy, zarówno od tych, którzy jej poszukują, jak i tych, którzy mogą ją zaoferować, licznie pojawiają się też w facebookowych grupach. Przybyli z Ukrainy szukają zatrudnia m.in. jako lektorzy języków obcych, ale często deklarują, że podejmą się jakiegokolwiek zajęcia. W taki sposób pracy dla uchodźców szukają też pomagające im osoby.

Jak zaznaczyła kierownik referatu GUP, większość poszukujących zatrudnienia myśli głównie o tym, żeby znaleźć je jak najszybciej; często zgadza się zatem na pracę poniżej swoich kwalifikacji. "Osoby z wyższym wykształceniem są skłonne wykonywać pracę sprzątaczki, bo zależy im na tym, żeby jak najszybciej zacząć zarabiać. Wiadomo, że chciałyby pracować w swoich zawodach i zarabiać jak najwięcej, ale w większości przyjmą jakąkolwiek pracę" - wyjaśniła Polańska.

Duże zainteresowanie ofertami pracy

REKLAMA

Kierownik podkreśliła, że zainteresowanie ofertami jest duże, ale urząd spodziewa się, że największy boom dopiero nadejdzie. W środę rano w krakowskiej hali Tauron Arena ruszył bowiem punkt nadawania numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy; przed obiektem szybko ustawiła się kilkudziesięciometrowa kolejka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Spodziewamy się, że największa fala dopiero ruszy, ale zainteresowanie ofertami wyraźnie widoczne jest już od tygodnia" - podkreśliła Polańska. Największy ruch odnotowano dotąd na początku tygodnia, po sobotniej publikacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W życie weszły bowiem przepisy, regulujące m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą.

Osoby, które potrzebują wsparcia ze strony krakowskiego GUP, mogą obecnie zgłaszać się do trzech punktów: przy ul. Daszyńskiego 22 i Wąwozowej 34, a od środy także do tego w hali Tauron Arena. "Do dwóch pierwszych punktów przychodziło codziennie około 30 osób, głównie pytających o oferty pracy. W Tauron Arena jest bardzo duży ruch, więc spodziewamy się też dużego zainteresowania. Osoby, którym przyznany zostanie PESEL, zostaną przez nas poinstruowane i poinformowane o tym, w jaki sposób możemy im pomóc" - doprecyzowała Polańska.

GUP zapewnia, że nie ma problemu z porozumiewaniem się z osobami, które mówią jedynie po ukraińsku, bo w urzędzie pracują tłumacze; działa też infolinia ukraińskojęzyczna. Z kolei pracodawcy z miasta i regionu, którzy chcieliby dołączyć swoje oferty do bazy, proszeni są o wypełnienie prostej ankiety internetowej, dostępnej na stronach grodzkiego i wojewódzkiego urzędu pracy.

Edukacja dla uchodźców z Ukrainy

Coraz częściej mówi się też, że ogromnym wyzwaniem będzie zapewnienie właściwej edukacji najmłodszym uchodźcom, czyli dzieciom, które już trafiają do polskich szkół. Dlatego też niedługo ruszyć mają szkolenia i kursy językowe dla nauczycieli z Ukrainy (tych mówiących tylko po ukraińsku lub rosyjsku), którzy chcieliby pracować w krakowskich placówkach, o czym miasto poinformowało na swojej stronie internetowej. Jak przypomniało, przepisy prawa "pozwalają na zatrudnianie ukraińskich nauczycieli w charakterze asystenta wielokulturowego lub pomocy nauczyciela". Tacy asystenci pracują już w ponad 30 szkołach w mieście, a większość z nich pochodzi z Ukrainy.

Od około tygodnia działa też baza ofert pedagogów, za pomocą której dyrektorzy szkół mogą wybrać tych, których chcieliby zatrudnić w swoich placówkach. Jak podkreślił Tomasz Kobylański, który w krakowskim urzędzie miejskim koordynuje działania na rzecz uchodźców z Ukrainy, tylko przez pierwsze trzy dni ofert było prawie 150. "Wśród zgłaszających się są niezwykle kompetentne osoby, znające kilka języków i od wielu lat pracujące z dziećmi" - wyjaśnił.

Aby zgłosić się do tej bazy należy przesłać krótką informację (także w języku ukraińskim) na temat swojego wykształcenia, doświadczenia i znajomości języków na adres: edu.ukraina@um.krakow.pl.(PAP)

Autorka: Nadia Senkowska

nak/ mhr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

PIP może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

4 uchwały rządu premiera D. Tuska. Miesięcznie 1000 zł aż do końca 2027 r. Dodatek motywacyjny. Budżet pokryje też ZUS i NFZ

Wypłata 1000 zł dodatku motywacyjnego miesięcznie (start od 1 lipca 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. 

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 r. psycholog kliniczny. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie

Już od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Okazuje się, że przykładowo psycholog kliniczny musi minimalnie zarabiać aż 9230,57 zł od 1 lipca 2024 r. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

REKLAMA