Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rośnie liczba ofert pracy dla uchodźców z Ukrainy

Rośnie liczba ofert pracy dla uchodźców z Ukrainy
Rośnie liczba ofert pracy dla uchodźców z Ukrainy
shutterstock
Deklaracje pracodawców, gotowych zatrudnić uchodźców z Ukrainy, wciąż spływają do bazy ofert prowadzonej przez urząd pracy w Krakowie. Chętnych, którzy chcą szybko uniezależnić się od pomocy z zewnątrz, również nie brakuje; często decydują się oni na pracę poniżej swoich kwalifikacji.

Coraz więcej ofert pracy dla uchodźców z Ukrainy

"W tym momencie mamy około 940 deklaracji pracodawców odnośnie tego, że byliby chętni zatrudnić uchodźców, ze wskazaniem, w jakiej branży" - powiedziała PAP w środę Anna Polańska, kierownik referatu promocji i zarządzania informacją Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

W utworzonej i na bieżąco poszerzanej bazie GUP znalazły się oferty pracy m.in. w produkcji, handlu, usługach i gastronomii. Wiele osób szuka jednak zatrudnienia bez pośrednictwa urzędu, na przykład z pomocą osób, u których zatrzymały się po przyjeździe do Polski. "Różne duże firmy, również zagraniczne, też mają swój system rekrutacji, więc prawdopodobnie część osób będzie znajdowała zatrudnienie z pominięciem naszego urzędu" - dodała Polańska.

Oferty pracy, zarówno od tych, którzy jej poszukują, jak i tych, którzy mogą ją zaoferować, licznie pojawiają się też w facebookowych grupach. Przybyli z Ukrainy szukają zatrudnia m.in. jako lektorzy języków obcych, ale często deklarują, że podejmą się jakiegokolwiek zajęcia. W taki sposób pracy dla uchodźców szukają też pomagające im osoby.

Jak zaznaczyła kierownik referatu GUP, większość poszukujących zatrudnienia myśli głównie o tym, żeby znaleźć je jak najszybciej; często zgadza się zatem na pracę poniżej swoich kwalifikacji. "Osoby z wyższym wykształceniem są skłonne wykonywać pracę sprzątaczki, bo zależy im na tym, żeby jak najszybciej zacząć zarabiać. Wiadomo, że chciałyby pracować w swoich zawodach i zarabiać jak najwięcej, ale w większości przyjmą jakąkolwiek pracę" - wyjaśniła Polańska.

Duże zainteresowanie ofertami pracy

Kierownik podkreśliła, że zainteresowanie ofertami jest duże, ale urząd spodziewa się, że największy boom dopiero nadejdzie. W środę rano w krakowskiej hali Tauron Arena ruszył bowiem punkt nadawania numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy; przed obiektem szybko ustawiła się kilkudziesięciometrowa kolejka.

"Spodziewamy się, że największa fala dopiero ruszy, ale zainteresowanie ofertami wyraźnie widoczne jest już od tygodnia" - podkreśliła Polańska. Największy ruch odnotowano dotąd na początku tygodnia, po sobotniej publikacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W życie weszły bowiem przepisy, regulujące m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą.

Osoby, które potrzebują wsparcia ze strony krakowskiego GUP, mogą obecnie zgłaszać się do trzech punktów: przy ul. Daszyńskiego 22 i Wąwozowej 34, a od środy także do tego w hali Tauron Arena. "Do dwóch pierwszych punktów przychodziło codziennie około 30 osób, głównie pytających o oferty pracy. W Tauron Arena jest bardzo duży ruch, więc spodziewamy się też dużego zainteresowania. Osoby, którym przyznany zostanie PESEL, zostaną przez nas poinstruowane i poinformowane o tym, w jaki sposób możemy im pomóc" - doprecyzowała Polańska.

GUP zapewnia, że nie ma problemu z porozumiewaniem się z osobami, które mówią jedynie po ukraińsku, bo w urzędzie pracują tłumacze; działa też infolinia ukraińskojęzyczna. Z kolei pracodawcy z miasta i regionu, którzy chcieliby dołączyć swoje oferty do bazy, proszeni są o wypełnienie prostej ankiety internetowej, dostępnej na stronach grodzkiego i wojewódzkiego urzędu pracy.

Edukacja dla uchodźców z Ukrainy

Coraz częściej mówi się też, że ogromnym wyzwaniem będzie zapewnienie właściwej edukacji najmłodszym uchodźcom, czyli dzieciom, które już trafiają do polskich szkół. Dlatego też niedługo ruszyć mają szkolenia i kursy językowe dla nauczycieli z Ukrainy (tych mówiących tylko po ukraińsku lub rosyjsku), którzy chcieliby pracować w krakowskich placówkach, o czym miasto poinformowało na swojej stronie internetowej. Jak przypomniało, przepisy prawa "pozwalają na zatrudnianie ukraińskich nauczycieli w charakterze asystenta wielokulturowego lub pomocy nauczyciela". Tacy asystenci pracują już w ponad 30 szkołach w mieście, a większość z nich pochodzi z Ukrainy.

Od około tygodnia działa też baza ofert pedagogów, za pomocą której dyrektorzy szkół mogą wybrać tych, których chcieliby zatrudnić w swoich placówkach. Jak podkreślił Tomasz Kobylański, który w krakowskim urzędzie miejskim koordynuje działania na rzecz uchodźców z Ukrainy, tylko przez pierwsze trzy dni ofert było prawie 150. "Wśród zgłaszających się są niezwykle kompetentne osoby, znające kilka języków i od wielu lat pracujące z dziećmi" - wyjaśnił.

Aby zgłosić się do tej bazy należy przesłać krótką informację (także w języku ukraińskim) na temat swojego wykształcenia, doświadczenia i znajomości języków na adres: edu.ukraina@um.krakow.pl.(PAP)

Autorka: Nadia Senkowska

nak/ mhr/

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Zatrudnianie cudzoziemców. po zmianach od 29 stycznia 2022 r.
Zatrudnianie cudzoziemców. po zmianach od 29 stycznia 2022 r.
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Spory zbiorowe pracy – trwają prace nad nowelizacją ustawy
  Spory zbiorowe pracy są przedmiotem opracowywania nowych regulacji przez MRiPS. Dotyczą m.in. określenia czasu trwania sporu zbiorowego, wprowadzenie tzw. mediacji prewencyjnej oraz obowiązek zawiązania koalicji związków w trwającym sporze - takie m.in. rozwiązania zakłada projekt ustawy o sporach zbiorowych pracy przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Nowy Polski Ład dla pracowników - jak zmienią się wynagrodzenia
  Nowy Polski Ład dla pracowników. 1 lipca 2022 r. weszła w życie ustawa Polski Ład 2.0, czyli Niskie Podatki. Jedną z najważniejszych wprowadzonych przez ten program zmian jest to, że część podatników zapłaci wyższe zaliczki na podatek dochodowy – a co za tym idzie, będzie otrzymywać niższe wynagrodzenie na rękę. Dowiedz się, co dokładnie oznacza Nowy Polski Ład dla pracownika na umowie o pracę oraz zleceniobiorcy.
  Badanie stanu trzeźwości w pracy - co się zmieni?
  Badanie stanu trzeźwości w pracy przez pracodawcę jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Nie może on natomiast przeprowadzić kontroli samodzielnie. Jednak ma to ulec zmianie, bowiem trwają prace nad nowymi regulacjami prawnymi. Jak ma wyglądać kontrola trzeźwości pracowników?
  Płaca minimalna w UE - od kiedy?
  Minimalne wynagrodzenia w UE coraz bliżej. Komisja Europejska przyjęła porozumienie osiągnięte przez Parlament Europejski i państwa członkowskie UE w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE.
  Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?
  Sezon urlopowy można uznać za otwarty. Warto więc przypomnieć jakie są zasady wymiaru i udzielania urlopu wypoczynkowego.
  Przejście pracownika na emeryturę a należne świadczenia
  Czy przejście pracownika na emeryturę uprawnia go do wypłaty należnych świadczeń? Jakich świadczeń może dochodzić pracownik po przejściu na emeryturę?
  Wysokość składek ZUS po zmianie formy opodatkowania za rok 2022
  Polski Ład po zmianach od 1 lipca stwarza podatnikom, którzy rozliczają się liniowo lub ryczałtem, możliwość zmiany formy opodatkowania za rok 2022. Jakie składki ZUS będą płacili jeśli zdecydują się na taki krok?
  Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego - jak obliczyć
  Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Za czas tej nieobecności przysługuje mu wynagrodzenie, jakie otrzymywałby, gdyby w tym czasie normalnie pracował. W przypadku stałej pensji obliczenie jest proste. Problem pojawia się, gdy pracownik otrzymuje zmienne składniki wynagrodzenia. Zasady ustalania wynagrodzenia urlopowego określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej: rozporządzenie urlopowe). Jak ustalić podstawę wymiaru i obliczyć wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego?
  Bezpieczeństwo osobiste pracowników socjalnych
  Pracownicy socjalni podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych nierzadko narażeni są na niebezpieczeństwo. Mają więc prawo do szkoleń podnoszących poziom bezpieczeństwa osobistego, które omówimy w niniejszym artykule. Odpowiemy także na pytanie, czy pracownik socjalny może korzystać z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
  Czy pracownik może wykorzystać czas wolny za nadgodziny w następnym okresie rozliczeniowym
  Pracownik złożył wniosek o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny. Chce jednak wykorzystać czas wolny w przyszłym okresie rozliczeniowym. Czy pracodawca może udzielić wolne za nadgodziny w innym okresie rozliczeniowym?
  Czy przy zmianie wymiaru urlopu wypoczynkowego należy też zmienić informację o warunkach zatrudnienia
  Pracownikowi zmienił się wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji należy zaktualizować wręczoną mu przy zatrudnieniu informację o warunkach zatrudnienia? Jeśli tak, to w jakim terminie należy to zrobić?
  Samopoczucie pracowników a reorganizacja pracy
  Ostatnia ewolucja modelu pracy wywołała znaczną rewolucję w jej organizacji. Jesteśmy w centrum nieplanowanej i nieoczekiwanej transformacji, która nie tylko zmienia podejście do niej, ale wprowadza też nowy model współpracy.
  Służba wojskowa sposobem na unikanie zwolnień z pracy
  Część zatrudnionych wykorzystuje nowe przepisy o służbie wojskowej, by zyskać ochronę przed rozwiązaniem umowy o pracę. Ułatwiają to nieprecyzyjne regulacje.
  Pracownicy skarżą się na upały
  Mnożą się skargi na pracę w upale. Niektórzy piszą, że pracują w „nagrzanych, blaszanych puszkach”
  Polacy popierają strajkujące grupy zawodowe. Aż 61% wierzy w skuteczność protestu. Wyniki badania
  Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 78% Polaków popiera strajki jako formę protestu w pracy. Jednocześnie 61% badanych wierzy w to, że strajki mogą być skuteczne.
  Obowiązki pracodawców w czasie upałów
  Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach - to niektóre z działań, jakie powinien podjąć pracodawca w celu poprawienia warunków pracy w czasie upałów.
  Minister Maląg o kontroli trzeźwości pracowników
  Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała: W Kodeksie pracy wprowadzamy rozwiązanie, które umożliwi pracodawcy zbadanie, czy pracownik jest trzeźwy, czy po spożyciu alkoholu lub innych środków.
  10 kroków do sukcesu w procesie rekrutacyjnym
  Czy wiesz, że proces rekrutacji zaczyna się na długo przed bezpośrednimi spotkaniami z kandydatami? Zanim do nich dojdzie menedżer podejmuje szereg działań we współpracy z rekruterem, których celem jest osiągnięcie pożądanego efektu: zatrudnienie osoby, która najlepiej odnajdzie się w zespole i poradzi sobie z zadaniami. Czy są wśród nich tak zwane „must have”? Odpowiedź jest prosta: oczywiście!
  Czy pracownikowi odchodzącemu na emeryturę przysługuje dofinansowanie do wypoczynku, tzw. wczasów pod gruszą
  Nasz pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym do 23 maja 2022 r. Następnie od 24 maja do 31 maja 2022 r. będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Jego umowa o pracę zostanie rozwiązana z 31 maja 2022 r. w związku z przejściem pracownika na emeryturę. Za niewykorzystany urlop firma wypłaci pracownikowi ekwiwalent. W firmie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego wypłacane są tzw. wczasy pod gruszą. Czy pracownik nie otrzyma tego świadczenia z uwagi na niewykorzystanie urlopu w wymiarze 14 kolejnych dni? - pyta Czytelnik z Radomia.
  Czy można powierzyć obowiązki nieobecnego pracownika osobie zatrudnionej na innym stanowisku
  Jesteśmy małą firmą zatrudniającą osoby na pojedynczych stanowiskach (jedna księgowa, jedna kadrowa, jeden magazynier itp.). Czy w przypadku urlopu magazyniera jego obowiązki można powierzyć osobie zatrudnionej na stanowisku kadrowej? Osoba ta kilka lat temu prowadziła magazyn w ramach dodatkowych obowiązków, za które otrzymywała dodatek specjalny. W tej chwili w jej zakresie obowiązków nie ma informacji o prowadzeniu magazynu.
  Najważniejsi są właściwi ludzie. Podejście systemowe w doborze kluczowych pracowników
  Dobór personelu to jeden z kluczowych procesów nie tylko w obszarze HR, ale przede wszystkim w budowaniu efektywności organizacji. Nie jest bowiem prawdą, że ludzie są najważniejsi w organizacji, prawdą jest, że najważniejsi są właściwi ludzie. W procesie rekrutacji zwraca się szczególną uwagę na kompetencje kandydatów, zakładając, że wysokie kompetencje oznaczają wysoką energię działania, a co za tym idzie – wysoką efektywność i skuteczność zawodową. Doświadczenia ostatnich lat funkcjonowania w środowiskach VUCA i BANI pokazują, że proces doboru oparty na kompetencjach staje się niewystarczający i często mało skuteczny w odnajdowaniu właściwych osób pasujących do roli w organizacji i kultury organizacyjnej.
  KRUS: 40. Międzynarodowe Kolokwium Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie
  Przewodnicząca Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie zaprasza do udziału w Kolokwium Sekcji w dniach 22-23 września 2022 r. w Rzymie.
  Praca zdalna – przepisy i technologia
  Jeszcze w te wakacje mogą wejść w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej, na które pracodawcy czekają od początku pandemii. Jakie najważniejsze kwestie zostaną uregulowane i czy w dużym stopniu wpłyną na dotychczasowe zasady pracy zdalnej – opowiada Maciej Kabaciński, Szef Pionu HR firmy Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.
  Migracja danych kadrowo-płacowych ze starego systemu do nowego
  Wraz z rozwojem firmy może pojawić się potrzeba przeniesienie się z dotychczas używanego oprogramowania kadrowo-płacowego na system bardziej zaawansowany i dający więcej możliwości automatyzacji procesów w obszarze kadr i płac. Co w takim przypadku z bazą pracowników i pozostałymi danymi zgromadzonymi w systemie często na przestrzeni wielu lat? Czy przeniesienie danych ze starego systemu do nowego jest możliwe?
  90 mln zł od ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy
  Trwa nabór wniosków w konkursie ZUS dla firm na dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Budżet konkursu wynosi 90 mln zł. Wnioski o dofinansowania można składać do 8 lipca – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.