REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Punkt nadawania numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy ruszył w Tauron Arenie

Nadawanie PESEL
Nadawanie PESEL
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Punkt nadawania numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy w Krakowie rozpoczął działalność w środę rano w hali Tauron Arena. Przed obiektem ustawiła się kilkudziesięciometrowa kolejka. Punkty działają też w urzędach gmin w mniejszych miejscowościach np. Zielonkach.

Punk nadawania numeru PESEL - długie kolejki

Do punktu w krakowskiej Tauron Arenie od rana uformowała się dość długa kolejka, przybywają też wciąż nowe osoby. Oczekiwanie przebiega spokojnie – uchodźcy mają świadomość, że załatwianie spraw administracyjnych wymaga od nich czasu i cierpliwości.

REKLAMA

Autopromocja

Jak poinformował PAP Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa, punkt nadawania numeru PESEL rozpoczął działalność bez przeszkód, system informatyczny działa obecnie na sześciu stanowiskach, kolejne trzy będą uruchomione wkrótce.

"Na tym sprzęcie, który mieliśmy do dyspozycji system został ustawiony i to działa. Dzisiaj mają przyjechać następne komputery z centrali z Warszawy, które następnie będą konfigurowane - ta konfiguracja zajmuje informatykom trochę czasu, nawet kilka dni, będziemy więc stopniowo dokładać kolejne stanowiska, tak żeby docelowo było ich 30, a jeżeli zajdzie taka konieczność, to nawet więcej" - zapowiedział Popiołek.

Nadawanie PESEL przebiega sprawnie

Według niego obsługa przebiega dość sprawnie, choć proces nadania PESEL jednej osobie zajmuje 30-40 minut, do tego dochodzą też sprawy związane np. z tymczasowym dowodem osobistym, profilem zaufanym itp. Obok stanowisk urzędniczych przygotowano miejsce, gdzie można zrobić zdjęcie, są też stoliki, gdzie uchodźcy wypełniają niezbędne druki. Potrzebujący wsparcia mogą liczyć na pomoc ze strony urzędników.

REKLAMA

"Każdy chyba zdaje sobie sprawę jak wielkie to przedsięwzięcie i jak mało było czasu na jego przygotowanie, a dla obywateli Ukrainy to jest taki pierwszy krok - jak już załatwią sprawy administracyjne będą mogli korzystać z innych świadczeń i pomocy instytucji, które już mają stanowiska w Tauron Arenie lub wkrótce je zainstalują" - zapowiedział dyrektor.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obok stanowisk nadających nr PESEL działają już punkty uruchomione przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Grodzki Urząd Pracy w Krakowie, a także punkt ZUS i zajmujący się edukacją. Zajmują się one załatwianiem spraw związanych z wydawaniem 300 zł dla każdego, kto przekroczył granicę po wybuchu wojny; prezentują oferty pracy, a jest ich już prawie tysiąc, oraz załatwią sprawy związane z kontynuacją nauki w polskich szkołach.

Zgodnie z zapowiedziami w Tauron Arenie pracować będzie ok. 30 pracowników urzędów marszałkowskiego i miasta. Działanie punktu będzie stale wzmacniane przez pracowników delegowanych przez rząd np. z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Gotowi do pomocy mają być również pracownicy Wydziału Spraw Cudzoziemców urzędu wojewódzkiego.

Wydawanie numeru PESEL rozpoczęły także urzędy gmin w mniejszych miejscowościach na terenie województwa małopolskiego. W podkrakowskich Zielonkach rano było kilkanaście osób, głównie matek z dziećmi. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach w korytarzu wypełniały one niezbędne dokumenty. Jak przekazali przedstawiciele gminy, w celu usprawnienia obsługi w Urzędzie Gminy Zielonki zwiększono liczbę stanowisk zajmujących się wydawaniem dowodów osobistych, sprawami meldunkowymi i nadawaniem nr PESEL z dwóch do czterech.

Wśród czekających w Zielonkach uchodźców są zarówno osoby, które znalazły schronienie w tej gminie, jak i przyjezdne z sąsiedniego Krakowa. Jak wyjaśniła jedna z kobiet, którą wraz z córką gości rodzina w Krakowie, za namową gospodarzy i dzięki ich pomocy (zostały podwiezione samochodem) trafiły do Zielonek, bo było tam bliżej niż do krakowskiego punktu. Liczą też, że zostaną szybciej obsłużone.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA