REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spór PAŻP ze związkowcami - zawiadomienie prokuratury

Aneta Oksiuta
PAŻP zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli ZZKRL - spór zbiorowy
PAŻP zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli ZZKRL - spór zbiorowy
Shutterstock

REKLAMA

Spór PAŻP ze związkowcami przybiera na sile. PAŻP zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli ZZKRL. Zdaniem PAŻP "niedopuszczalne jest wykorzystywanie kwestii bezpieczeństwa w walce o utrzymanie przywilejów finansowych".

Spór między PAŻP i ZZKRL - zawiadomienie prokuratury

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego - podała PAŻP. Niedopuszczalne jest wykorzystywanie kwestii bezpieczeństwa w walce o utrzymanie przywilejów finansowych - dodano.

PAŻP we wtorkowej [red. 8 lutego 2022 roku] informacji zamieszczonej na swojej stronie internetowej zapewniła, że "systemy zarządzania przestrzenią powietrzną są bezpieczne, a informacje przekazywane mediom o rzekomej krytycznej usterce jednego z systemów są nieprawdziwe".

Błąd w programie Pegasus_21?

"W ostatnich dniach jeden z portali, powołując się na informacje od przedstawicieli Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego poinformował o istnieniu błędu w systemie zarządzania przestrzenią powietrzną Pegasus_21. Po analizie przeprowadzonej przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo Agencji oraz wewnętrznych ekspertów ustalono, że w systemie zarządzania przestrzenią powietrzną P_21 nie istnieje usterka będąca błędem krytycznym dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego" - wyjaśniła PAŻP.

Pegasus_21 to system operacyjny służący do zarządzana ruchem lotniczym przez kontrolerów PAŻP.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

W ubiegłym tygodniu Onet napisał, że "Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nieumyślnego sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym". Jak podał Onet w zawiadomieniu napisano, "że mogło dojść m.in. do zatajenia informacji o krytycznym dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego błędzie systemu Pegasus P21 przed pracownikami operacyjnymi Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak napisał Onet, "składający zawiadomienie wskazuje, że są znane przypadki, iż pod samolotami transportowymi +przemycane są+ samoloty bojowe. Najczęściej dotyczy to samolotów rosyjskich".

PAŻP we wtorek zapewniła, że weryfikacja materiałów źródłowych "pozwoliła jednoznacznie stwierdzić, że nieprawdziwe są informacje, na które wskazuje ZZKRL, dotyczące możliwości +przemycania jakiegokolwiek obiektu+ pod samolotami transportowymi, w tym rosyjskich obiektów militarnych".

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Wykorzystywanie kwestii bezpieczeństwa do walki o przywileje finansowe

"PAŻP w trybie pilnym zdecydowała się zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli ZZKRL. W opinii Agencji niedopuszczalne jest wykorzystywanie kwestii związanych z bezpieczeństwem w walce o utrzymanie przywilejów finansowych części pracowników operacyjnych" - oświadczyła we wtorek Agencja.

W jej opinii, "wprowadzanie w błąd dziennikarzy i opinii publicznej, w celu wywołania fałszywego poczucia zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu powietrznym, jest nie tylko złamaniem prawa, ale również nadwyrężeniem zaufania do służb ruchu lotniczego".

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Jak zapewniono, system bezpieczeństwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jest na bieżąco monitorowany i kontrolowany przez profesjonalny personel techniczny PAŻP oraz zewnętrzne instytucje i organy posiadające narzędzia i uprawnienia do wydawania ocen.

"Dzięki staraniom pracowników Agencji, PAŻP pod kątem bezpieczeństwa systemów od kilku lat utrzymuje się w gronie europejskich liderów. Najnowszym potwierdzeniem tego faktu jest uzyskanie w 2021 roku najwyższej oceny dojrzałości systemu zarządzania bezpieczeństwem, co zostało zweryfikowane pozytywnie przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i przekazane do EASA" - wskazano.

PAŻP pod koniec stycznia poinformowała, że zgłosiła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z podżeganiem do akcji sabotażowej. Jak tłumaczyła wówczas Agencja część kontrolerów z Warszawy nie zgadza się na wdrażane przez Agencję reformy.

Zablokowanie nowego regulaminu wynagradzania

"Jednocześnie Agencja zgłosiła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z podżeganiem do podjęcia akcji sabotażowej. Zatrzymanie wprowadzanych w PAŻP zmian, w tym zablokowanie wdrożenia nowego Regulaminu Wynagradzania, wydaje się być głównym motywem działań członków Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego" - przekazała wówczas Agencja.

Jak informowała wówczas PAŻP, na nowe zasady nie zgadza się grupa kontrolerów z Warszawy. Agencja podała wówczas, że 167 kontrolerów złożyło oświadczenia woli z odmową przyjęcia zaproponowanych im warunków pracy i płacy wynikających z obowiązującego w Agencji regulaminu wynagradzania. Pracuje ich w sumie 208.

W drugiej połowie stycznia PAŻP poinformowała, że wdraża nowy regulamin wynagradzania, który wszedł w życie pod koniec zeszłego roku; jest on elementem planu modernizacji Agencji. Zgodnie z nim, kontrolerzy ruchu lotniczego mogą zarobić do 45 tys. z uwzględnieniem środków z funduszu premiowego.

PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Agencja zatrudnia ok. 600 kontrolerów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

  Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

  Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

  Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

  Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

  Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

  PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

  Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  REKLAMA

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  REKLAMA