REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spór PAŻP ze związkowcami - zawiadomienie prokuratury

Aneta Oksiuta
PAŻP zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli ZZKRL - spór zbiorowy
PAŻP zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli ZZKRL - spór zbiorowy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spór PAŻP ze związkowcami przybiera na sile. PAŻP zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli ZZKRL. Zdaniem PAŻP "niedopuszczalne jest wykorzystywanie kwestii bezpieczeństwa w walce o utrzymanie przywilejów finansowych".

Spór między PAŻP i ZZKRL - zawiadomienie prokuratury

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego - podała PAŻP. Niedopuszczalne jest wykorzystywanie kwestii bezpieczeństwa w walce o utrzymanie przywilejów finansowych - dodano.

REKLAMA

Autopromocja

PAŻP we wtorkowej [red. 8 lutego 2022 roku] informacji zamieszczonej na swojej stronie internetowej zapewniła, że "systemy zarządzania przestrzenią powietrzną są bezpieczne, a informacje przekazywane mediom o rzekomej krytycznej usterce jednego z systemów są nieprawdziwe".

Błąd w programie Pegasus_21?

"W ostatnich dniach jeden z portali, powołując się na informacje od przedstawicieli Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego poinformował o istnieniu błędu w systemie zarządzania przestrzenią powietrzną Pegasus_21. Po analizie przeprowadzonej przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo Agencji oraz wewnętrznych ekspertów ustalono, że w systemie zarządzania przestrzenią powietrzną P_21 nie istnieje usterka będąca błędem krytycznym dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego" - wyjaśniła PAŻP.

Pegasus_21 to system operacyjny służący do zarządzana ruchem lotniczym przez kontrolerów PAŻP.

W ubiegłym tygodniu Onet napisał, że "Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nieumyślnego sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym". Jak podał Onet w zawiadomieniu napisano, "że mogło dojść m.in. do zatajenia informacji o krytycznym dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego błędzie systemu Pegasus P21 przed pracownikami operacyjnymi Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak napisał Onet, "składający zawiadomienie wskazuje, że są znane przypadki, iż pod samolotami transportowymi +przemycane są+ samoloty bojowe. Najczęściej dotyczy to samolotów rosyjskich".

PAŻP we wtorek zapewniła, że weryfikacja materiałów źródłowych "pozwoliła jednoznacznie stwierdzić, że nieprawdziwe są informacje, na które wskazuje ZZKRL, dotyczące możliwości +przemycania jakiegokolwiek obiektu+ pod samolotami transportowymi, w tym rosyjskich obiektów militarnych".

Wykorzystywanie kwestii bezpieczeństwa do walki o przywileje finansowe

REKLAMA

"PAŻP w trybie pilnym zdecydowała się zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli ZZKRL. W opinii Agencji niedopuszczalne jest wykorzystywanie kwestii związanych z bezpieczeństwem w walce o utrzymanie przywilejów finansowych części pracowników operacyjnych" - oświadczyła we wtorek Agencja.

W jej opinii, "wprowadzanie w błąd dziennikarzy i opinii publicznej, w celu wywołania fałszywego poczucia zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu powietrznym, jest nie tylko złamaniem prawa, ale również nadwyrężeniem zaufania do służb ruchu lotniczego".

Jak zapewniono, system bezpieczeństwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jest na bieżąco monitorowany i kontrolowany przez profesjonalny personel techniczny PAŻP oraz zewnętrzne instytucje i organy posiadające narzędzia i uprawnienia do wydawania ocen.

"Dzięki staraniom pracowników Agencji, PAŻP pod kątem bezpieczeństwa systemów od kilku lat utrzymuje się w gronie europejskich liderów. Najnowszym potwierdzeniem tego faktu jest uzyskanie w 2021 roku najwyższej oceny dojrzałości systemu zarządzania bezpieczeństwem, co zostało zweryfikowane pozytywnie przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i przekazane do EASA" - wskazano.

PAŻP pod koniec stycznia poinformowała, że zgłosiła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z podżeganiem do akcji sabotażowej. Jak tłumaczyła wówczas Agencja część kontrolerów z Warszawy nie zgadza się na wdrażane przez Agencję reformy.

Zablokowanie nowego regulaminu wynagradzania

"Jednocześnie Agencja zgłosiła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z podżeganiem do podjęcia akcji sabotażowej. Zatrzymanie wprowadzanych w PAŻP zmian, w tym zablokowanie wdrożenia nowego Regulaminu Wynagradzania, wydaje się być głównym motywem działań członków Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego" - przekazała wówczas Agencja.

Jak informowała wówczas PAŻP, na nowe zasady nie zgadza się grupa kontrolerów z Warszawy. Agencja podała wówczas, że 167 kontrolerów złożyło oświadczenia woli z odmową przyjęcia zaproponowanych im warunków pracy i płacy wynikających z obowiązującego w Agencji regulaminu wynagradzania. Pracuje ich w sumie 208.

W drugiej połowie stycznia PAŻP poinformowała, że wdraża nowy regulamin wynagradzania, który wszedł w życie pod koniec zeszłego roku; jest on elementem planu modernizacji Agencji. Zgodnie z nim, kontrolerzy ruchu lotniczego mogą zarobić do 45 tys. z uwzględnieniem środków z funduszu premiowego.

PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Agencja zatrudnia ok. 600 kontrolerów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA