Wynagrodzenia pracowników ds. cyberbezpieczeństwa będą wyższe - o ile wzrosną?
REKLAMA
REKLAMA
Wynagrodzenia pracowników ds. cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym – dodatkowa zachęta do podjęcia pracy
Działania podejmowane na podstawie Ustawy o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa, podpisanej we wtorek 7 grudnia br. przez prezydenta Andrzeja Dudę, mają służyć realizacji celów określonych w rządowej Strategii Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2019–2024. Zgodnie z nią zarobki pracowników administracji publicznej zajmujących się cyberbezpieczeństwem będą zwiększane do poziomu, jaki mogliby uzyskać zatrudniając się w sektorze prywatnym.
REKLAMA
Celem ustawy jest zwiększenie atrakcyjności pracy w instytucjach publicznych, które odpowiedzialne są za cyberbezpieczeństwo państwa. Ma w tym pomóc utworzenie Funduszu Cyberbezpieczeństwa, z którego finansowane będą dodatki do wynagrodzeń osób pracujących na stanowiskach związanych z zapewnianiem szeroko rozumianego bezpieczeństwa w sieciach teleinformatycznych sektora publicznego, zwane świadczeniem teleinformatycznym.
Wynagrodzenia pracowników ds. cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym– ile wyniosą po wejściu w życie ustawy?
Ustawa stanowi, że wysokość wynagrodzenia za pracę wraz z dodatkami albo uposażenia wraz z dodatkami, z uwzględnieniem świadczenia teleinformatycznego, nie może przekroczyć 21-krotności kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej określonej w ustawie budżetowej.
W ustawie określono tryb przyznawania i cofania prawa do świadczenia oraz jego ponownego przyznawania w przypadku wcześniejszej utraty tego prawa.
Wynagrodzenia pracowników ds. cyberbezpieczeństwa – powołanie Funduszu Cyberbezpieczeństwa
Dysponentem Funduszu będzie minister właściwy do spraw informatyzacji. Ustawa wskazuje źródła przychodu Funduszu, którymi będą między innymi:
- wpływy z kar pieniężnych nakładanych na podstawie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa,
- środki z zysku netto wypracowanego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy,
- środki z Funduszu Szerokopasmowego, o którym mowa w ustawie o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych,
- dotacje z budżetu państwa i inne przychody.
Większość zapisów ustawy wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat