Ograniczanie barier administracyjnych dla przedsiębiorców - weszły w życie nowe przepisy
REKLAMA
Planowane skutki wejścia w życie nowych przepisów to:
REKLAMA
- ograniczenie biurokracji,
- zmniejszenie kosztów faktycznych działalności,
- redukcja liczby zezwoleń, rejestrów działalności regulowanej, licencji,
- ograniczenie sprawozdawczości,
- uproszczenie procedur podejmowania działalności gospodarczej,
- zwiększenie katalogu możliwości przekształcania form prowadzenia działalności gospodarczej.
Jednym z głównych założeń ustawy jest zastąpienie kultury zaświadczeń w procesie administracyjnym kulturą oświadczeń. Sprowadza się to do tego, że przedsiębiorca będzie mógł składać oświadczenia, zamiast udowadniać dokumentami określony stan faktyczny lub prawny zaświadczeniami (m.in. o wpisie do ewidencji działalności, niekaralności, nadaniu numerów NIP i REGON itd.).
Dokonano również:
- uchylenia przepisów nakładających obowiązek przedkładania w kontaktach z organami administracji publicznej zaświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON w sytuacji, gdy odpowiednie numery znalazły się we wniosku,
- zmiany zaświadczenia o niekaralności na oświadczenie, gdy posiadanie takiego zaświadczenia nie jest uzasadnione ze względu na nadrzędny interes publiczny,
- zmiany oryginałów, urzędowo poświadczonych odpisów świadectw, dyplomów, aktów stanu cywilnego, urodzenia, zgonu itp. na kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie lub kopie odpisów aktu stanu cywilnego (np. przy egzaminach wstępnych na aplikacje prawnicze),
- umożliwienia składania oświadczeń w przepisach nakładających na obywatela obowiązek przedkładania zaświadczeń o dochodach, niezaleganiu z płatnościami wobec urzędu skarbowego i składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (w sytuacjach uzasadnionego podejrzenia oświadczenia nieprawdy organ będzie mógł uzyskać informacje od właściwego urzędu skarbowego lub ZUS).
W Polsce istnieje wiele form reglamentacji działalności gospodarczej w szczególności takich jak: koncesjonowanie działalności gospodarczej, działalność gospodarcza objęta zezwoleniem, licencją albo zgodą, której podjęcie i wykonywanie jest dopuszczalne po uzyskaniu stosownego zezwolenia. Ustawa uchyla albo zmienia obowiązujące przepisy w zakresie działalności gospodarczej podlegającej reglamentacji.
Ustawa przewiduje możliwość przekształcania przedsiębiorców będących osobami fizycznymi w jednoosobowe spółki kapitałowe. Do tej pory taki proces wymagał wniesienia aportu do uprzednio zawiązanej spółki. To z kolei powodowało ryzyko podatkowe (możliwość wystąpienia nieprawidłowości podatkowych w procesie wnoszenia aportu). Wprowadzenie możliwości przekształcenia przedsiębiorców będących osobami fizycznymi w jednoosobowe spółki kapitałowe z mocy ustawy usuwa zagrożenia towarzyszące dotychczas temu procesowi dotyczące m.in. konieczności aneksowania umów handlowych, transferu pracowników, zagrożeń podatkowych. Mówi się, że w praktyce z tego rozwiązania może skorzystać ponad 50 tys. podmiotów prowadzących działalność.
Ustawa obniża koszty sądowe wpisu dla przedsiębiorców zarówno przy rozpoczynaniu przez nich działalności gospodarczej (z 1000 zł do 500 zł), jak i koszty związane z dokonaniem zmiany we wpisie (z 400 zł do 250 zł).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat