| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Badania profilaktyczne w zakresie cytologii i mammografii dla pracujących kobiet

Badania profilaktyczne w zakresie cytologii i mammografii dla pracujących kobiet

Badania związane z profilaktyką chorób nowotworowych powinny być obowiązkowe dla pracujących kobiet  - uważa Ministerstwo Zdrowia. Badania będą wykonywane w ramach medycyny pracy, ale finansowane przez NFZ, a nie pracodawców. W opinii Pracodawców RP jest to logiczne założenie, skoro mammografia i cytologia nie dotyczą zagrożeń związanych z wykonywaniem pracy.

Eksperci Pracodawców RP podkreślają, że idea projektu jest niewątpliwie słuszna, wątpliwości budzi natomiast włączenie badań tego rodzaju do katalogu badań okresowych. Ich celem jest stwierdzenie zdolności do wykonywania określonej pracy, a badania profilaktyczne w zakresie cytologii i mammografii nie są przecież związane ze świadczeniem pracy.

Cytologia i mammografia obowiązkowe dla pracownic >>

Badania profilaktyczne muszą być prowadzone równolegle do badań okresowych. W żadnym razie nie powinny one warunkować decyzji o podjęciu lub kontynuowaniu zatrudnienia - uważają Pracodawcy RP. Obligatoryjny charakter takich badań może spowodować trudności formalne dla pracodawców oraz niedopuszczenie pracownicy do wykonywania pracy w razie odmowy poddania się badaniu, co jest niezgodne z zasadą wolności pracy.

Obowiązkowe badania nie obejmą jednak kobiet pracujących na wsi, a także kobiet, które zrezygnowały z kariery i poświęciły się wychowywaniu dzieci oraz uprawnionych do emerytury lub renty. Ponadto nowe regulacje dotyczą jedynie pracownic zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, wyłączone są więc kobiety wykonujące pracę w ramach umów cywilnoprawnych, a także prowadzące własną działalność.

Mammografia i cytologia obowiązkowymi badaniami okresowymi kobiet >>

Zdaniem Pracodawców RP działania zmierzające do zwiększenia profilaktyki zdrowotnej pracujących kobiet należy oceniać pozytywnie. Szkoda tylko, że nie mają one charakteru powszechnego. Dyskryminacja ze względu na status zatrudnienia jest w tym wypadku niczym nieuzasadniona.

Resort zdrowia powinien się raczej skupić na akcjach propagujących profilaktykę nowotworową a nie przymuszać pracownice do badań. Dopóki nie zmieni się świadomość Polek w kwestii chorób nowotworowych, narzucanie gotowych rozwiązań będzie nieskuteczne - zauważają eksperci Pracodawców RP.

Wstępne badanie lekarskie pracowników - nowe przepisy >>

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »