REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek

Piotr Kostrzewa

REKLAMA

Na wniosek płatnika składek ZUS wydaje zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek. Zaświadczenie to stwierdza, że płatnik składek nie posiada zadłużenia w ZUS na dzień jego wydania. Nie obejmuje więc okresu następującego po tym dniu.

Brak zadłużenia w ZUS dla działalności wielu firm ma kluczowe znaczenie. Posiadanie takiego zadłużenia powoduje na przykład, że nie mogą one skutecznie ubiegać się o zamówienia publiczne, czy też uzyskać kredytu bankowego. Z tych też względów istotne znaczenie ma wydawane przez ZUS zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek, do których poboru jest zobowiązany ZUS.

REKLAMA

Autopromocja

Wniosek o wydanie zaświadczenia

ZUS wydaje zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek firmom, które figurują w Centralnym Rejestrze Płatników Składek, do którego prowadzenia ZUS jest zobowiązany na mocy art. 33 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zwanej dalej ustawą systemową. Jeżeli zaś firma nie figuruje w Centralnym Rejestrze Płatników Składek, ZUS zamiast zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek wydaje jej zaświadczenie stwierdzające, że nie jest ona wpisana do tego Rejestru.

Sankcje za niewypełnienie obowiązków ubezpieczeniowych >>

Płatnik składek przedkłada wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek w terenowej jednostce organizacyjnej właściwej ze względu na jego siedzibę. We wniosku niezbędne jest podanie danych identyfikacyjnych firmy (tj. nazwy, adresu, NIP, REGON itd.), a także określenie sposobu odebrania zaświadczenia (tj. osobiście lub za pośrednictwem poczty). Jakkolwiek nie jest to formularz obligatoryjny, można posłużyć się w tym zakresie opracowanym przez ZUS wzorem takiego wniosku oznaczonym symbolem ZUS S-72b, który jest dostępny na stronie internetowej ZUS: www.zus.pl. Przedmiotowy wniosek można złożyć osobiście, wysłać listem poleconym, a także złożyć go za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego, uruchomionego przez ZUS na stronie internetowej http://eup.zus.com.pl. Z tej ostatniej drogi złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek mogą jednak skorzystać wyłącznie te firmy, które dysponują bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Wydanie zaświadczenia przez ZUS

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek wydawane przez ZUS ma walor dokumentu urzędowego, czyli stanowi dowód tego, co zostało w nim urzędowo stwierdzone. Stąd też omawiane zaświadczenie jest wydawane przez terenowe jednostki organizacyjne ZUS na drukach ścisłego zarachowania, posiadających stosowne zabezpieczenia (np. 2-literowy numer serii i 7-cyfrowy kolejny numer). Wydane przez ZUS zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek powinno posiadać indywidualny 18-znakowy numer, a ponadto powinno być opatrzone trzema pieczęciami (pieczęcią z godłem państwowym, pieczęcią terenowej jednostki organizacyjnej ZUS i pieczęcią służbową pracownika ZUS) oraz podpisem osoby upoważnionej do jego wydania. Autentyczność zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek, które zostało wydane przez ZUS po 3 kwietnia 2009 r., można bezpłatnie potwierdzić dzięki uruchomionej przez ZUS usłudze dostępnej na stronie internetowej http://ssl.zus.pl/zn/

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odmowa wystawienia zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS >>


Konto płatnika składek

Pomimo wyżej opisanych cech zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek należy pamiętać o tym, że przedmiotowe zaświadczenie stwierdza, iż na dzień jego wydania płatnik składek nie posiada zadłużenia w ZUS. Nie obejmuje więc okresu następującego po tym dniu. Zaświadczenie wystawiane jest na podstawie stanu konta płatnika składek. ZUS dla każdego płatnika składek prowadzi konto oznaczone numerem NIP, a gdy płatnik składek nie posiada numeru NIP, do czasu jego uzyskania – numerem REGON. Jeżeli nie posiada również tego numeru – numerem PESEL lub serią i numerem dowodu osobistego albo paszportu. Na tym koncie m.in. prowadzone są rozliczenia należnych składek, wypłacanych przez płatnika zasiłków oraz zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych podlegających zaliczeniu na poczet składek oraz innych składek pobieranych przez ZUS. Stan konta płatnika składek jest pochodną danych zawartych w prawidłowo wypełnionych i przekazanych przez płatnika składek do ZUS dokumentach rozliczeniowych, a także dokonanych przez niego wpłat składek, które zostały zidentyfikowane i zewidencjonowane na tymże koncie do tego dnia. Warto tu nadmienić, że brak możliwości zidentyfikowania wpłaty (np. na skutek błędnych danych identyfikacyjnych płatnika składek) nie obciąża ZUS (art. 47 ust. 7 ustawy systemowej).

Ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne >>

Okoliczność, że płatnik składek korzysta z ulg w spłacie należności z tytułu składek (tj. odroczenia terminu płatności należności z tytułu składek, rozłożenia należności z tytułu składek na raty), nie pozbawia go automatycznie możliwości otrzymania zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. Taki płatnik składek może jednak otrzymać od ZUS omawiane zaświadczenie tylko wówczas, gdy wywiązuje się z zobowiązań przyjęty na mocy umowy zawartej z ZUS, tj. terminowo i w pełnej wysokości opłaca należności z tytułu składek. Trzeba jednak zaznaczyć, że okoliczność korzystania z takiej ulgi jest odnotowywana przez ZUS w wydawanym zaświadczeniu o niezaleganiu w opłacaniu składek.

Termin wydania zaświadczenia

ZUS powinien wydać płatnikowi składek zaświadczenie o niezaleganiu bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia złożenia wniosku. Jeżeli ZUS odmawia wydania płatnikowi składek takiego zaświadczenia (np. z uwagi na to, że w ocenie ZUS płatnik składek posiada zadłużenie), powinien w tym przedmiocie wydać decyzję, od której płatnikowi składek przysługuje odwołanie. Odwołanie wnosi się do właściwego sądu okręgowego – sądu ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem terenowej jednostki organizacyjnej, która wydała decyzję w terminie miesiąca od jej doręczenia. Odwołanie jest wolne od opłaty sądowej.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA