Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Święto Trzech Króli nie musi oznaczać dla pracowników nowego dnia wolnego

Święto Trzech Króli nie musi oznaczać dla pracowników nowego dnia wolnego

Wprowadzenie święta Trzech Króli, jako dnia wolnego od pracy, wcale nie musi oznaczać dla pracowników nowego dnia wolnego. Zmieniono bowiem sposób odbierania wolnych dni za święta przypadające w dni wolne od pracy. Gdyby na wprowadzoną przez Sejm zmianę spojrzeć tylko z punktu widzenia liczby dni wolnych, to lepiej byłoby pozostawić obecne regulacje.

Wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski o wprowadzeniu przez Sejm święta Trzech Króli, jako dnia wolnego od pracy i skreśleniu z kodeksu pracy regulacji dającej pracownikowi dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę: 

Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy >>

"Wprowadzenie Trzech Króli, jako dnia wolnego od pracy, wcale nie musi oznaczać dla pracowników nowego dnia wolnego. Zmieniono bowiem sposób odbierania wolnych dni za święta przypadające w dni wolne od pracy. Jeżeli święto Trzech Króli wypadnie w sobotę, to pracownicy nie zyskają dodatkowego dnia wolnego. Może się zdarzyć, że w ogólnym rozrachunku pracownicy będę mieli mniej dni wolnych od pracy niż mają obecnie.

Gdyby na wprowadzoną przez Sejm zmianę spojrzeć tylko z punktu widzenia liczby dni wolnych, to lepiej byłoby pozostawić obecne regulacje. Ale trzeba mieć świadomość, że za tym rozwiązaniem przemawiały także inne aspekty, związane chociażby z poglądami religijnymi części Polaków.

Dodatkowy dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli >>

Także z punktu widzenia gospodarki wszystko zależy od tego, w jakie dni tygodnia będą przypadać święta wolne od pracy - czy będą one wydłużały weekendy, czy też będą rozdzielały tydzień na pół. Zmiana nie będzie mieć wielkich skutków dla gospodarki. Uważam, że zdecydowanie lepsze efekty przyniosłaby poprawa infrastruktury kolejowej i drogowej, co np. skróciłoby czas pracy spędzony w korkach oraz czas dojazdu do pracy".