REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Administrowanie świadectwami pracy przez pracodawcę

Rozmawiała Agata Listoś

REKLAMA

Pracodawca, zatrudniając nowego pracownika, musi dbać przede wszystkim o interes firmy, m.in. związany z poprawnym administrowaniem dokumentacją pracowniczą.

Rozmowa z Maciejem Chakowskim, prawnikiem i wspólnikiem C&C C& Ciszek.

Autopromocja
  • Ile świadectw pracy powinien otrzymać pracownik świadczący pracę na podstawie kilku umów o pracę zawartych z tym samym pracodawcą? Czy zatrudnienie np. na okres próbny wymaga wydania odrębnego świadectwa pracy, czy może być ono ujęte w jednym świadectwie, wydanym po zakończeniu pełnego okresu zatrudnienia u danego pracodawcy?

– W przypadku gdy pracownik rozpoczyna swoje zatrudnienie u danego pracodawcy okresem próbnym i kontynuuje bez żadnej przerwy zatrudnienie na podstawie umowy na czas określony, a następnie na czas nieokreślony, to kiedy kończy się pełna relacja z danym pracodawcą i stosunek pracy rozwiązuje się, w takiej sytuacji pracownik otrzymuje od pracodawcy świadectwo pracy, ale tylko jedno, obejmujące wszystkie zawierane umowy. Jeżeli wcześniej, już po tej pierwszej umowie na okres próbny, pracownik wyraźnie zażądałby od pracodawcy takiego świadectwa, mimo że pracodawca nadal chce współpracować z tą osobą, to ma on obowiązek zastosować się do takiej prośby i wydać świadectwo pracy po każdym zakończonym stosunku pracy. Jednak bez tego żądania pracodawca wydaje jedynie jedno świadectwo, łącznie za wszystkie, bezpośrednio następujące po sobie stosunki pracy.

  • Jaką datę rozwiązania stosunku pracy należy wpisać do świadectwa pracy, gdy zaistnieje konieczność jego sprostowania, w wyniku wydania orzeczenia sądu o zasądzeniu odszkodowania dla pracownika? Czy ma to być data pierwotnego rozwiązania umowy czy data wydania wyroku zasądzającego odszkodowanie?

– Jeżeli pracownik uzyskał w sądzie wyrok zasądzający na jego rzecz odszkodowanie za rozwiązanie stosunku pracy niezgodnie z przepisami formalnymi, gwarantowanymi przez Kodeks pracy, w świadectwie pracy wpisuje się datę rozwiązania stosunku pracy zgodną z oświadczeniem pracodawcy. W tym przypadku sąd nie przywrócił pracownika do pracy, lecz tylko zasądził odszkodowanie. Na pewno nie będziemy więc wpisywać do świadectwa pracy w dacie rozwiązania stosunku pracy daty wydania wyroku. Dzieje się tak, ponieważ wyrok dotyczy wyłącznie odszkodowania, a nie kwestii przywrócenia do pracy. Należy też nadmienić, że czas, za który przyznawane jest odszkodowanie, wliczany jest do stażu pracy pracownika. Niemniej jednak nie wpływa to w znaczący sposób na treść świadectwa pracy.

  • Czy można wydać pracownikowi świadectwo pracy przed rozwiązaniem umowy o pracę?

– Wielu pracodawców spotyka się z takim życzeniem pracownika, który otrzymał już oświadczenie o wypowiedzeniu (np. 3-miesięcznym), jednak termin tego wypowiedzenia jeszcze nie upłynął, a więc nie rozwiązał się stosunek pracy. Pracownicy w praktyce często życzą sobie od pracodawcy wydania świadectwa pracy przed rozwiązaniem stosunku pracy. Niestety pracodawca nie może zastosować się do takiej prośby pracownika, ponieważ byłoby to niezgodne m.in. z przepisami rozporządzenia o dokumentacji pracowniczej, a także rozporządzenia dotyczącego wydawania świadectw pracy.

  • Jakie zapisy należy uwzględnić w świadectwie pracy i w jakiej jego części, jeśli dotyczą orzeczenia sądu uznającego za bezzasadne rozwiązane umowy o pracę zrealizowane w trybie dyscyplinarnym?

– Jeżeli sąd uznałby, że rozwiązanie stosunku pracy w trybie art. 52 § 1 k.p., czyli w tzw. trybie dyscyplinarnym, było bezzasadne, wtedy pracodawca ma obowiązek odpowiednio sprostować świadectwo pracy. Musi to uczynić niezwłocznie i nie później niż na 3 dni od prawomocnego wydania wyroku przez sąd pracy. Natomiast informacje w sprawie wydania tego wyroku należy umieścić w ostatnim 6. punkcie świadectwa pracy zatytułowanym „informacje dodatkowe”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Jakie informacje mające wpływ na ukształtowanie sytuacji pracownika w nowym miejscu pracy muszą być zawarte w świadectwie pracy (czy taka informacją będzie np. informacja o wybraniu przez pracownika podczas okresu wypowiedzenia 2 dni wolnych na poszukiwanie pracy)?

– Należy zaznaczyć, że dni na poszukiwanie pracy, które pracownik ma zagwarantowane, jeśli wypowiedzenia dokonał pracodawca, przysługują tylko w ramach rozwiązania danego stosunku pracy. Nie wpływają więc na wymiar bądź liczbę tych dni w przypadku potrzeby wykorzystania ich w następnym stosunku pracy. W związku z tym takich informacji nie umieszczamy w świadectwie pracy, ponieważ nie mają żadnego znaczenia dla przyszłego pracodawcy ani nie wpływają na kształt przyszłego stosunku pracy.

Natomiast w świadectwie pracy należy umieścić informacje dotyczące wykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Tutaj należy zwrócić uwagę na konieczność umieszczania informacji o liczbie dni i godzin wykorzystanych przez pracownika urlopu w naturze w roku, w którym kończy współpracę z dotychczasowym pracodawcą, jak również informacje o dniach i godzinach urlopu, którego nie można było wykorzystać w trakcie trwania stosunku pracy, a za które wypłacono ekwiwalent pieniężny.

Duże znaczenie ma też informacja o tym, czy pracownik wykorzystał dni opieki na dziecko do 14. roku życia oraz ich liczba. Dni te przysługują bowiem niezależnie od liczby pracodawców.

  • Na co należy zwrócić uwagę w przypadku, gdy pracownik np. po 2 latach zatrudnienia przedstawia pracodawcy świadectwo pracy od poprzedniego pracodawcy (przy zawieraniu umowy nie został o nie poproszony). Jakie informacje zawarte w świadectwie pracy mogą zaważyć na uprawnieniach pracownika w obecnej firmie?

– Sytuacja przedstawiona w pytaniu jest szczególna. Dowodzi na pewno braku dbałości pracodawcy o swój interes, zezwalając na wykonywanie pracy bez przedstawienia świadectwa pracy za poprzednie stosunki pracy.

Niemniej jednak w takiej sytuacji pracodawca musi wziąć pod uwagę przede wszystkim staż pracy pracownika, wynikający z dostarczonego świadectwa. Łączy się on wprost z wymiarem urlopu wypoczynkowego. Może np. okazać się, że naszemu pracownikowi przysługuje nie 20, ale 26 dni urlopu.

Warto też wspomnieć o zajęciu wynagrodzenia przez komornika na mocy prawomocnego orzeczenia sądu. W świadectwie powinna być bowiem zamieszczona informacja, czy względem pracownika jest prowadzone postępowanie komornicze. Jeżeli takie postępowanie się toczy, a my o tym nie wiedzieliśmy, gdyż nie otrzymaliśmy takiego świadectwa wcześniej, należy zawiadomić odpowiedniego komornika o tym, że teraz dana osoba jest u nas zatrudniona i że komornik nadal może ściągać należności naliczone przez sąd, ale już z wynagrodzenia wypłacanego przez obecnego pracodawcę. Podsumowując, zachęcam pracodawców do żądania świadectwa pracy od nowo zatrudnianych pracowników, gdyż pozwala to na wcześniejsze reagowanie na różne prawne aspekty zawierania nowego stosunku pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA