Rodzice adopcyjni będą lepiej chronieni przed zwolnieniem
REKLAMA
Z uzasadnienia projektu wynika, że nowelizacja Kodeksu pracy ma trzy cele.
Po pierwsze, zmierza do uwzględnienia w przepisach Kodeksu pracy dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem - konsekwencji zmian obowiązujących od dnia 18 stycznia 2009 r., wprowadzonych przepisami ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (DzU nr 223, poz. 1460). Według założeń, obowiązująca obecnie ochrona w zakresie warunków powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim i urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, zostanie rozciągnięta – na pracowników powracających do pracy po dodatkowym urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego. Z tego uprawnienia będzie mógł także skorzystać pracownik – ojciec wychowujący dziecko korzystający z urlopu ojcowskiego.
Po drugie, nowelizacja uwzględnia postulat Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich, aby pracowników korzystających z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego objąć w tym czasie szczególną ochroną stosunku pracy w zakresie, w jakim z takiej ochrony korzystają pracownicy przebywający na urlopie macierzyńskim.
Po trzecie, zmierza do maksymalnego ujednolicenia standardów ochronnych stosowanych do pracowników korzystających z urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego), pracowników korzystających z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego) oraz pracowników korzystających z urlopu ojcowskiego – w celu uniknięcia zarzutu dyskryminacji w stosunkach pracy w zakresie uprawnień związanych z rodzicielstwem.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat