Naliczanie odpisów na ZFŚS – zmiany w przepisach
REKLAMA
Rozporządzenie to weszło w życie 18 marca 2009 r. Od tej daty nie uwzględnia się w liczbie pracowników, na których nalicza się odpis na fundusz socjalny osób, z którymi zakład pracy zawarł umowę o wykonywanie pracy nakładczej oraz osób zatrudnionych na podstawie umowy agencyjnej, wykonujących pracę nie przerwanie co najmniej przez 30 dni.
REKLAMA
Zgodnie z nowym brzmieniem § 1 rozporządzenia, podstawę naliczania odpisu na ZFŚS stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy).
Od 15 stycznia 2008 r. zwiększony 50 proc. odpis na fundusz socjalny nalicza się jedynie w stosunku do pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze - w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych (art. 5 ust. 3 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.). Wcześniej odpis ten naliczany był na pracowników zatrudnionych w szczególnie uciążliwych warunkach pracy. Zmianę wprowadziła ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat