REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatarcie granic między czasem pracy a czasem prywatnym

Zatarcie granic między czasem pracy a czasem prywatnym.
Zatarcie granic między czasem pracy a czasem prywatnym.
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Zatarcie granic między czasem pracy a czasem prywatnym staje się rzeczywistością, a wszystko to za sprawą technologii mobilnych. Ile czasu polscy pracownicy poświęcają na pracę z domu, a ile na pracę w drodze do miejsca pracy? Jak dane te prezentują się na tle innych narodowości?

Technologie mobilne zmieniają wzorce pracy i życia pracowników w Europie i prowadzą do zatarcia granic między czasem prywatnym a służbowym. Zdania o efektywności pracy elastycznej pozostają podzielone - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Samsung.

REKLAMA

Autopromocja

Poświęcone tzw. Nowej Mobilnej Ekonomii badanie "Blurred World" zostało przeprowadzone na grupie ponad 5 tys. respondentów w 10 krajach Europy, m.in. w Polsce, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Koncentrowało się ono na zachowaniach ludzi związanych z korzystaniem z technologii we współczesnym miejscu pracy.

Respondenci zgodnie stwierdzili, że zaciera się granica między czasem prywatnym a coraz bardziej elastycznym dniem pracy. 36 proc. pracowników w Europie rozpoczyna dzień roboczy pomiędzy 8.00 a 9.00 rano. Najwcześniej wstają Niemcy: 21 proc. po raz pierwszy melduje się w pracy (poprzez pocztę elektroniczną lub telefonicznie) pomiędzy 6.00 a 7.00 rano. Blisko 1/3 badanych Polaków zadeklarowało, że rozpoczyna pracy między 7.00 a 8.00 rano.

Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata.

REKLAMA

Technologie mobilne wpływają również na przestrzeń, w której wykonywana jest praca. Najwięcej osób pracuje w domu w Wielkiej Brytanii i we Francji – w obu krajach w ten sposób wykonuje się nieco ponad 8 godz. pracy tygodniowo, czyli 2 godz. powyżej średniej europejskiej. Najwięcej czasu na pracy w drodze do biura spędzają Szwajcarzy - średnio blisko 2 godz. tygodniowo. Polscy pracownicy na pracę z domu poświęcają 6,7 godz. tygodniowo, a w drodze do biura - 1,6 godz. w tygodniu. W obu przypadkach są to wyniki powyżej średniej europejskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opinie o efektywności różnych rodzajów pracy pozostają podzielone. 58 proc. europejskich respondentów (63 proc. w Polsce) stwierdziło, że elastyczna i mobilna praca czyni ludzi bardziej produktywnymi. Zarazem 73 proc. badanych zadeklarowało, że największą wydajność osiąga w fizycznym miejscu pracy. Największymi zwolennikami pracy mobilnej są Francuzi, Szwajcarzy i Brytyjczycy – między 67 proc. a 68 proc. badanych nie zgadza się z tym, że fizyczne miejsce pracy jest konieczne, aby wydajnie pracować.

"Technologia mobilna zmieniła nasz sposób pracy i zachowania, zarówno w biurze, jak i poza nim. Granice między światem prywatnym a służbowym rozmyły się. Postrzegamy tę nową Mobilną Ekonomię jako źródło wielu ekscytujących możliwości zarówno dla konsumentów, jak i firm" - oświadczył szef grupy ETO-Mobile B2B w firmie Samsung Electronics Europe Phil Lander.

W związku z wynikami wskazującymi na duże rozpowszechnienie pracy poza biurem przedstawiciel południowokoreańskiego koncernu podkreślił znaczenie bezpieczeństwa wrażliwych danych służbowych. Lander wskazał produkt Samsung Knox jako przykład rozwiązania, które zapewnia "otwartość i elastyczność niezbędne do funkcjonowania w Rozmytym Świecie, minimalizując jednocześnie zagrożenia dla danych i prywatności".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 19 marca 2025 r. nowe dokumenty i nowe obowiązki dla pracodawców

W marcu wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. W związku z tym zmienią się też niektóre rozporządzenia wykonawcze do Kodeksu pracy. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia, ale dla pracodawców oznacza to dodatkowe obowiązki związane z dokumentacją pracowniczą.

Odważna propozycja: Co 7 lat urzędnik, robotnik i każdy z 3 miesiącami urlopu zdrowotnego. Jak nauczyciele

Co 7 lat każdy z pracowników ma 3 lata urlopu zdrowotnego. Taki urlop mają nauczyciele. Związkowcy proponują nowelizację kodeksu pracy. I wprowadzenie tego rozwiązania (dziś Karta Nauczyciela) dla wszystkich (proponowana nowelizacja Kodeksu pracy). O ile przepracowali w jednym miejscu pracy 7 lat.

Zbliża się Tłusty Czwartek. Jeden pączek to średnio 300 kcal. Czy pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

Co to jest Tłusty Czwartek? Kiedy Tłusty Czwartek 2025? Ile kcal ma 1 pączek? I czy wreszcie pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

Trzynastka za 2024 rok. Jak ją obliczyć i kiedy wypłacić?

Trzynastka za 2024 rok należy się pracownikom jednostek sfery budżetowej, którzy przepracowali poprzedni rok kalendarzowy. Jak obliczyć wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Kiedy jest wypłata trzynastek? Czy odprowadza się od nich podatek i składki ZUS?

REKLAMA

MRPiPS: Od 2 dni do 10 dni dodatkowego urlopu. Za 5 lat i za 25 lat pracy [Projekt ustawy, I kwartał 2025 r. RM]

Ministerstwo Rodziny kończy pracę nad nowym typ dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy Rada Ministrów przyjmie odpowiedni projekt ustawy nowelizującej. Urlop jest bardzo atrakcyjny - jest tym dłuższy, im dłuższy staż pracy ma pracownik. Nowe przepisu premiują więc pracowitość. Osoby ze stażem 25 lat pracy mają nie 26 dni urlopu, a 36 dni. I to rok w rok aż do emerytury. Jest to tak atrakcyjne, że dyskusje o tej propozycji rządu skupiają się od 10 miesięcy na tym, dlaczego tylko niektórzy pracownicy mają mieć ten przywilej. I kiedy wszyscy.

500 plus, 550 plus czy nawet 600 plus dla pracowników. Co miesiąc, za niekorzystanie z urlopu na żądanie, z powodu siły wyższej czy niechorowanie. Ministerstwo Pracy negatywnie o takich praktykach

Poruszamy kontrowersyjny temat dużych (bo nawet 500 zł, 550 zł czy 600 zł) comiesięcznych dodatków pieniężnych do wynagrodzenia, które wypłacane są pracownikom w wielu zakładach pracy, w tym w znanych nam wszystkim dyskontach. Ale czy w rzeczywistości premia absencyjna inaczej frekwencyjna jest legalna? Jaka nagroda za frekwencję? Ile wynosi premia absencyjna? Odpowiedzi mogą zaskoczyć.

Będą zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja zainteresuje ofiary mobbingu i przemocy w miejscu pracy

Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany będą dotyczyć kwestii związanych z występowaniem różnych form przemocy w miejscu pracy.

1 dzień pracy Głównego Inspektora Pracy na aukcji WOŚP. Żadnej pracy się nie boję

Na aukcji WOŚP można wylicytować jeden dzień pracy Głównego Inspektora Pracy, Marcina Staneckiego. Można tam przeczytać CV Głównego Inspektora Pracy. To ciekawa i odważna propozycja, z której pieniądze zostaną przekazane na chore dzieci.

REKLAMA

Zawodowe plany Polaków na 2025 rok [BADANIE]

Jakie Polacy mają plany zawodowe na 2025 rok? Nowy rok to pretekst do odważnych decyzji dotyczących pracy. Jakie postanowienia noworoczne mają w tym roku Polacy? Oto wyniki badania Pracuj.pl.

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Nietypowo: Konwencja ONZ o prawach osób starszych. Zaskocz Dziadów!

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Dla seniorów najważniejsze są poświęcony im czas, miłość i zrozumienie. Rzeczy materialne są mniej istotne. My dodatkowo podpowiadamy, że warto uświadomić Dziadków o ich prawach, bo właśnie trwają prace nad przełomowym aktem, chodzi o Konwencję ONZ o prawach osób starszych.

REKLAMA