REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatarcie granic między czasem pracy a czasem prywatnym

Zatarcie granic między czasem pracy a czasem prywatnym.
Zatarcie granic między czasem pracy a czasem prywatnym.
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Zatarcie granic między czasem pracy a czasem prywatnym staje się rzeczywistością, a wszystko to za sprawą technologii mobilnych. Ile czasu polscy pracownicy poświęcają na pracę z domu, a ile na pracę w drodze do miejsca pracy? Jak dane te prezentują się na tle innych narodowości?

Technologie mobilne zmieniają wzorce pracy i życia pracowników w Europie i prowadzą do zatarcia granic między czasem prywatnym a służbowym. Zdania o efektywności pracy elastycznej pozostają podzielone - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Samsung.

Autopromocja

Poświęcone tzw. Nowej Mobilnej Ekonomii badanie "Blurred World" zostało przeprowadzone na grupie ponad 5 tys. respondentów w 10 krajach Europy, m.in. w Polsce, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Koncentrowało się ono na zachowaniach ludzi związanych z korzystaniem z technologii we współczesnym miejscu pracy.

Respondenci zgodnie stwierdzili, że zaciera się granica między czasem prywatnym a coraz bardziej elastycznym dniem pracy. 36 proc. pracowników w Europie rozpoczyna dzień roboczy pomiędzy 8.00 a 9.00 rano. Najwcześniej wstają Niemcy: 21 proc. po raz pierwszy melduje się w pracy (poprzez pocztę elektroniczną lub telefonicznie) pomiędzy 6.00 a 7.00 rano. Blisko 1/3 badanych Polaków zadeklarowało, że rozpoczyna pracy między 7.00 a 8.00 rano.

Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata.

Technologie mobilne wpływają również na przestrzeń, w której wykonywana jest praca. Najwięcej osób pracuje w domu w Wielkiej Brytanii i we Francji – w obu krajach w ten sposób wykonuje się nieco ponad 8 godz. pracy tygodniowo, czyli 2 godz. powyżej średniej europejskiej. Najwięcej czasu na pracy w drodze do biura spędzają Szwajcarzy - średnio blisko 2 godz. tygodniowo. Polscy pracownicy na pracę z domu poświęcają 6,7 godz. tygodniowo, a w drodze do biura - 1,6 godz. w tygodniu. W obu przypadkach są to wyniki powyżej średniej europejskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opinie o efektywności różnych rodzajów pracy pozostają podzielone. 58 proc. europejskich respondentów (63 proc. w Polsce) stwierdziło, że elastyczna i mobilna praca czyni ludzi bardziej produktywnymi. Zarazem 73 proc. badanych zadeklarowało, że największą wydajność osiąga w fizycznym miejscu pracy. Największymi zwolennikami pracy mobilnej są Francuzi, Szwajcarzy i Brytyjczycy – między 67 proc. a 68 proc. badanych nie zgadza się z tym, że fizyczne miejsce pracy jest konieczne, aby wydajnie pracować.

"Technologia mobilna zmieniła nasz sposób pracy i zachowania, zarówno w biurze, jak i poza nim. Granice między światem prywatnym a służbowym rozmyły się. Postrzegamy tę nową Mobilną Ekonomię jako źródło wielu ekscytujących możliwości zarówno dla konsumentów, jak i firm" - oświadczył szef grupy ETO-Mobile B2B w firmie Samsung Electronics Europe Phil Lander.

W związku z wynikami wskazującymi na duże rozpowszechnienie pracy poza biurem przedstawiciel południowokoreańskiego koncernu podkreślił znaczenie bezpieczeństwa wrażliwych danych służbowych. Lander wskazał produkt Samsung Knox jako przykład rozwiązania, które zapewnia "otwartość i elastyczność niezbędne do funkcjonowania w Rozmytym Świecie, minimalizując jednocześnie zagrożenia dla danych i prywatności".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

  Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

  Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

  Sztuczna Inteligencja w analizie wynagrodzeń: Nowe wyzwania i możliwości dla specjalistów HR

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, specjaliści ds. zasobów ludzkich stają w obliczu rosnącej roli sztucznej inteligencji (SI) w analizie wynagrodzeń. Postęp technologiczny otwiera nowe horyzonty, umożliwiając bardziej precyzyjną analizę danych dotyczących wynagrodzeń, identyfikację trendów rynkowych oraz dostosowywanie strategii wynagrodzeń do zmieniających się warunków. 

  Uczenie maszynowe: Rewolucja w analizie danych dla profesjonalistów biznesowych

  Uczenie maszynowe to dziedzina sztucznej inteligencji, która rewolucjonizuje sposób, w jaki analizujemy i wykorzystujemy dane w biznesie. Dla profesjonalistów z obszarów prawa, zarządzania zasobami ludzkimi i finansów, zrozumienie podstaw uczenia maszynowego staje się kluczowym elementem skutecznego działania w dynamicznym środowisku biznesowym.

  REKLAMA

  Składki ZUS przedsiębiorcy 2024. Duży ZUS i mały ZUS

  Składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku. W związku z zapowiadanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia o 12,8 proc., zwiększą się również składki płacone przez przedsiębiorców. Duży ZUS w 2024 roku wzrośnie o ponad 180 zł, a mały ZUS o blisko 70 zł miesięcznie.

  Szczyt paczkowy w e-commerce i branży kurierskiej. Bezpieczna praca ma priorytet

  Wraz ze zbliżającym się okresem świątecznym, branże e-Commerce i kurierska przechodzą przez jeden z najbardziej pracowitych okresów roku. Kiedy klienci zamawiają przesyłki przed świętami, branże te odnotowują odczuwalny wzrost wolumenu – zwany szczytem paczkowym. To czas zwiększonej aktywności dla wszystkich zespołów zaangażowanych w proces. Z kolei dla kadry zarządzającej i pracowników biurowych niesie ze sobą szereg wyzwań związanych np. z zapewnieniem wydajności i jakości operacyjnej, jednocześnie dbając o dobre samopoczucie i bezpieczeństwo pracowników.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024

  Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

  Jestem w ciąży a kończy mi się umowa o pracę

  Co jeśli kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy przedłuża się umowę o pracę na czas określony?

  REKLAMA