Nowy dodatek dla kombatantów - zmiany od 1 stycznia 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
Większe wsparcie dla poszczególnych grup objętych prawem kombatanckim, zarówno w wymiarze finansowym, jak i świadczeń rzeczowych, ograniczanie barier administracyjnych – zakłada projekt nowelizacji ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.
REKLAMA
Dziś w Sejmie RP wiceminister Stanisław Szwed podczas 1. czytania projektu ustawy przedstawił zmiany w uprawnieniach kombatantów oraz osób będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.
Dodatek pieniężny 850 zł
Inwalidzi wojenni otrzymają prawo do dodatku pieniężnego przyznanego im do renty inwalidzkiej w wysokości 850 zł. Dodatek będzie waloryzowany.Uprawnieniem tym zostanie objętych około 2500 inwalidów wojennych.
Wprowadzona zostanie także możliwość przekazywania przez organy emerytalno-rentowe świadczeń inwalidom wojennym i wojskowym mieszkającym za granicą.
Polecamy: Urlopy wypoczynkowe Pytania i odpowiedzi
Szerszy katalog uprawnień
Poszerzony zostanie katalog uprawnień przysługujących represjonowanym politycznie w latach 1949 – 1959 żołnierzom zastępczej służby wojskowej. Chodzi o żołnierzy przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych. Dzięki zmianom, żołnierze ci będą mieli zwiększone świadczenie do poziomu świadczeń przysługujących obecnie kombatantom.
Będą mogli także korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością oraz uzyskiwać dodatkową pomoc pieniężną od szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Pomoc pieniężna
Osoby deportowane do pracy przymusowej i osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR, będące w trudnej sytuacji materialnej, będą mogły otrzymywać pomoc pieniężną od szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Ryczałt energetyczny
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych będzie mógł także udzielać pomocy pieniężnej, będącym w trudnej sytuacji materialnej, cywilnym, niewidomym ofiarom działań wojennych. Ponadto, osobom tym zostanie przyznane dodatkowe świadczenie – ryczałt energetyczny w wysokości 168,71 zł.
Łatwiejsze procedury
Osoby, które zostały inwalidami na skutek prowadzenia działalności kombatanckiej, a którym wydano legitymacje osoby represjonowanej, będą mogły otrzymać książki inwalidy wojennego – bez obowiązku ponownego stawiennictwa przed komisjami lekarskimi. Będzie to możliwe po otrzymaniu zaświadczenia potwierdzającego, że pobyt w niewoli, więzieniu, obozie koncentracyjnym lub obozie dla internowanych był skutkiem prowadzenia przez tę osobę działalności kombatanckiej.
Uproszczona zostanie procedura rozpoznawania wniosków o status kombatanta i ofiary represji.
Zaproponowano, aby nowe rozwiązania weszły w życie 1 stycznia 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat