Czy minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe - prace legislacyjne MPiPS
18 kwi 2011
Wyższe progi dochodowe uprawniające do pomocy społecznej oraz podniesienie minimalnego wynagrodzenia do 1500 zł - to tylko część prac legislacyjnych prowadzonych przez Ministerstwo Pracy.
Serwis kadry.infor.pl jest bezkonkurencyjny!
18 kwi 2011
W ocenie kadrowych pracujących w przedsiębiorstwach oraz pracowników firm HR serwis kadry.infor.pl jest bezkonkurencyjny.
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia w razie nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika
15 kwi 2011
Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia, w tzw. trybie dyscyplinarnym, w razie niestawienia się pracownika do pracy, a następnie nieusprawiedliwienia takiej nieobecności. Pracodawca może się też domagać naprawienia powstałych z tego powodu szkód.
Praca w Niemczech - stawka minimalna za godzinę pracy
15 kwi 2011
1 maja niemiecki rynek pracy zostanie otwarty dla Polaków. Tego samego dnia w Niemczech wchodzi w życie nowa ustawa ustalająca stawkę minimalną na poziomie 7,79 euro za godzinę w landach zachodnich i 6,89 euro we wschodnich. Ustawa dotyczy około 900 tys. pracowników, w tym także Polaków, którzy pracują lub szukają pracy za Odrą. Niemieckie agencje pośrednictwa pracy nie mogą już ustalać dowolnej stawki wynagrodzenia.
Czy można zorganizować szkolenie bhp poza godzinami pracy?
14 kwi 2011
Co do zasady szkolenia z zakresu bhp powinny się odbywać w czasie pracy. Jeśli jednak pracownicy nie mogą odbyć szkolenia bhp w czasie pracy, można to szkolenie na określonych warunkach przeprowadzić w dniu wolnym lub po pracy.
Sejm zmieni uprawnienia kontrolne inspektorów PIP
14 kwi 2011
W Sejm trwają prace nad nowelizacją ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Procedury kontrolne zostaną uproszczone, możliwe także będzie odstąpienie od stosowania środków prawnych w przypadku, gdy inspektor pracy wykryje jedynie drobne nieprawidłowości.
Kto będzie płacił składki za nianię?
13 kwi 2011
Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne za nianię będzie opłacał ZUS lub rodzic (płatnik składek).
Zakaz zatrudniania cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie
13 kwi 2011
Rząd przyjął założenia do ustawy o sankcjach dla podmiotów zatrudniających obywateli państw trzecich. Zakazane będzie zatrudnianie cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie.
Opis stanowiska pracy
12 kwi 2011
Opis stanowiska pracy stanowi zarys podstawowych zadań wykonywanych na
danym stanowisku, formalnych wymagań stawianych kandydatowi, a także
zakresu odpowiedzialności samego pracownika.
Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej
12 kwi 2011
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Znowelizowane przepisy określają, że jeden pracownik socjalny może zajmować się maksymalnie 50 osobami lub rodzinami. Możliwe też będzie tworzenie rodzinnych domów pomocy społecznej dla niepełnosprawnych.
Odprawa - dodatkowe świadczenie dla pracownika
11 kwi 2011
Odprawa to dodatkowe świadczenie, które przysługuje pracownikowi lub ewentualnie członkom jego najbliższej rodziny. Kodeks pracy przewiduje cztery rodzaje odpraw: emerytalną, rentową, pośmiertną oraz związaną z zatrudnieniem na podstawie wyboru.
Zwrot dodatkowych kosztów zatrudniania pracowników niepełnosprawnych
11 kwi 2011
Wzór wniosku o zwrot ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych, niezbędną dokumentację oraz sposób i terminy rozpatrywania wniosków określa rozporządzenie w sprawie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych.
Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy z zakresu bhp
08 kwi 2011
Dzisiaj, 8 kwietnia, weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy. W jej wyniku zmieniła się terminologia w przepisach dotyczących substancji chemicznych. Nowelizacja spowoduje też wydanie nowych aktów wykonawczych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Miesięczne i roczne informacje dla PFRON - nowe rozporządzenie
08 kwi 2011
Dzisiaj, 8 kwietnia, weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. Rozporządzenie określa wzory informacji INF-1, INF-Z oraz INF-2.
Ujawnienie komornikowi wynagrodzenia pracownika
08 kwi 2011
Generalna zasada mówi, że nie można ujawniać wysokości wynagrodzenia. Są
jednak sytuacje, gdy istnieje obowiązek
ujawnienia wysokości wynagrodzenia pracownika, a niewywiązanie się z
tego obowiązku może powodować określone kary.
Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę - nowelizacja Kodeksu pracy
07 kwi 2011
Szczególną ochronę przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę niektórych grup pracowników zapewni nowelizacja Kodeksu pracy, której projekt przygotował Senat RP.
Reforma emerytalna - prezydent podpisał ustawę ws. OFE
07 kwi 2011
Dzisiaj, 7 kwietnia, prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę w sprawie zmian w systemie emerytalnym. Ustawa zmniejsza składkę do otwartych funduszy emerytalnych z 7,3 proc. do 2,3 proc.
Ubezpieczenie zdrowotne osób podejmujących pracę w Niemczech
07 kwi 2011
1 maja 2011 r. niemiecki rynek pracy zostanie otwarty dla Polaków. W związku z tym Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o zasadach ubezpieczenia osób podejmujących pracę w Republice Federalnej Niemiec.
Nowelizacja Kodeksu pracy - będą nowe przepisy wykonawcze z zakresu bhp
06 kwi 2011
W piątek, 8 kwietnia, wejdzie w życie ustawa z 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach. Nowelizuje ona Kodeks pracy - zmienia terminologię w przepisach dotyczących substancji chemicznych. Zmiana spowoduje wydanie nowych aktów wykonawczych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Służba cywilna - limit mianowań na 2011 r.
06 kwi 2011
W 2011 r. tylko 500 pracowników administracji rządowej może ubiegać się o uzyskanie mianowania gwarantującego im stabilność stosunku pracy.
Zbliża się termin sprawdzenia i korekty dokumentów rozliczeniowych ZUS
05 kwi 2011
Do 30 kwietnia br. płatnicy składek powinni sprawdzić i skorygować dane w imiennych raportach miesięcznych złożonych w ZUS za 2010 r.
Urlop ojcowski dla funkcjonariuszy służb mundurowych
05 kwi 2011
Funkcjonariusze służb mundurowych będą mieli prawo do urlopów ojcowskich.
Nowelizacja ustawy o zfśs
04 kwi 2011
Dzisiaj, 4 kwietnia, wchodzi w życie nowelizacja ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Ustawodawca umożliwił pracodawcom dokonywanie nowego zwiększenia odpisu na fundusz.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie
04 kwi 2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza płatników składek na szkolenie z zakresu zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Weszła w życie ustawa "żłobkowa" - łatwiejsze zakładanie żłobków, zmiany w przepisach podatkowych i o zfśs
04 kwi 2011
Obowiązują już uproszczone zasady zakładania żłobków. Dzisiaj, 4 kwietnia, weszły w życie przepisy ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
Dla kogo wyższe jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy?
01 kwi 2011
Od dzisiaj, 1 kwietnia, obowiązują nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Są one wypłacane osobom ubezpieczonym, członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty.
Lodołamacze 2011 – Przełamujemy lody obojętności
01 kwi 2011
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych jest organizatorem VI edycji konkursu propagującego zatrudnianie osób niepełnosprawnych Lodołamacze 2011.
Czas pracy nauczycieli - projekt nowelizacji Karty Nauczyciela
31 mar 2011
Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela wyklucza realizację dodatkowych „godzin karcianych” w formie zajęć opieki świetlicowej.
Ostatni dzień na udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego i przekazanie ZUS ZSWA
31 mar 2011
31 marca to ostatni dzień na udzielenie pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego. Jest to też ostatni dzień na przekazanie formularza ZUS ZSWA.
Reforma systemu emerytalnego - Senat przyjął ustawę zmniejszającą składki do OFE
31 mar 2011
Senat przyjął ustawę zmniejszającą składki przekazywane do otwartych funduszy emerytalnych (OFE).
ZUS zaprasza na szkolenie
30 mar 2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza płatników składek na szkolenie z zakresu kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.
Nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej
30 mar 2011
1 kwietnia br. zmienią się wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Są one wypłacane osobom ubezpieczonym, członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty.
Równoważny czas pracy - łączenie z innymi systemami czasu pracy
30 mar 2011
Z przepisów prawa pracy wynika, że nie można łączyć równoważnego systemu czasu pracy z przerywanym. Wyjątek od tej zasady dotyczy np. pracowników teatrów, którzy pracują od rana do południa podczas próby, następnie mają 4-godzinną przerwę i dopiero wieczorem grają przedstawienie. Tak samo rozlicza się czas pracy w przypadku kierowców.
Rezygnacja przez pracownicę z urlopu macierzyńskiego
29 mar 2011
W ściśle określonych sytuacjach pracownica może zrezygnować z części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego.
Racjonalizacja zatrudnienia w administracji państwowej - premier nie odstąpi od reformy
29 mar 2011
10 maja br. Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem prezydenta o zbadanie zgodności z
konstytucją ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w
administracji państwowej. Premier Donald Tusk zapowiedział, że po decyzji TK będzie chciał wrócić do wdrażania reformy w tej dziedzinie.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
28 mar 2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza płatników składek na szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. korygowanie dokumentów, świadczenia pieniężne z ubezpieczenia chorobowego, objęcie ubezpieczeniami osób rozpoczynających działalność pozarolniczą.
Świadectwo pracy - podstawa ustania stosunku pracy
28 mar 2011
Sporządzając świadectwo pracy, pracodawca jako najważniejszą informację
musi zamieścić podstawę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku
pracy
Reforma systemu emerytalnego od 1 maja br.?
28 mar 2011
Senackie komisje polityki społecznej i budżetu opowiedziały się za przyjęciem bez poprawek ustawy reformującej system emerytalny. Głosowanie w Senacie może odbyć się na najbliższym posiedzeniu, które zaczyna się w środę, 23 marca. Ustawa ma wejść w życie od 1 maja 2011 r.
600 zł dodatku na dziecko - projekt ustawy o świadczeniach rodzinnych
25 mar 2011
W czwartek, 24 marca, posłowie dyskutowali nad projektem ustawy o świadczeniach rodzinnych. Projekt autorstwa PiS przewiduje wprowadzenie corocznego dodatku w wysokości 600 zł na dziecko.
Zakaz ujawniania wysokości wynagrodzenia przez pracownika
25 mar 2011
Pracodawcy często zapisują w regulaminach wewnętrznych zakazy
rozpowszechniania przez pracowników jakichkolwiek informacji na temat
wysokości wynagrodzeń. Jednak często zapisy te są martwym prawem
wewnątrzzakładowym.
Nowy dodatek do emerytury - prace nad nowelizacją przepisów
25 mar 2011
Wypłatę nowego świadczenia pieniężnego przysługującego emerytom i rencistom przewiduje projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W czwartek, 24 marca, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu.
Otwarcie rynku pracy w Niemczech - praca czeka na Polaków!
25 mar 2011
1 maja zostanie otwarty niemiecki rynek pracy dla Polaków. Już teraz do śląskich instytucji wysyłających pracowników za granicę napływają
liczne oferty pracy w Niemczech.
Zmiana czasu zimowego na letni - czy pracownikom przysługuje wynagrodzenie?
24 mar 2011
27 marca wprowadzony zostanie czas letni. W związku z tym wskazówki zegarów należy przesunąć z godz. 2.00 na 3.00. Oznacza to, że niektórzy pracownicy przepracują jedną godzinę mniej niż przewiduje obowiązujący ich wymiar czasu pracy.
Kadrowy Roku 2010 wybrany!
24 mar 2011
W 8 edycji konkursu Kadrowy Roku wzięło udział około 700 uczestników, którzy walczyli o tytuł najlepszego kadrowca. Pierwsze miejsce zajęła Pani Renata Zdebik, specjalista ds. kadr i płac z Bolęcina, której wiedza i pasja do pracy zawodowej doprowadziły ją do zwycięstwa w konkursie.
Likwidacja wydziałów pracy w sądach rejonowych
24 mar 2011
Od 1 kwietnia przestaną istnieć wydziały pracy w niektórych sądach rejonowych.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
23 mar 2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza płatników składek na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmie m.in. obsługę programu Płatnik, zgłaszanie pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych i wykonujących pracę w szczególnym charakterze, stosowanie właściwego ustawodawstwa przy zatrudnieniu w krajach unijnych.
Zatrudnianie cudzoziemców - 19 tys. pozwoleń na pracę
23 mar 2011
Około 19 tys. cudzoziemców otrzymało w 2010 r. w woj. mazowieckim pozwolenia na pracę. Na podstawie oświadczenia składanego przez pracodawcę zatrudnionych było 90 tys. cudzoziemców - poinformowała Agnieszka Łuszczyńska z urzędu wojewódzkiego.
Czy pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego?
22 mar 2011
Do końca marca 2011 r. pracodawcy powinni udzielić pracownikom urlopów wypoczynkowych niewykorzystanych w 2010 roku.
Pracownicy oddelegowani do pracy w Niemczech muszą otrzymać niemieckie minimalne wynagrodzenie
22 mar 2011
Od 1 maja 2011 r. Niemcy otwierają rynek pracy dla pracowników z Unii Europejskiej. Oznacza to m.in., że coraz bardziej powszechne stanie się oddelegowanie do pracy w Niemczech polskich pracowników, zwłaszcza pozyskanych przez agencje pośrednictwa pracy i agencje pracy tymczasowej.
Balcerowicz - Rostowski: telewizyjna debata ws. OFE
22 mar 2011
Wydatki na OFE są najbardziej bezsensownymi wydatkami w budżecie -
powiedział podczas debaty telewizyjnej na temat zmian w
OFE minister finansów Jacek Rostowski. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza
pieniądze w OFE budują ludzkie oszczędności.