REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Już wkrótce nowe przepisy dotyczące rozliczania czasu pracy

REKLAMA

W przyszłym tygodniu do konsultacji społecznych i międzyresortowych trafi przygotowany przez resort pracy projekt zmian dotyczący rozliczania czasu pracy - poinformował minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz pytany był przez dziennikarzy m.in. o działania resortu pracy w kontekście ubiegłotygodniowych danych o wzroście PKB w III kwartale (według GUS wyniósł on 1,4 proc., podczas gdy ekonomiści oczekiwali wzrostu o 1,8 proc.). Minister powiedział, że wzrost gospodarczy jest najlepszym czynnikiem dla tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Autopromocja

"Naszym zadaniem w ramach środków z Funduszu Pracy jest po pierwsze wspieranie osób poszukujących pracy i umożliwienie im aktywnego poszukiwania pracy, czyli dotowanie staży podyplomowych, otwierania własnej działalności gospodarczej, czy wspieranie pracodawców w tworzeniu nowych miejsc pracy" - poinformował.

Wskazał, że działania takie ministerstwo będzie intensywnie prowadzić w przyszłym roku, stawiając na efektywność wydatkowania pieniędzy publicznych, a tak naprawdę pracodawców, którzy opłacają składki za swoich pracowników.

Minister zapowiedział różnego rodzaju zmiany w kodeksie pracy. Podkreślił, że w przyszłym tygodniu do konsultacji społecznych i międzyresortowych trafi projekt dotyczący rozliczenia czasu pracy. "Myślę, że to oczekiwana zmiana przez wiele środowisk. Prowadziliśmy bardzo pozytywny dialog ze środowiskiem pracodawców i związkowców. Zebraliśmy te wszystkie uwagi i teraz naszą rolą jest zaproponowanie określonego projektu, aby jak najszybciej trafił on pod obrady parlamentu" - powiedział. Zdaniem ministra zmiany prawne mogą mieć pozytywny wpływ na stabilizowanie zatrudnienia.

Kosiniak-Kamysz zwrócił też uwagę, że w zeszłym miesiącu zostały obniżone stopy procentowe NBP o 25 pkt bazowych. "Myślę, że warto wsłuchać się w głos Rady Polityki Pieniężnej, jakie będą jej decyzje. To (obniżki stóp - PAP) pobudza konsumpcję, a konsumpcja w momentach trudnych jest bardzo ważna, bo nakręca rynek i daje szanse na utrzymanie miejsc pracy" - wyjaśnił. Dodał, że tradycyjnie zawsze przed świętami rośnie konsumpcja, a to wpływa na tworzenie - przynajmniej czasowe - miejsc pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister zaznaczył, że PSL dość mocno wskazywało, że warto obniżyć stopy procentowe, a były wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak w ubiegłym miesiącu mówił o obniżce o 50 pkt bazowych. "25 pkt bazowych mamy już za sobą, może jeszcze warto o kolejne 25 pkt. Ale jest oczywiście autonomiczna decyzja Rady" - mówił minister. Dodał, że nowy szef PSL Janusz Piechociński ma podobne zdanie na temat stóp procentowych.

Minister zapewnił, że "jak najlepiej" ocenia perspektywy jego współpracy z Piechocińskim. Chwalił go za oceny sytuacji gospodarczej, poruszenie się w realiach europejskich i przygotowywane przez niego raporty. "Myślę, że jego głos w Radzie Ministrów będzie bardzo przydatny i ja osobiście na to bardzo liczę" - powiedział.

REKLAMA

Szef resortu pracy pytany był także o ocenę planu Komisji Europejskiej, która chce zobowiązać państwa UE do zapewnienia wszystkim osobom poniżej 25 lat miejsc pracy albo praktyk zawodowych, w ciągu czterech miesięcy po ukończeniu przez nie nauki w szkole czy na uczelni albo utracie poprzedniej pracy. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" napisał w poniedziałek, że projekt nowych regulacji ma zaprezentować w środę w Brukseli komisarz UE ds. zatrudnienia i spraw społecznych Laszlo Andor.

Kosiniak-Kamysz powiedział, że wsparcie osób młodych na rynku pracy jest rzeczą bardzo ważną, a w Polsce jest 700 tys. osób do 30. roku życia, które nie mają pracy. "Będę w środę w Brukseli na Radzie ds. Zatrudnienia, na pewno będziemy o tym dyskutować. Myślę, że to ciekawa koncepcja (...); liczę na to, co pan komisarz powie w tej sprawie" - powiedział minister. (PAP)

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

Czasami wydawałoby się, że pewne niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy nie mogą wywołać negatywnych konsekwencji. A jednak mogą, jak widać na przykładach niżej przytoczonych.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA