REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urząd pracy będzie efektywniej pomagał bezrobotnym

REKLAMA

Resort pracy chce poprawić efektywność urzędów pracy, by więcej osób znajdowało zatrudnienie. Ekonomiści uważają, że bezrobocie nie spadnie w wyniku polityki gospodarczej państwa, jednak może być mniej dotkliwe społecznie.

Problemom bezrobocia był poświęcony poniedziałkowy panel dyskusyjny pt. "Perspektywy rynku pracy w spowalniającej gospodarce", zorganizowany przez Szkołę Główną Handlową i Towarzystwo Ekonomistów Polskich.

REKLAMA

Autopromocja

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę podczas konferencji na efektywność urzędów pracy w walce z bezrobociem. Jego zdaniem niewielki wzrost bezrobocia (GUS podał w poniedziałek, że wzrosło w październiku do 12,5 proc. z 12,4 we wrześniu), zawdzięczamy uruchomieniu w drugiej połowie roku 0,5 mld zł z Funduszu Pracy. Pieniądze przekazano do powiatowych urzędów pracy. "We wniosku do ministra finansów (o wyrażenie zgody na przekazanie tych pieniędzy - PAP) wskazywaliśmy dużą efektywność i też taką narzuciliśmy urzędom pracy" - powiedział minister.

Wskazał, że z ostatnich analiz Narodowego Banku Polskiego wynika, że jedynie 18 proc. ofert, które doprowadziły do rozmów kwalifikacyjnych, to te skierowane do bezrobotnych za pośrednictwem urzędu pracy. Dodał, że tylko 9 proc. powiatowych urzędów pracy ma w swoich bazach wszystkie oferty pracy dostępne na ich rynku.

"To potwierdza nasz kierunek zmian w urzędach pracy, który chcemy zaproponować zmieniając ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy" - powiedział. Wskazał, że zachętą dla urzędów pracy do bardziej efektywnego działania byłoby wprowadzenie rankingu urzędów. Poinformował, że jego resort rozważa także wprowadzenie motywacyjnego systemu wynagrodzeń w urzędach pracy, który promowałby m.in. innowatorskie podejście do polityki zatrudnienia.

REKLAMA

Minister zaznaczył, że obecny, rozbudowany system doradztwa dla bezrobotnych i poradnictwa nie spełnia oczekiwań. Uważa, że nie należy rozdzielać funkcji doradztwa i pośrednictwa w znalezieniu pracy. Ponadto ministerstwo chciałoby, by urzędy pracy współpracowały z podmiotami prywatnymi w kwestiach zwalczania długotrwałego bezrobocia. "Dlatego już niedługo uruchomimy pilotaż dotyczący współpracy z takimi jednostkami w trzech województwach: mazowieckim podkarpackim i dolnośląskim" - poinformował minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas panelu omawiano m.in. koncepcję zróżnicowania wysokości płacy minimalnej od regionu. Kosiniak-Kamysz powiedział, że jest przeciwnikiem takiego rozwiązania. "Analizowaliśmy różne warianty (...) Nie wchodzi w grę regionalnie uwarunkowana płaca minimalna. To musiałoby się odbywać na poziomie powiatu, a nie regionu" - dodał. Według ministra taka zmiana mogłaby jednak prowadzić do tego, że pracodawcy z jednego powiatu przenosiliby działalność do sąsiedniego, z niższą płacą minimalną.

Paweł Strzelecki z NBP powiedział, że bank centralny gruntownie badał ten temat. "Zaobserwowaliśmy, że wzrost płacy minimalnej mógł mieć dla nas - NBP - dość niekorzystne konsekwencje, podbijając wzrost płac (...) Jeżeli zróżnicujemy płacę minimalną, to należałoby zróżnicować cały system pomocy społecznej" - zwrócił uwagę ekspert.

Zdaniem Piotra Lewandowskiego z Instytutu Badań Strukturalnych polityka gospodarcza nie powstrzyma wzrostu bezrobocia, ale może sprawić, by zjawisko to było jak najmniej dotkliwe.

Natomiast główny ekonomista Invest Banku Wiktor Wojciechowski powiedział, że nie zna kraju, w którym zmniejszono by bezrobocie w sposób istotny i trwały dzięki zwiększeniu wydatków na aktywną politykę rynku pracy. "To może być dodatek do pewnych innych działań dużo ważniejszych (...) Pokładanie nadmiernych nadziei w tym, że zwiększenie wydatków z Funduszu Pracy o miliard, dwa, pięć miliardów złotych (...) z małym prawdopodobieństwem będzie prowadziło do trwałych efektów" - uważa ekonomista. (PAP)

mmu/ amac/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA