Zmiany w urlopach rodzicielskich
REKLAMA
Projektowana ustawa ma umożliwić obojgu rodzicom skorzystanie z płatnego urlopu przez okres jednego roku, w związku z urodzeniem się ich dziecka, albo przez okres dłuższy niż jeden rok, w związku z jednoczesnym urodzeniem się większej liczby dzieci.
REKLAMA
Ponadto ustawa ma w większym niż dotychczas stopniu umożliwić rodzicom dziecka dzielenie się uprawnieniami rodzicielskimi przysługującymi w związku z opieką nad małym dzieckiem.
Projektowane zmiany mają ułatwić sprawowanie opieki nad małym dzieckiem w okresie pierwszego roku życia przez umożliwienie pracownicy–matce dziecka i pracownikowi–ojcu dziecka korzystania, tak jak dotychczas, z urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz z nowej instytucji urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar tych urlopów wyniesie 52 tygodnie, w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, natomiast w przypadku porodów mnogich wymiar ten wyniesie od 65 do 71 tygodni, w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
Nowy rodzaj urlopu – urlop rodzicielski – miałby przysługiwać bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze określonym w art. 1821 § 1 k.p. Pracownik będzie miał prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni – niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
Pracownik będzie mógł skorzystać ze swojego uprawnienia jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których każda nie będzie mogła być krótsza niż 8 tygodni.
Pracodawca będzie udzielał urlopu rodzicielskiego na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca będzie zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Projektodawcy proponują przyznanie pracownicy prawa do zadeklarowania jeszcze przed przewidywaną datą porodu, że zamierza ona korzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie z urlopu rodzicielskiego, także w pełnym wymiarze. W przypadku takiej deklaracji udzielano by, na podstawie jednego wniosku, urlopu na łączny okres obejmujący urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski.
Ponadto projekt zakłada m.in.:
- podwyższenie od 1 stycznia 2014 r. wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego (nowy wymiar urlopu wyniesie do 6 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, i do 8 tygodni – w przypadku porodu mnogiego),
- przyznanie obojgu rodzicom prawa do skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego – na równych prawach,
- podwyższenie od 1 stycznia 2014 r. wymiaru dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (nowy wymiar urlopu wyniesie do 6 tygodni – w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka, do 8 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka, i do 3 tygodni – w przypadku przyjęcia na wychowanie starszego dziecka).
Jeżeli ustawa zostanie uchwalona, to nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2013 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat