REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą zmiany w Karcie Nauczyciela

REKLAMA

Wynagradzanie nauczycieli, urlop dla poratowania zdrowia i urlop wypoczynkowy - m.in. tych kwestii mogą dotyczyć zmiany w ustawie Karta Nauczyciela. W czwartek członkowie sejmowej komisji edukacji zabrali głos w tej sprawie.

Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży minister edukacji Krystyna Szumilas przedstawiła informację na temat kierunków zmian w ustawie Karta Nauczyciela.

Według minister rozmowy pomiędzy resortem a przedstawicielami środowisk oświatowych i samorządowych trwają od lipca br. i jeszcze się nie zakończyły. Jak mówiła Szumilas, podczas spotkań podjęto kwestie urlopu dla poratowania zdrowia, urlopu wypoczynkowego, wynagradzania nauczycieli, dodatków socjalnych oraz możliwościach awansu i rozwoju zawodowego nauczycieli.

W informacji MEN na temat Karty Nauczyciela znalazły się dwie propozycje zmian. W sprawie urlopu wypoczynkowego resort, mając na względzie wzmocnienie opiekuńczej roli szkoły oraz rozszerzenie oferty szkoły w okresie ferii oraz dni świątecznych, proponuje określenie urlopu wypoczynkowego nauczycieli w wymiarze dni roboczych. Nauczyciele w dni robocze wolne od zajęć dydaktycznych mieliby realizować zadania na rzecz uczniów.

Samorządy dotychczas rozliczały się z pieniędzy wydanych na wynagrodzenia dla nauczycieli osobno dla wszystkich stopni awansu zawodowego. MEN chce, aby samorządy rozliczały się z całej kwoty bez względu na stopnie awansu. W sprawie wynagrodzeń resort proponuje odejście od uposażenia o charakterze czysto socjalnym, czyli prawa do lokalu mieszkalnego, dodatku mieszkaniowego, użytkowania działki gruntu szkolnego i zajmowania mieszkań w budynkach szkolnych oraz zasiłku na zagospodarowanie.

Poseł Lech Sprawka (PiS) odniósł się do sugerowanego wcześniej przez MEN rozwiązania w sprawie urlopu dla poratowania zdrowia, zgodnie z którym decyzję o przyznaniu nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia miałby decydować lekarz medycyny pracy, a nie jak do tej pory lekarz rodzinny. Posłowi wydaje się takie rozwiązanie trudne do zastosowania, ponieważ "informacja o stanie zdrowia znajduje się u lekarza rodzinnego i nie ma podstaw formalnych do przeniesienia tego" - mówił Sprawka. Poseł zastanawiał się, czy za urlopy dla poratowania zdrowia powinny płacić samorządy, czy powinno to być pokrywane w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

Autopromocja


Dariusz Piątkowski (PiS) powiedział, że Karta Nauczyciela powinna objąć także nauczycieli zatrudnionych w szkołach niepublicznych, które także są dotowane z budżetu państwa. Jego zdaniem MEN powinien zwiększyć nadzór nad samorządami, które "często traktują nauczycieli jako niepotrzebny dodatek". Jak zaznaczył Piątkowski, samorządowcy doprowadzają do likwidacji szkół, ponieważ mogą zakazać naboru do tych szkół.

Z posłem zgodził się obecny na posiedzeniu prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Podkreślił, że nauczyciele szkół niepublicznych, szczególnie zatrudnieni w gminach, bardzo często nie mają alternatywy, dlatego godzą się na każdą pracę i za każdą pensję. Według niego należałoby przeprowadzić badanie poziomu zadowolenia wśród nauczycieli szkół niepublicznych.

Według niego samorządy "są suwerenami w zakresie polityki oświatowej wbrew literze prawa". "Ani nie stanowią zakładu pracy, ani nie są kierownikami, a decydują o wszystkim, od sprzątaczki po dyrektora szkoły" - mówił Broniarz.

Z kolei posłanka Ligia Krajewska (PO) podkreśliła, że samorządy jako jednostki odpowiadające za organizację oświaty muszą reagować w sytuacji, gdy do szkoły zgłosi się mniejsza liczba uczniów. "Jeśli szkoły stoją puste, samorząd musi zastosować taki mechanizm, który zgodny jest z dobrym zarządzaniem" - mówiła.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA