Rodzice dzieci urodzonych w 2013 r. nie będą równo traktowani
Teraz długość urlopu macierzyńskiego to 24 tygodnie (płatne 100 proc. pensji). Po zmianach dodatkowy wymiar urlopu udzielany ma być bezpośrednio po macierzyńskim, a przez drugie pół roku matka ma pobierać 60 proc. wynagrodzenia.
Jednak nie wszystkie kobiety i ich pociechy będą miały tyle szczęścia. "Nasze dzieci, pomimo że urodzone w jednym roku, zostaną od dnia narodzin podzielone na dwie grupy", czytamy w liście otwartym, który do ministra wystosowała grupa rodziców oczekujących na powiększenie rodziny w I kwartale 2013 r.
Autorzy podkreślają, że jedynie rodzice dzieci urodzonych po 17 marca 2013 r. będą mieli szansę skorzystać z proponowanej możliwości wydłużenia urlopu do 52 tygodni. Dlaczego? Bo tylko ci rodzice w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 1 września 2013 r. będą jeszcze przebywać na urlopie macierzyńskim.
Autorzy petycji proponują przesunąć termin wejścia w życie ustawy na 10 czerwca. (PAP)
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: