Nabycie prawa do emerytury nie może być wyłączną przyczyną zwolnienia
REKLAMA
Pracodawcy nie mogą więc uzasadniać zwolnienia pracownika wyłącznie tym, że przekroczył on określony wiek i nabył prawo do świadczeń. Oznacza to, że sądy mogą uchylać nieprawomocne wyroki w sprawach dotyczących zwolnień starszych pracowników. A pracodawcy muszą staranniej uzasadniać wypowiedzenia umów takim pracownikom. W przeciwnym razie narażą się na zarzut dyskryminowania podwładnych. Uchwała SN może wpłynąć też na rynek pracy. Więcej osób po 55 roku życia będzie mogło kontynuować zatrudnienie.
Sąd Najwyższy uchwałą uporządkował także własne orzecznictwo w sprawach dotyczących zwalniania osób w wieku emerytalnym. Dotychczas nie było ono jednolite. W wyroku z 29 września 2005 r. (II PK 19/05, OSNP 2006/15-16/236) SN orzekł, że uzyskanie przez pracownika prawa do emerytury jest uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 45 par. 1 k.p.). Z kolei w orzeczeniu z 19 listopada 2008 r. (I PZP 4/08) SN stwierdził, że wypowiedzenie umowy o pracę pracownicy kolei z powodu osiągnięcia przez nią wieku emerytalnego stanowi dyskryminację ze względu na płeć.
Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.
Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineREKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: