Prawo do dodatkowych 8 tygodni zasiłku opiekuńczego
REKLAMA
Od 1 stycznia br. ojciec dziecka może wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad dzieckiem w okresie pobytu matki dziecka w szpitalu. Od dnia urodzenia dziecka pracownik może dodatkowo korzystać z zasiłku opiekuńczego maksymalnie przez 8 pierwszych tygodni po porodzie, czyli przez 56 dni.
REKLAMA
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ojcu dziecka niezależnie od 60 dni zasiłku opiekuńczego, który w roku kalendarzowym przysługuje na chorych członków rodziny i dzieci.
WAŻNE!
O dodatkowe 8 tygodni zasiłku opiekuńczego może starać się ubezpieczony ojciec dziecka, jeżeli w okresie pierwszych 8 tygodni po porodzie pracownica uprawniona do urlopu i zasiłku macierzyńskiego wymaga opieki szpitalnej i nie może sama zająć się dzieckiem.
Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Na takich samych zasadach jak ojcu dziecka dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje innemu członkowi rodziny, który zaopiekuje się dzieckiem.
Okresu 8 tygodni dodatkowego zasiłku opiekuńczego płatnik świadczeń (pracodawca lub ZUS) nie wlicza do wymiaru zasiłku opiekuńczego z innych tytułów, np. w związku z opieką nad chorym członkiem rodziny - żoną, ojcem albo chorym dzieckiem.
Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego uzyska ojciec dziecka, która przerwie zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
W związku z pobytem żony pracownika w szpitalu pracownik zatrudniony u Państwa może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Kiedy pracownik jest na zasiłku opiekuńczym w związku z opieką nad dzieckiem, będzie przysługiwał mu taki dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez okres nie dłuższy niż 8 tygodni.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat