Święta prawosławne 2022
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy święta prawosławne w 2022 roku?
Kalendarz najważniejszych świąt prawosławnych naniesionych na kalendarz gregoriański (prawosławni korzystają z kalendarza juliańskiego) przedstawia się następująco:
REKLAMA
- 7 stycznia - Boże Narodzenie,
- 8 stycznia - II Dzień Bożego Narodzenia,
- 9 stycznia - III Dzień Bożego Narodzenia,
- 15 lutego - Spotkanie Pańskie
- 7 kwietnia - Zwiastowanie Bogurodzicy,
- 17 kwietnia - Niedziela Palmowa,
- 24 kwietnia - Wielkanoc,
- 2 czerwca - Wniebowstąpienie Pańskie ,
- 12 czerwca - Pięćdziesiątnica,
- 19 sierpnia - Przemienienie Pańskie,
- 28 sierpnia - Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy
- 21 września - Narodzenie Najświętszej Bogurodzicy,
- 27 września - Podwyższenie Krzyża Pańskiego,
- 4 grudnia - Wprowadzenie Najświętszej Bogurodzicy do Świątyni.
Święta prawosławne 2022 - Wielkanoc
Kiedy wypada prawosławna Wielkanoc w 2022 roku? Katolicy obchodzili święta wielkanocne 17 i 18 kwietnia 2022 r. Natomiast Wielkanoc prawosławna wypada 24 kwietnia 2022 r. czyli tydzień po Wielkanocy katolickiej. Co ciekawe, kalendarz świąt prawosławnych wymienia tylko jeden dzień - 24 kwietnia, a nie tak jak u katolików, gdzie występuje pierwszy i drugi dzień świąt.
Święta prawosławne 2022 - Boże Narodzenie
Święta prawosławne Bożego Narodzenia wypadają 2 tygodnie po świętach obchodzonych w Kościele katolickim. Różnica wynikająca ze stosowania różnych kalendarzy (katolicy - gregoriański, prawosławni - juliański) powoduje, że Boże Narodzenie u prawosławnych wypada już w kolejnym roku kalendarzowym. W związku z powyższym prawosławni w 2022 r. świętowali już Boże Narodzenie w dniach 7-9 stycznia. Kolejne święta będą już 7-9 stycznia 2023 r.
Święta prawosławne a wolne od pracy w Polsce
Prawosławie nie jest główną religią w Polsce, a ustawa o dniach wolnych od pracy opiera się na świętach państwowych i katolickich. Święta prawosławne nie są więc uwzględnione w wykazie dni wolnych od pracy w Polsce. Istnieją jednak przepisy prawne, które zezwalają na wystąpienie do pracodawcy z wnioskiem o przyznanie dnia wolnego w celu obchodzenia świąt wyznania innego niż katolickie. Pracownik wyznający religię prawosławną może więc złożyć wniosek o zwolnienie od pracy nie później jednak niż na 7 dni przed planowanym dniem wolnym. Co do zasady, nie zwalnia to pracownika z obowiązku odrobienia takiego dnia wolnego, jeśli pracodawca wyrazi taką wolę.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Święta innych religii a dzień wolny od pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat