Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP
REKLAMA
REKLAMA
Bonusy i dni wolne dla pracowników, którzy zaszczepili się przeciw COVID-19
Aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa Sars-Cov-2, coraz więcej firm decyduje się na przyznanie bonusów finansowych oraz dni wolnych dla pracowników, którzy zdecydują się na szczepienie przeciw COVID-19. Czy takie działanie jest zgodne z Kodeksem Pracy?
REKLAMA
Zgodnie z art. 113 Kodeksu pracy jakakolwiek bezpośrednia czy pośrednia dyskryminacja w miejscu pracy jest niedopuszczalna. Jednocześnie, na podstawie art. 18(3)a par. 1 kodeksu pracy:
„Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy” co oznacza, że jakiekolwiek nierówne traktowanie niewymienione w Kodeksie pracy można zaklasyfikować jako dyskryminację.
Dzień wolny na szczepienie - PIP
Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, Państwowa Inspekcja Pracy potwierdziła, że przyznawanie dodatkowego dnia wolnego dla osób, które zdecydują się na szczepienie przeciw COVID-19 nie narusza przepisów o równym traktowaniu.
Departament prawny Głównego Inspektoratu Pracy (GIP) uważa za celowe i zasadne jak najszersze poddawanie się pracowników dobrowolnym szczepieniom przeciw COVID-19 i przyznaje, że pracodawcy mogą zachęcać pracowników do poddania się szczepieniom, w szczególności organizując punkty szczepień w zakładach pracy lub przyznając pracownikom dodatkowy dzień wolny na szczepienie.
Gratyfikacja z tytułu szczepienia - PIP
Państwowa Inspekcja Pracy nie wypowiedziała się jednak jednoznacznie w kwestii wypłat gratyfikacji finansowanej z tytułu zaszczepienia się, jednak przypomniała, że Pracodawcy muszą przestrzegać zasady równego traktowania w zatrudnieniu.
Wielu ekspertów ds. prawa pracy uważa, że niezaszczepieni pracownicy mogą domagać się roszczeń finansowych od pracodawcy, ponieważ szczepienia są nieobowiązkowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat