Kategorie

Urlop przy różnych wymiarach czasu pracy

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Wymiar czasu pracy a wymiar urlopu.
Wymiar czasu pracy a wymiar urlopu.
inforCMS
Zasadą jest, że pracodawca zatrudnia pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy, czyli na cały etat, co w praktyce oznacza 40 godzin pracy tygodniowo i prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Jaki jest natomiast wymiar urlopu dla pracownika pracującego na ½ lub ¾ etatu?

Wymiar czasu pracy to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Przy zatrudnieniu na cały etat, jest to średnio 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. W przypadku zatrudnienia na pół etatu, będzie to średnio 4 godziny dziennie i 20 tygodniowo, a przy ¼ średnio 2 godziny dziennie i 10 w ciągu tygodnia.

Proporcjonalnie do godzin pracy zostaje zmniejszona również przysługująca pracownikowi liczba dni urlopu wypoczynkowego.

Praca na cały etat

Podstawowy wymiar urlopu dla pracownika pracującego w pełnym wymiarze czasu pracy, tj. na cały etat wynosi 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, albo 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony dłużej niż 10 lat.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Zasadą jest, że urlop jest udzielany godzinowo, bowiem tylko taki system gwarantuje sprawiedliwe udzielenie urlopu. W przypadku pracy na cały etat obejmujący 8 godzin dziennie nie ma to większego znaczenia, bowiem 1 dzień urlopu (czyli 8 godzin) będzie zawsze równał się 1 dniowi pracy – 8 godzin.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Należy jednak pamiętać że 26 dni urlopu x 8 godzin = 208 godzin. Sytuacja zmienia się w przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, gdyż wtedy ze względu na skrócony dzienny czas pracy, liczba dni urlopu może ulec zwiększeniu.

Praca na ¾ etatu

Wymiar urlopu dla osoby pracującej na ¾ etatu, przy założeniu że przysługuje jej 26 dni urlopu, wynosi ¾ x 26 dni = 19,5 dnia. Ważne jest, że urlop udzielany proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy podlega zaokrągleniu. Zatem pracownikowi zatrudnionemu na ¾ etatu będzie przysługiwało 20 dni urlopu. 20 dni x 8 godzin = 160 godzin. Jeżeli jednak pracownik pracuje np. 6 godzin dziennie, to od jego puli godzinowej odejmuje się 6 godzin, a nie 8.

Oznacza to w praktyce, że pracownikowi pracujący w niepełnym wymiarze czasu pracy będzie przysługiwało więcej dni urlopowych.

Forum Kadry

Pan Tomasz pracuje na ¾ etatu, 6 godzin dziennie, przez 5 dni w tygodniu. Przysługuje mu 20 dni urlopu, czyli 160 godzin. Chciałby wykorzystać 10 dni swojego urlopu. Od całej godzinowej puli urlopowej należy mu odjąć 60 godzin (10 x 6), czyli zostanie mu 100 godzin urlopu.

Praca na ½ etatu

Wymiar urlopu dla osoby pracującej na ½ etatu, przy założeniu że przysługuje jej 26 dni urlopu, wynosi ½ x 26 dni = 13 dni. 13 dni x 8 godzin = 104 godziny.

Polecamy: PIT-y 2015 (książka + CD)

Reklama

Pan Tomasz zatrudniony na 1/2 etatu, który pracuje od poniedziałku do czwartku w następujący sposób: w poniedziałek - 3 godziny, we wtorek - 5 godzin, w środę - 7 godzin, w czwartek - 5 godzin, wnioskuje o urlop na cały tydzień. W związku z tym, że jest zatrudniony na pół etatu i ma 1,5 roczny staż pracy, ma prawo do 10 dni urlopu, co w przeliczeniu na godziny daje 80 godzin urlopu (10 x 8). Gdyby w tym czasie pracownik nie korzystał z urlopu, to pracowałby 20 godzin. Oznacza to, że z wymiaru godzinowego pracodawca odejmie temu pracownikowi 20 godzin. Do wykorzystania pozostanie mu więc 60 godzin urlopu.

Niezależnie od powyższego, wszystkim pracownikom, zarówno tym zatrudnionym na cały etat, jak i w niepełnym wymiarze czasu pracy, przysługuje w ciągu roku 4 dni urlopu na żądanie. Ponadto, również każdy pracownik może złożyć wniosek o urlop bezpłatny

Przerwanie urlopu

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.