REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop przy różnych wymiarach czasu pracy

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Wymiar czasu pracy a wymiar urlopu.
Wymiar czasu pracy a wymiar urlopu.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zasadą jest, że pracodawca zatrudnia pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy, czyli na cały etat, co w praktyce oznacza 40 godzin pracy tygodniowo i prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Jaki jest natomiast wymiar urlopu dla pracownika pracującego na ½ lub ¾ etatu?

Wymiar czasu pracy to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Przy zatrudnieniu na cały etat, jest to średnio 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. W przypadku zatrudnienia na pół etatu, będzie to średnio 4 godziny dziennie i 20 tygodniowo, a przy ¼ średnio 2 godziny dziennie i 10 w ciągu tygodnia.

Autopromocja

Proporcjonalnie do godzin pracy zostaje zmniejszona również przysługująca pracownikowi liczba dni urlopu wypoczynkowego.

Praca na cały etat

Podstawowy wymiar urlopu dla pracownika pracującego w pełnym wymiarze czasu pracy, tj. na cały etat wynosi 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, albo 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony dłużej niż 10 lat.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Zasadą jest, że urlop jest udzielany godzinowo, bowiem tylko taki system gwarantuje sprawiedliwe udzielenie urlopu. W przypadku pracy na cały etat obejmujący 8 godzin dziennie nie ma to większego znaczenia, bowiem 1 dzień urlopu (czyli 8 godzin) będzie zawsze równał się 1 dniowi pracy – 8 godzin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Należy jednak pamiętać że 26 dni urlopu x 8 godzin = 208 godzin. Sytuacja zmienia się w przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, gdyż wtedy ze względu na skrócony dzienny czas pracy, liczba dni urlopu może ulec zwiększeniu.

Praca na ¾ etatu

Wymiar urlopu dla osoby pracującej na ¾ etatu, przy założeniu że przysługuje jej 26 dni urlopu, wynosi ¾ x 26 dni = 19,5 dnia. Ważne jest, że urlop udzielany proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy podlega zaokrągleniu. Zatem pracownikowi zatrudnionemu na ¾ etatu będzie przysługiwało 20 dni urlopu. 20 dni x 8 godzin = 160 godzin. Jeżeli jednak pracownik pracuje np. 6 godzin dziennie, to od jego puli godzinowej odejmuje się 6 godzin, a nie 8.

Oznacza to w praktyce, że pracownikowi pracujący w niepełnym wymiarze czasu pracy będzie przysługiwało więcej dni urlopowych.

Forum Kadry

Pan Tomasz pracuje na ¾ etatu, 6 godzin dziennie, przez 5 dni w tygodniu. Przysługuje mu 20 dni urlopu, czyli 160 godzin. Chciałby wykorzystać 10 dni swojego urlopu. Od całej godzinowej puli urlopowej należy mu odjąć 60 godzin (10 x 6), czyli zostanie mu 100 godzin urlopu.

Praca na ½ etatu

Wymiar urlopu dla osoby pracującej na ½ etatu, przy założeniu że przysługuje jej 26 dni urlopu, wynosi ½ x 26 dni = 13 dni. 13 dni x 8 godzin = 104 godziny.

Polecamy: PIT-y 2015 (książka + CD)

Pan Tomasz zatrudniony na 1/2 etatu, który pracuje od poniedziałku do czwartku w następujący sposób: w poniedziałek - 3 godziny, we wtorek - 5 godzin, w środę - 7 godzin, w czwartek - 5 godzin, wnioskuje o urlop na cały tydzień. W związku z tym, że jest zatrudniony na pół etatu i ma 1,5 roczny staż pracy, ma prawo do 10 dni urlopu, co w przeliczeniu na godziny daje 80 godzin urlopu (10 x 8). Gdyby w tym czasie pracownik nie korzystał z urlopu, to pracowałby 20 godzin. Oznacza to, że z wymiaru godzinowego pracodawca odejmie temu pracownikowi 20 godzin. Do wykorzystania pozostanie mu więc 60 godzin urlopu.

Niezależnie od powyższego, wszystkim pracownikom, zarówno tym zatrudnionym na cały etat, jak i w niepełnym wymiarze czasu pracy, przysługuje w ciągu roku 4 dni urlopu na żądanie. Ponadto, również każdy pracownik może złożyć wniosek o urlop bezpłatny

Przerwanie urlopu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Uciążliwy obowiązek pracodawcy - comiesięczne wpłaty na PFRON

  Od 1 marca 2024 r. zwiększyła się comiesięczna wpłata na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wpłata wynosi 3065,16 zł za etat. Czy każdy pracodawca musi dokonywać wpłat na PFRON?

  4-dniowy tydzień pracy [WYWIAD]

  4-dniowy tydzień w pracy w Polsce? Czy to możliwe na gruncie przepisów Kodeksu pracy? Czy 4 dni pracy to mniejsza liczba godzin pracy i niższe wynagrodzenie? Jak krótszy tydzień pracy wpływa na zaangażowanie i wydajność pracowników?

  Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2024 - podstawa wymiaru

  Podstawa wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy w 2024 roku zależy od formy opodatkowania - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa. Jaka jest wysokość składki zdrowotnej w tych przypadkach?

  Podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

  Fala podwyżek dla pracowników sfery budżetowej przybiera na sile. Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

  REKLAMA

  Podwyżki w CBA. Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego zarobi maksymalnie 18780 zł, agent specjalny – 10140 zł, agent – 8220 zł. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

  Centralne Biuro Antykorupcyjne również dostanie podwyżki. Chociaż aktualne stawki uposażenia w CBA obowiązują od 1 marca 2023 r., podwyżki nastąpią także w 2024 r. Uposażenia wzrosną z poziomu 4800–15650 zł do poziomu 5760–18780 zł. Funkcjonariusze CBW otrzymają podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Emeryt może dorobić do emerytury 5278,30 zł bez zmniejszenia świadczenia. Zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 9802,50 zł przychodu. Nowe kwoty obowiązują od 1 marca 2024 r.

  Próg przychodowy, po przekroczeniu którego następuje zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych wzrósł 1 marca 2024 r. z 5036,50 zł do 5278,30 zł. Zawieszenie wypłaty świadczeń następu po przekroczeniu progu 9802,50 zł. Poprzednio było to 9353,50 zł.

  Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

  Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  REKLAMA

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  REKLAMA