| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Urlop przy różnych wymiarach czasu pracy

Urlop przy różnych wymiarach czasu pracy

Zasadą jest, że pracodawca zatrudnia pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy, czyli na cały etat, co w praktyce oznacza 40 godzin pracy tygodniowo i prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Jaki jest natomiast wymiar urlopu dla pracownika pracującego na ½ lub ¾ etatu?

Wymiar czasu pracy to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Przy zatrudnieniu na cały etat, jest to średnio 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. W przypadku zatrudnienia na pół etatu, będzie to średnio 4 godziny dziennie i 20 tygodniowo, a przy ¼ średnio 2 godziny dziennie i 10 w ciągu tygodnia.

Proporcjonalnie do godzin pracy zostaje zmniejszona również przysługująca pracownikowi liczba dni urlopu wypoczynkowego.

Praca na cały etat

Podstawowy wymiar urlopu dla pracownika pracującego w pełnym wymiarze czasu pracy, tj. na cały etat wynosi 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, albo 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony dłużej niż 10 lat.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Zasadą jest, że urlop jest udzielany godzinowo, bowiem tylko taki system gwarantuje sprawiedliwe udzielenie urlopu. W przypadku pracy na cały etat obejmujący 8 godzin dziennie nie ma to większego znaczenia, bowiem 1 dzień urlopu (czyli 8 godzin) będzie zawsze równał się 1 dniowi pracy – 8 godzin.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Należy jednak pamiętać że 26 dni urlopu x 8 godzin = 208 godzin. Sytuacja zmienia się w przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, gdyż wtedy ze względu na skrócony dzienny czas pracy, liczba dni urlopu może ulec zwiększeniu.

Praca na ¾ etatu

Wymiar urlopu dla osoby pracującej na ¾ etatu, przy założeniu że przysługuje jej 26 dni urlopu, wynosi ¾ x 26 dni = 19,5 dnia. Ważne jest, że urlop udzielany proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy podlega zaokrągleniu. Zatem pracownikowi zatrudnionemu na ¾ etatu będzie przysługiwało 20 dni urlopu. 20 dni x 8 godzin = 160 godzin. Jeżeli jednak pracownik pracuje np. 6 godzin dziennie, to od jego puli godzinowej odejmuje się 6 godzin, a nie 8.

Oznacza to w praktyce, że pracownikowi pracujący w niepełnym wymiarze czasu pracy będzie przysługiwało więcej dni urlopowych.

Forum Kadry

Pan Tomasz pracuje na ¾ etatu, 6 godzin dziennie, przez 5 dni w tygodniu. Przysługuje mu 20 dni urlopu, czyli 160 godzin. Chciałby wykorzystać 10 dni swojego urlopu. Od całej godzinowej puli urlopowej należy mu odjąć 60 godzin (10 x 6), czyli zostanie mu 100 godzin urlopu.

Praca na ½ etatu

Wymiar urlopu dla osoby pracującej na ½ etatu, przy założeniu że przysługuje jej 26 dni urlopu, wynosi ½ x 26 dni = 13 dni. 13 dni x 8 godzin = 104 godziny.

Polecamy: PIT-y 2015 (książka + CD)

Pan Tomasz zatrudniony na 1/2 etatu, który pracuje od poniedziałku do czwartku w następujący sposób: w poniedziałek - 3 godziny, we wtorek - 5 godzin, w środę - 7 godzin, w czwartek - 5 godzin, wnioskuje o urlop na cały tydzień. W związku z tym, że jest zatrudniony na pół etatu i ma 1,5 roczny staż pracy, ma prawo do 10 dni urlopu, co w przeliczeniu na godziny daje 80 godzin urlopu (10 x 8). Gdyby w tym czasie pracownik nie korzystał z urlopu, to pracowałby 20 godzin. Oznacza to, że z wymiaru godzinowego pracodawca odejmie temu pracownikowi 20 godzin. Do wykorzystania pozostanie mu więc 60 godzin urlopu.

Niezależnie od powyższego, wszystkim pracownikom, zarówno tym zatrudnionym na cały etat, jak i w niepełnym wymiarze czasu pracy, przysługuje w ciągu roku 4 dni urlopu na żądanie. Ponadto, również każdy pracownik może złożyć wniosek o urlop bezpłatny

Przerwanie urlopu

Czytaj także

Aktualizacja: 15.01.2016

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wymiar czasu pracy a wymiar urlopu.
Wymiar czasu pracy a wymiar urlopu.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »