| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Na jaki urlop wypoczynkowy może liczyć pracownik tymczasowy?

Na jaki urlop wypoczynkowy może liczyć pracownik tymczasowy?

Pracownikom tymczasowym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop przysługuje im na innych zasadach niż zwykłym pracownikom. 

Po pierwsze, jeśli okres wykonywania pracy na rzecz pracodawcy jest krótszy niż sześć miesięcy, agencja i pracodawca przed zawarciem umowy mogą uzgodnić wykorzystanie przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego, w całości lub w części, w okresie wykonywania pracy tymczasowej. O dokonanych ustaleniach agencja powinna zawiadomić pracownika tymczasowego przed zawarciem przez niego umowy.

Po drugie, jeśli czas wykonywania pracy na rzecz danego pracodawcy użytkownika obejmuje sześć miesięcy lub okres dłuższy, pracodawca musi umożliwić pracownikowi tymczasowemu wykorzystanie w tym okresie urlopu wypoczynkowego.

Następuje to w terminie ustalonym z pracownikiem, w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu.

Długość okresu wykonywania pracy przez pracownika na rzecz danego pracodawcy użytkownika, decyduje o trybie udzielenia urlopu.

Niewykorzystanie urlopu

Agencja pracy tymczasowej wypłaca pracownikowi tymczasowemu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop lub jego część.

Wynagrodzenie za jeden dzień urlopu lub ekwiwalent pieniężny za jeden dzień tego urlopu ustala się, dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika w okresie wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie przysługiwało.

Zobacz serwis: Urlopy okolicznościowe

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy powinien być wypłacony w dacie rozwiązania umowy o pracę, z tytułu której pracownik nabył do niego prawo.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK