Za 3 maja nie przysługuje dzień wolny
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku, jeśli w dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy przypada święto, pracodawca ma obowiązek przyznać pracownikom inny dzień wolny. Jeżeli w sobotę, która jest co do zasady dniem wolnym wypada święto, to sobota nie jest dniem wolnym od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, tylko ze względu na święto. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Jeśli święto przypada w dzień pracy pracownicy mają wolne. Inaczej jest w sytuacji, gdy święto wypada w dzień wolny.
REKLAMA
Zobacz: Czy można wysłać pracownika na zaległy urlop?
W 2009 roku dwukrotnie wystąpi taka sytuacja, w dniu 15 sierpnia i 26 grudnia.
Święto przypadające w niedzielę nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy pracownika. Dlatego gdy święto występuje w niedzielę, nie trzeba oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego od pracy.
Święto Konstytucji 3 maja w tym roku przypada w niedzielę. Pracodawcy nie ma więc obowiązku udzielić pracownikom innego dnia wolnego tym pracownikom.
We wszystkie dni świąteczne, nawet te, które przypadają w niedziele, obowiązuje zakaz handlu w placówkach handlowych. Pracownicy zatrudnieni w takich placówkach nie mogą w te dni wykonywać pracy.
Zobacz serwis: Urlopy okolicznościowe
Podstawa prawna: Art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.)
Art. 130, art. 151 (9a) Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat