| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Za 3 maja nie przysługuje dzień wolny

Za 3 maja nie przysługuje dzień wolny

Część pracowników zastanawia się, czy majowy weekend zostanie przedłużony, przez oddanie dnia wolnego za 3 maja, przypadający w niedziele.

W przypadku, jeśli w dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy przypada święto, pracodawca ma obowiązek przyznać pracownikom inny dzień wolny. Jeżeli w sobotę, która jest co do zasady dniem wolnym wypada święto, to sobota nie jest dniem wolnym od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, tylko ze względu na święto. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Jeśli święto przypada w dzień pracy pracownicy mają wolne. Inaczej jest w sytuacji, gdy święto wypada w dzień wolny.

Zobacz: Czy można wysłać pracownika na zaległy urlop?

W 2009 roku dwukrotnie wystąpi taka sytuacja, w dniu 15 sierpnia i 26 grudnia.

Święto przypadające w niedzielę nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy pracownika. Dlatego gdy święto występuje w niedzielę, nie trzeba oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Święto Konstytucji 3 maja w tym roku przypada w niedzielę. Pracodawcy nie ma więc obowiązku udzielić pracownikom innego dnia wolnego tym pracownikom.
We wszystkie dni świąteczne, nawet te, które przypadają w niedziele, obowiązuje zakaz handlu w placówkach handlowych. Pracownicy zatrudnieni w takich placówkach nie mogą w te dni wykonywać pracy.

Zobacz serwis: Urlopy okolicznościowe

Podstawa prawna: Art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.)
Art. 130, art. 151 (9a) Kodeksu pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »