REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższy urlop w 2025 roku dla niepełnosprawnych

dłuższy urlop 2025 niepełnosprawni osoba niepełnosprawna dla niepełnosprawnych długi ile dni urlopu
Dłuższy urlop 2025 niepełnosprawni - ile dni urlopu przysługuje osobie niepełnosprawnej?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dłuższy urlop dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku – ile wynosi? Od kiedy przysługuje dodatkowy urlop niepełnosprawnych? Kiedy osoba niepełnosprawna nie skorzysta z dodatkowego urlopu z art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych? Czy niewykorzystany dodatkowy urlop przechodzi na kolejny rok? Czy przysługuje za niego ekwiwalent?
rozwiń >

Dłuższy urlop dla niepełnosprawnych 2025

Osoby niepełnosprawne mają krótszy czas pracy, dodatkowe przerwy w pracy, zwolnienia od pracy na turnus rehabilitacyjny, zabiegi, badania oraz nie mogą być zatrudniani w porze nocnej i godzinach nadliczbowych. Dodatkowo niepełnosprawni pracownicy mogą liczyć na dłuższy urlop wypoczynkowy. O czasie pracy i urlopach osób z niepełnosprawnościami traktuje Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Autopromocja

Dłuższy urlop osób niepełnosprawnych wynika z przyznania im obok zwykłego urlopu wypoczynkowego (20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy – Staż urlopowy – jak liczyć?) urlopu dodatkowego. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym na rok 2025 dodatkowy urlop osoby niepełnosprawnej wynosi 10 dni roboczych na rok kalendarzowy (art. 19 ust. 1 ustawy o o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Należy się osobom z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Z dodatkowego urlopu nie skorzystają więc niepełnosprawni z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Ile dni urlopu przysługuje osobie niepełnosprawnej? W sumie osoby niepełnosprawne mają więc prawo do 30 lub 36 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Pozostali pracownicy, niebędący osobami niepełnosprawnymi, mają prawo do 20 lub 26 dni urlopu na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Niższy wymiar urlopu (30 dni w przypadku osób niepełnosprawnych i 20 dni w przypadku pozostałych pracowników) przysługuje osobom z krótszym niż 10-letnim stażem pracy. Dłuższy wymiar (36 dni dla osób niepełnosprawnych i 26 dni dla pozostałych pracowników) należy się osobom z co najmniej 10-letnim stażem pracy.

Od kiedy dodatkowy urlop dla niepełnosprawnych?

Przepisy prawa nie pozwalają na natychmiastowe skorzystanie z dodatkowego urlopu po utrzymaniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Dłuższy urlop wypoczynkowy przysługuje dopiero po przepracowaniu pełnego roku, licząc od dnia następującego po dniu zaliczenia danej osoby do jednego ze stopni niepełnosprawności.

Nie zawsze dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej

Kiedy osoba niepełnosprawna nie skorzysta z dodatkowego urlopu? Prawo dodatkowego urlopu nie przysługuje w przypadku, gdy niepełnosprawny już korzysta z urlop wypoczynkowego w wymiarze wyższym niż 26 dni lub ma przyznane prawo do dodatkowego urlopu na podstawie innych, odrębnych przepisów. Jeśli taki urlop dodatkowy przyznany na podstawie odrębnych przepisów jest krótszy niż 10-dniowy, osoba niepełnosprawna zamiast niego skorzysta z prawa do 10-dniowego dodatkowego urlopu z omawianej ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop dla niepełnosprawnych – czy przechodzi na następny rok?

Niewykorzystany dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego przechodzi na kolejny rok kalendarzowy jako zaległy urlop wypoczynkowy. Przypominamy, że urlop zaległy należy wykorzystać maksymalnie do 30 września roku następnego po roku nabycia prawa do tego urlopu.

Przykład

Pracownik niepełnosprawny w 2023 roku nie wykorzystał 6 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego. 6 dni przechodzi na 2024 rok jako urlop zaległy. Pracownik musi wykorzystać te dni do 30 września 2024 r. Przy wnioskowaniu o urlop wypoczynkowy kadry jako pierwsze naliczają dni urlopu zaległego.

Urlop dla osoby niepełnosprawnej w świadectwie pracy

Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej musi znaleźć się w świadectwie pracy. Powinien zostać określony wymiar tego urlopu, z którego dany pracownik skorzystał. Pracodawca oddzielnie podaje wymiar urlopu wypoczynkowego i wymiar dodatkowego urlopu wykorzystanego przez pracownika.

Art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:
Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.

Urlop dla niepełnosprawnych a turnus rehabilitacyjny

Oprócz dodatkowego urlopu wypoczynkowego niepełnosprawni w znacznym lub umiarkowanym stopniu korzystają również z uprawnienia w postaci zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymienionych sytuacjach:

  • w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym maksymalnie raz w roku – 21 dni roboczych (z zastrzeżeniem art. 10f ust. 1 pkt 2 ustawy);
  • w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego napraw (jeżeli czynności te nie mogą zostać wykonane poza czasem pracy).

Wynagrodzenie przysługujące za czas wymienionych zwolnień od pracy liczy się jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

Jak ma się wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego do wymiaru zwolnienia od pracy z tytułu turnusu rehabilitacyjnego? Przepisy prawne pozwalają na to, aby w jednym roku kalendarzowym dodatkowy urlop oraz wymienione wyżej zwolnienia od pracy (art. 20 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) wynosiły łącznie maksymalnie 21 dni.

Urlop dla niepełnosprawnych a rozwiązanie umowy - ekwiwalent

Dodatkowy urlop dla niepełnosprawnych jest pełnopłatny. W razie jego niewykorzystania i rozwiązania umowy o pracę osobie niepełnosprawnej przysługuje ekwiwalent pieniężny. Więcej na temat wysokości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop przeczytasz w artykule: Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co w 2025 r. daje grupa w stopniu lekkim?

Co w 2025 r. daje grupa w stopniu lekkim? Świadczeń, zniżek oraz form pomocy z PFRON oraz MOPS jest sporo. Poniżej wykaz.

Porzucenie pracy – skutki prawne, dokumentacja, wynagrodzenie

Porzucenie pracy to sytuacja, w której pracownik bez uprzedzenia przestaje świadczyć pracę, nie informując o tym pracodawcy i nie podając przyczyny swojej nieobecności. Choć takie zachowanie może wydawać się impulsywną reakcją na trudności w miejscu pracy, konsekwencje prawne wynikające z przepisów Kodeksu pracy są poważne i mogą wpłynąć na przyszłą sytuację zawodową pracownika.

Nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD). Ustalanie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w 2025 r.

Polska Klasyfikacja Działalności PKD 2025 obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. Czy płatnicy składek powinni ją stosować?

Jak obliczyć i wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2024 r.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje pracownikom budżetówki. Świadczenie to wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych 3 miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje.

REKLAMA

Wniosek ERWD pdf. Renta wdowia 2025

Wniosek ERWD o ustalenie zbiegu świadczenia z rentą rodzinną jest dostępny na stronie ZUS od 1 stycznia 2025 roku. Pobierz druk ERWD pdf i wypełnij. Renta wdowia zostanie przyznania tylko po pozytywnym rozpatrzeniu tego wniosku. Jakie warunki trzeba spełnić?

ZUS zasypany wnioskami o rentę wdowią. Nie wszyscy otrzymają to świadczenie

Już ponad 15 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią, dostał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tylko na Dolnym Śląsku wpłynęło ich ponad 1,2 tys. Te osoby, które złożyły wniosek pomimo tego, że nie mają renty rodzinnej po zmarłym małżonku – dostaną odmowę. Jakie jeszcze warunki muszą być spełnione, żeby zyskać prawo do renty wdowiej?

2520 zł miesięcznie. Kto otrzyma to świadczenie z urzędu, a kto musi złożyć wniosek

Osoby, które mają prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji, mogą otrzymać dodatkowe wsparcie w postaci dodatku dopełniającego do renty socjalnej. Kto musi złożyć wniosek o przyznanie tego świadczenia?

Ubezpieczenie na życie pracowników. Benefit wpływający na wizerunek pracodawcy

Jednym z benefitów pozapłacowych wpływających na pozytywny wizerunek pracodawcy jest ubezpieczenie na życie pracowników. Czym jest takie ubezpieczenie? Czy koszty związane z finansowaniem ubezpieczenia można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

REKLAMA

Dla Zetek możliwość rozwoju i sens pracy ważniejsze od zarobków [RAPORT]

Z raportu Hays i Fundacji Off School "Gen Boost. Młodzi na rynku pracy" wynika, że dla Zetek możliwość rozwoju i nauki nowych umiejętności oraz sens wykonywanej pracy są ważniejsze od zarobków. Badanie obala mity na temat pokolenia Z.

ZUS: Łatwiej o świadczenie wspierające - więcej osób może je uzyskać

W 2024 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 90 tys. wniosków o świadczenie wspierające. Harmonogram wypłat uzależniony został od liczby punktów przyznawanych w decyzji Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Od 1 stycznia br. o świadczenie mogą starać się osoby z wynikiem od 78 do 86 pkt.

REKLAMA