| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Odbycie stażu ma wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego

Odbycie stażu ma wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego

Okres stażu odbytego przez osobę bezrobotną pozostaje bez wpływu na nabycie przez nią prawa do urlopu. Jednak będzie miał wpływ na jego wymiar. Warunkiem jest posiadanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Istotne jest więc rozgraniczenie dwóch pojęć: nabycie prawa do urlopu (czyli daty, od której urlop pracownikowi przysługuje) oraz wymiar urlopu (czyli liczby dni wolnych od pracy). Okres stażu lub pobierania stypendium wpływa na wymiar tego urlopu, lecz pozostaje bez znaczenia w zakresie nabycia prawa do niego.

Ogólny staż pracy a uprawnienia pracownicze

Okres bez pracy nie jest uwzględniany w stażu pracy. Będzie się natomiast liczył do okresu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego osoby, która ukończyła naukę w szkole wyższej, a nie podjęła jeszcze zatrudnienia, natomiast otrzymała skierowanie na staż absolwencki i pobiera stypendium. Przykładowo, jeśli osoba po zakończeniu studiów wyższych odbyła 6-miesięczny staż absolwencki finansowany z urzędu pracy, a następnie podjęła zatrudnienie, faktycznie nabędzie prawo do urlopu w wymiarze 26 dni już po 1,5 roku pracy, a nie po dwóch latach. Okres studiów wlicza się bowiem do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu: po ich ukończeniu możemy sobie doliczyć aż osiem lat do stażu pracy. Aby nabyć prawo do urlopu w wyższym wymiarze (26 dni), trzeba przepracować jeszcze co najmniej dwa lata po studiach. Daje nam to łącznie 10-letni staż pracy, choć faktycznie przepracowaliśmy dwa lata.

Zgodnie bowiem z art. 155 § 1 Kodeksu pracy do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż trzy lata,
  • średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż pięć lat,
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – pięć lat,
  • średniej szkoły ogólnokształcącej – cztery lata,
  • szkoły policealnej – sześć lat,
  • szkoły wyższej – osiem lat.

Czy stypendia za staże bezrobotnych wypłacane z EFS są zwolnione z opodatkowania

Jeżeli pracownik uczył się i pracował jednocześnie, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się albo okres zatrudnienia, w którym pobierana była nauka, albo okres nauki, w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Warto pamiętać, że jeśli pracownik po okresie zatrudnienia jest na bezrobociu i pobiera z tego tytułu świadczenia, to okres ten będzie liczył się do okresu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego. Okres ten wlicza się bowiem do stażu pracy. Warto zaznaczyć, iż okres, w którym osoba jest bezrobotna, ale nie ma prawa do zasiłku, nie ma wpływu ani na wymiar urlopu, ani na nabycie prawa do niego. Urzędy pracy na wniosek zainteresowanego wydają stosowne zaświadczenia o tym, że w danym okresie był pobierany przez niego zasiłek dla bezrobotnych. Warto o tym pamiętać, bo wpływa to na nasze uprawnienia pracownicze.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Agnieszka Jastrzębska (Zielona Linia)

19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »