Powrót do pracy po wychowawczym
REKLAMA
REKLAMA
Powrót pracownika z urlopu wychowawczego wiąże się z dwoma sytuacjami. Po pierwsze pracownika powraca po upływie okresu urlopu wychowawczego. Po drugie pracownik powraca po zrezygnowaniu z dalszej części urlopu wychowawczego.
REKLAMA
Czy przyczyna powrotu ma jakieś znaczenie. Nie. W obydwóch sytuacjach pracownika wraca na dotychczasowe stanowisko.
Nie zawsze jednak jest to możliwe. Urlop może trwać nawet do 4 roku życia dziecka. Jest to bardzo długi okres czasu. W zakładzie, w którym pracował pracownik mogą zajść zmiany. Może dojść do likwidacji stanowiska, które zajmowała mam przechodząca na urlop macierzyński. Mogło dojść do reorganizacji działu, w którym znajdowało się dotychczasowe stanowisko pracy pracownika. Jaki to wszystko ma wpływ na powrót po wychowawczym.
Zobacz: Jakie wynagrodzenie po powrocie z wychowawczego?
W przypadku, kiedy powrót na dotychczasowe stanowisko nie jest możliwy pracodawca powinien przyjąć pracownika na:
- stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub
- na innym stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom pracownika.
Jeśli pracodawca nie ma w swoim zakładzie stanowiska równorzędnego, a ma inne wolne stanowisko, powinien je zaproponować pracownikowi. W takim przypadku potrzebne będzie zawarcie między pracownikiem a pracodawcą porozumienia zmieniającego.
Rzadko, ale jednak zdarzają się sytuację, kiedy pracownik wracający z wychowawczego zachoruje. Co się dzieje wtedy z jego powrotem? Pracownik powinien o tym fakcie powiadomić pracodawcę. Takie powiadomienie jest równoznaczne ze zgłoszeniem gotowości do pracy. Wywiera takie skutki, jakby pracownik podjął pracę.
Wynagrodzenie po powrocie
Matki powracające o wychowawczym często zadają sobie pytanie, na jakie wynagrodzenie mogę liczyć po powrocie. Pracownik powinien uzyskać wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia za pracę przysługujące mu w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem.
W przypadku, kiedy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym zaszły zmiany w wysokości wynagrodzenia pracowników. Pracodawca powinien uwzględnić te zmiany w wynagrodzeniu pracownika po jego powrocie z wychowawczego.
Zobacz serwis: Urlopy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat