REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop okolicznościowy 2021

Urlop okolicznościowy 2021 - ślub, urodzenie dziecka, śmierć
Urlop okolicznościowy 2021 - ślub, urodzenie dziecka, śmierć
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop okolicznościowy 2021 - ślub, urodzenie dziecka, śmierć bliskiej osoby. Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy? Jak złożyć wniosek? Pobierz wzór. Kiedy urlop okolicznościowy przepada?

Urlop okolicznościowy 2021 - Kodeks pracy?

Kodeks pracy nie reguluje urlopu okolicznościowego. Przepisy dotyczące tego rodzaju urlopu zawiera Rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Urlop okolicznościowy to właściwie zwolnienie od pracy związane ze szczególnymi okolicznościami w życiu pracownika. Są to sytuacje budzące silne emocje i wiążą się z najbliższymi osobami. Urlop okolicznościowy przysługuje w wymiarze 1 dnia lub 2 dni i przysługuje za nie wynagrodzenie.

Autopromocja

Urlop okolicznościowy

Okoliczność

Liczba dni urlopu

Ślub własny (pracownika)

2

Ślub dziecka

1

Narodziny dziecka

2

Śmierć i pogrzeb dziecka

2

Śmierć i pogrzeb męża, żony

Autopromocja

2

Śmierć i pogrzeb matki, ojca

2

Śmierć i pogrzeb macochy, ojczyma

2

Śmierć i pogrzeb babci, dziadka

1

Śmierć i pogrzeb brata, siostry

1

Śmierć i pogrzeb teścia, teściowej

1

Śmierć i pogrzeb innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką

1

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Ślub

Okoliczność w postaci ślubu może uzasadniać prawo do 1 lub 2 dni urlopu okolicznościowego. Wszystko zależy od tego, kto bierze ślub - sam pracownik czy jego dziecko. Jeśli sam pracownik, prawo przyznaje mu 2 dni zwolnienia od pracy z tego tytułu. Natomiast jeśli jest to ślub dziecka pracownika, wówczas można skorzystać tylko z 1 dnia wolnego. Śluby innych osób bliskich nie pozwalają na skorzystanie z tego uprawnienia.

Urodzenie dziecka

Urodzenie dziecka to szczególny moment w życiu pracownika, który również daje prawo do 2 dni wolnego. Często jeden dzień wykorzystany jest na dzień porodu, a drugi na drugi dzień po porodzie, kiedy ojciec dziecka pomaga przy opiece nad noworodkiem. Kobiecie natomiast wraz z dniem porodu rozpoczyna się urlop macierzyński.

Śmierć żony, męża, matki, ojca, babci, dziadka, dziecka, ojczyma, macochy, siostry, brata, teścia, teściowej

Oprócz ślubu i urodzenia się dziecka urlop okolicznościowy przysługuje na mniej przyjemne wydarzenie w życiu pracownika - śmierć bliskiej osoby. Zgodnie z § 15 Rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy pracodawca ma obowiązek zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 2 dni – w razie zgonu i pogrzebu małżonka pracownika, jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
 • 1 dzień – w razie zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Warto zauważyć, że oprócz wymienionych członków najbliższej rodziny, rozporządzenie przyznaje prawo do 1 dnia zwolnienia od pracy w przypadku śmierci inne osoby, którą pracownik utrzymuje lub sprawuje nad nią bezpośrednią opiekę. Na tej podstawie można ubiegać się o urlop okolicznościowy z tytułu zgonu np. cioci lub wujka pozostających na utrzymaniu pracownika.

Wniosek o urlop okolicznościowy - wzór

Aby otrzymać urlop okolicznościowy, należy złożyć krótki pisemny wniosek zawierający następujące dane:

 • imię i nazwisko pracownika
 • adres pracownika
 • miejscowość i datę
 • nazwę pracodawcy
 • adres pracodawcy
 • wskazanie okoliczności uzasadniającą przyznanie urlopu okolicznościowego np. ślub dziecka
 • wskazanie liczbę dni urlopu okolicznościowego
 • datę urlopu okolicznościowego
 • podpis pracownika

Pobierz wzór wniosku

Wniosek o urlop okolicznościowy

Wniosek o urlop okolicznościowy

POBIERZ WZÓR

Dokumenty

Czy pracodawca może żądać przedstawienia przez pracownika dokumentów potwierdzających okoliczność uprawniającą do skorzystania ze zwolnienia z pracy? Pracodawca nie ma prawa żądać np. kopii aktu małżeństwa, ale można przedstawić ten dokument jedynie do wglądu. Można też podać sygnaturę aktu. Warto wówczas spisać notatkę z takiej czynności. Podobnie należy postępować w przypadku aktu urodzenia i aktu zgonu.

Kiedy urlop okolicznościowy przepada?

Urlop okolicznościowy jest ściśle związany z okolicznością, która uzasadnia do niego prawo. Dozwolone jest jednak udzielanie go na inne dni niebędące np. dniem pogrzebu czy dniem narodzin dziecka. Ważne, aby wiązały się z daną okolicznością, np. rejestracja dziecka w urzędzie po narodzinach czy organizacja ślubu. Trudno więc ocenić, kiedy zwolnienie z pracy przepada. Dużo więc zależy od oceny sytuacji przez pracodawcę. Czy urlop okolicznościowy z tytułu ślubu można wziąć 3 miesiące po ślubie? Ważna jest argumentacja pracownika.

Jakie wynagrodzenie za urlop okolicznościowy?

Zgodnie z § 5 Rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy wynagrodzenie za urlop okolicznościowy liczy się jak za urlop wypoczynkowy. Zastrzega się jednak, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dziennik Ustaw rok 2014 poz. 1632)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dziennik Ustaw rok 2017 poz. 927)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  REKLAMA

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  REKLAMA