reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlopy okolicznościowe > Urlop okolicznościowy 2021

Urlop okolicznościowy 2021

Urlop okolicznościowy 2021 - ślub, urodzenie dziecka, śmierć bliskiej osoby. Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy? Jak złożyć wniosek? Pobierz wzór. Kiedy urlop okolicznościowy przepada?

Urlop okolicznościowy 2021 - Kodeks pracy?

Kodeks pracy nie reguluje urlopu okolicznościowego. Przepisy dotyczące tego rodzaju urlopu zawiera Rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Urlop okolicznościowy to właściwie zwolnienie od pracy związane ze szczególnymi okolicznościami w życiu pracownika. Są to sytuacje budzące silne emocje i wiążą się z najbliższymi osobami. Urlop okolicznościowy przysługuje w wymiarze 1 dnia lub 2 dni i przysługuje za nie wynagrodzenie.

Urlop okolicznościowy

Okoliczność

Liczba dni urlopu

Ślub własny (pracownika)

2

Ślub dziecka

1

Narodziny dziecka

2

Śmierć i pogrzeb dziecka

2

Śmierć i pogrzeb męża, żony

2

Śmierć i pogrzeb matki, ojca

2

Śmierć i pogrzeb macochy, ojczyma

2

Śmierć i pogrzeb babci, dziadka

1

Śmierć i pogrzeb brata, siostry

1

Śmierć i pogrzeb teścia, teściowej

1

Śmierć i pogrzeb innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką

1

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Ślub

Okoliczność w postaci ślubu może uzasadniać prawo do 1 lub 2 dni urlopu okolicznościowego. Wszystko zależy od tego, kto bierze ślub - sam pracownik czy jego dziecko. Jeśli sam pracownik, prawo przyznaje mu 2 dni zwolnienia od pracy z tego tytułu. Natomiast jeśli jest to ślub dziecka pracownika, wówczas można skorzystać tylko z 1 dnia wolnego. Śluby innych osób bliskich nie pozwalają na skorzystanie z tego uprawnienia.

Urodzenie dziecka

Urodzenie dziecka to szczególny moment w życiu pracownika, który również daje prawo do 2 dni wolnego. Często jeden dzień wykorzystany jest na dzień porodu, a drugi na drugi dzień po porodzie, kiedy ojciec dziecka pomaga przy opiece nad noworodkiem. Kobiecie natomiast wraz z dniem porodu rozpoczyna się urlop macierzyński.

Śmierć żony, męża, matki, ojca, babci, dziadka, dziecka, ojczyma, macochy, siostry, brata, teścia, teściowej

Oprócz ślubu i urodzenia się dziecka urlop okolicznościowy przysługuje na mniej przyjemne wydarzenie w życiu pracownika - śmierć bliskiej osoby. Zgodnie z § 15 Rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy pracodawca ma obowiązek zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

 • 2 dni – w razie zgonu i pogrzebu małżonka pracownika, jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
 • 1 dzień – w razie zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Warto zauważyć, że oprócz wymienionych członków najbliższej rodziny, rozporządzenie przyznaje prawo do 1 dnia zwolnienia od pracy w przypadku śmierci inne osoby, którą pracownik utrzymuje lub sprawuje nad nią bezpośrednią opiekę. Na tej podstawie można ubiegać się o urlop okolicznościowy z tytułu zgonu np. cioci lub wujka pozostających na utrzymaniu pracownika.

Wniosek o urlop okolicznościowy - wzór

Aby otrzymać urlop okolicznościowy, należy złożyć krótki pisemny wniosek zawierający następujące dane:

 • imię i nazwisko pracownika
 • adres pracownika
 • miejscowość i datę
 • nazwę pracodawcy
 • adres pracodawcy
 • wskazanie okoliczności uzasadniającą przyznanie urlopu okolicznościowego np. ślub dziecka
 • wskazanie liczbę dni urlopu okolicznościowego
 • datę urlopu okolicznościowego
 • podpis pracownika

Pobierz wzór wniosku

Wniosek o urlop okolicznościowy

POBIERZ WZÓR

Dokumenty

Czy pracodawca może żądać przedstawienia przez pracownika dokumentów potwierdzających okoliczność uprawniającą do skorzystania ze zwolnienia z pracy? Pracodawca nie ma prawa żądać np. kopii aktu małżeństwa, ale można przedstawić ten dokument jedynie do wglądu. Można też podać sygnaturę aktu. Warto wówczas spisać notatkę z takiej czynności. Podobnie należy postępować w przypadku aktu urodzenia i aktu zgonu.

Kiedy urlop okolicznościowy przepada?

Urlop okolicznościowy jest ściśle związany z okolicznością, która uzasadnia do niego prawo. Dozwolone jest jednak udzielanie go na inne dni niebędące np. dniem pogrzebu czy dniem narodzin dziecka. Ważne, aby wiązały się z daną okolicznością, np. rejestracja dziecka w urzędzie po narodzinach czy organizacja ślubu. Trudno więc ocenić, kiedy zwolnienie z pracy przepada. Dużo więc zależy od oceny sytuacji przez pracodawcę. Czy urlop okolicznościowy z tytułu ślubu można wziąć 3 miesiące po ślubie? Ważna jest argumentacja pracownika.

Jakie wynagrodzenie za urlop okolicznościowy?

Zgodnie z § 5 Rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy wynagrodzenie za urlop okolicznościowy liczy się jak za urlop wypoczynkowy. Zastrzega się jednak, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dziennik Ustaw rok 2014 poz. 1632)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dziennik Ustaw rok 2017 poz. 927)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jaroszewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama